Eurohoops : ''BSL’de Patlama Yapacak 10 Oyuncu : Perez-Şehmus-Berke''
Eurohoops : ''BSL’de Patlama Yapacak 10 Oyuncu : Perez-Şehmus-Berke''

Eurohoops’ta Utkan Şahin ve Semih Tuna sezon öncesinde Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde bu sezon patlama yapacak en iyi 10 oyuncuyu seçti.

Tahincioğlu Basketbol Süper Lig’de her sene yeni yetenekler sahneye çıkıyor, bazıları NBA’e, bazıları EuroLeague’e “ihraç oluyor.” Eurohoops Fırın bu sezonun patlamayı ve sıçramayı bekleyen yeteneklerini seçti. Gözünüz bu 10’lunun üzerinde olsun!

Avrupa’nın en önemli liglerinden biri olan Tahincioğlu Süper Ligi daha önce gördüğümüz gibi oyuncuların patlama yaptığı, seviye atlayıp kendini gösterdiği bir lig.

Çok uzağa değil, geçen yıla bakmak bile yeterli. Angelo Caloiaro, Scottie Wilbekin, JaJuan Johnson, Sean Armand, Moustapha Fall, Raymar Morgan, Pierria Henry gibi birçok oyuncu kendilerini ligde kanıtlayarak bir üst seviyeye çıktı.

Bu sene de takımlarımız çok önemli transferler yaptı ve bunların bazıları patlama yapacak. Üstelik altyapılardan çıkıp bu sezon daha da ileriye gitmesi beklenen oyuncular da var. Peki kim bu isimler?

Alex Perez – Banvit

Banvit gibi takımlarda sürükleyici oyuncunun performansın ne kadar önemli olduğunu iki sezon önce hep birlikte gördük. Bu sezon Banvit’in sürükleyici oyuncu olarak bize sunduğu isim ise Meksikalı oyun kurucu Alex Perez.

Avrupa’ya ilk kez 2016’da Haifa’yla gelen 25 yaşındaki oyuncu, en iyi performansını ise geçtiğimiz sezon VEF Riga’da gösterdi ve VTB’de 13.5 sayı, 5.4 asist ortalamalarıyla oynadı.

VTB’de bir maçta 16 asist yapan Perez, tahmin edebileceğiniz gibi iyi bir pasör. İkili oyun sonrasında hem uzunu bulmada hem de topun olmadığı alanı görme de yetenekli. İlk adımı hızlı değil. Bu da ona bazen problem yaratıyor ama Perez bunu dengesiz bir şekilde şut atmayı becererek çözüyor. Eli ısındığı zaman bu konuda ne kadar başarılı olduğunu geçtiğimiz günlerde CSKA'yla oynanan hazırlık maçının son çeyreğinde gösterdi.

Banvit ona çok güveniyor ve Perez, henüz Avrupa’daki kariyerinin başında. Eğer burada sürükleyici oyuncu olarak başarılı bir performans sergilerse Banvit’in üst seviyeye gönderdiği diğer oyuncu o olabilir.

Şehmus Hazer – Banvit

Geçtiğimiz sezon Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin en güzel sürprizlerinden biri Şehmus Hazer’di.

Şehmus, altyaş gruplarında bilinen bir oyuncu olsa da kimse onun Banvit rotasyonunda yer almasını beklemiyordu. O ise sezon ortasından itibaren herkesi yanılttı. Nanterre deplasmanında harika bir ikinci çeyrek oynayarak kendini kanıtlayan 19 yaşındaki oyuncu, ardından rotasyonda yerini kalıcı hale getirdi.

Şehmus’un yeni sezonda ise sorumluluğu daha fazla olacak. Banvit, kısa rotasyonundan birini yabancısız geçerken buradaki dakikaları Türkler ile doldurmaya karar verdi. Hazırlık maçlarında sürekli ilk 5 çıktı. Sezona başlarken de değişecek gibi durmuyor bu durum.

Her fırsat daha büyük sorumluluk anlamına gelir ama Şehmus, özgüvenli karakteriyle bu sorumluluğu kaldırabilecek bir isim. Son yıllarda Türk basketbolunda çok fazla yetenek gördük ama o biraz daha farklı. Sahaya getirdiği enerji  o kadar büyük ki bu yaşta bile oyunun bütün havasını değiştirebiliyor. Üstelik uzun zamandır topsuz oyunda bu kadar etkili bir Türk oyuncu görmedik.

Onu bütün sezon takip etmek çok eğlenceli olacak.

Geçen sezon BSL istatistikleri: 22 maç ortalama 10 dakika 4.1 sayı, 0.8 ribaund, 0.7 asist

Berke Atar – Banvit

Banvit’ten iki isimi bu listeye koyduk ama Berke’yi koymasak olmazdı.

1999 jenerasyonun sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da en önemli uzunlarından biri olan Berke için bu sezon üst seviyede patlama sezonu olabilir.

Genç oyuncu, geçen sezon Banvit’te zaman zaman süre alsa da sezonu çoğunlukla Bandırma Kırmızı’da geçirdi. Fakat Banvit’in yeni yapılanmasında Jordan Morgan’dan sonra takımın ikinci pivotu o gözüküyor ve bu yüzden de takım içinde bir ağırlığı olacak.

Normalde uzunların A takıma geçişi kısalara göre daha zor olur ama Berke, fiziğiyle şu anda bile fark yaratabilecek durumda.

Üstelik bunu hazırlık döneminde de gösterdi. Berke; Kyle Hines ve Othello Hunter gibi uzunlara karşı CSKA potasına 18 sayı gönderdi. Aynı şekilde AEK’a karşı da 18 sayıyla oynadı.

Morgan yaz döneminde sakatlık geçirdi ve büyük ihtimal sezona hazır başlamayacak. Bu yüzden de Berke’nin yaz döneminde yaptıkları sezon içerisinde de gösterip güvenilir bir uzun olabileceğini kanıtlaması gerekiyor.

Eğer biraz daha kafasını basketbola verirse bu yeteneklerle bunu kesinlikle başarabilir.

Geçen sezon BSL istatistikleri: 11 maç ortalama 3 dakika 0.4 sayı, 0.9 ribaund, 0.1 asist