Eurohoops : ''BSL’nin En İyi 10 Genç Oyuncu : Rıdvan-Şehmus-Berke''
Eurohoops : ''BSL’nin En İyi 10 Genç Oyuncu : Rıdvan-Şehmus-Berke''

Eurohoops’ta Utkan Şahin ve Semih Tuna sezon öncesinde Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin en iyi 10 genç oyuncusunu seçti.

Tahincioğlu Süper Ligi’nin başlamasına kısa bir süre kaldı. Peki bu sezon ligimizde izleyeceğimiz en iyi genç oyuncular hangi isimler?

Türk basketbolseverini en çok heyecanlandıran konulardan bir tanesi de genç oyuncuların performansı…

Özellikle altın jenerasyonun arka arkaya kazandığı madalyalardan sonra bu oyunculardan beklentiler çok arttı, gözler onların ligde nasıl performanslar sergilediğine döndü. Oyunun doğası gereği genç oyunculardan bazıları ilk tomurcuklarını açarken bazıları ise hala kışı yaşıyor.

Eurohoops Fırın ise yeni sezon öncesi genç oyuncuları sizin için değerlendirdi ve bu sezon ligde izleyebileceğimiz en önemli 10 genci karşınıza çıkardı.

Not: Listede “genç oyuncu” sıfatını sınırlamak için 1997 doğumlulardan itibaren genç oyuncuları ele aldık.

Rıdvan Öncel – Banvit

Yaş: 21 Şubat 1997 / 21

Pozisyonu: Guard

İstatistikleri:  31 maç ortalama 15 dakika 7.3 sayı, 1.4 ribaund, 1.9 asist

Rıdvan Öncel, geçtiğimiz sezon ligin en güzel sürprizlerinden biriydi.

Altyaş milli takımlarında yer alsa da Rıdvan, hiçbir zaman büyük bir yetenek olarak anılmamıştı. Fakat o, bunun gerekli olmadığını geçen sezon herkese çok güzel gösterdi.

Rıdvan, rotasyonda bile yer alıp almayacağı belli değilken Banvit’in oyun kurucu rotasyonundaki uyumsuzluğunu değerlendirerek bir anda takımın kaderini değiştiren oyuncu oldu.

Peki Rıdvan neleri iyi yaptı? Oyunu okudu, hızını kullanarak sürekli potaya gitti, çekinmeden ceza şutlarını attı ve ön alan savunmasına enerji getirdi. En önemlisini de hepsini özgüven ve sakinlik çerçevesinde yaptı.

Onu izlerken sanki 21 yaşında değil de 27-28 yaşında bir oyuncuyu izliyormuşsunuz hissiyatı yaratıyor.  Bu da onu özel kılıyor.

Geçen sezon onun patlama yılıydı, bu sezon ise gelişime devam yılı. Takım içinde önemli bir rolü var ve herkes ondan daha fazlasını bekliyor. Özellikle takımın organize etmedeki gelişimi önemli.

Fakat ne olursa olsun artık kimse için Rıdvan’ın performansı sürpriz değil ve o, milli takım havuzunda bir oyuncu.

Şehmus Hazer – Banvit

Yaş: 15 Şubat 1999 / 19

Pozisyonu: Swignman

İstatistikleri: 22 maç ortalama 9 dakika 4.0 sayı, 0.7 ribaund, 0.5 asist

Banvit’in geçen sezon çıkardığı tek sürpriz Rıdvan değildi, Şehmus da vardı.

Rıdvan’ın aksine Şehmus, altyaş gruplarında bilinen bir oyuncu olsa da kimse onun Banvit rotasyonunda yer almasını beklemiyordu. O ise sezon ortasından itibaren herkesi yanılttı. Nanterre deplasmanında harika bir ikinci çeyrek oynayarak kendini kanıtlayan 19 yaşındaki oyuncu, ardından rotasyonda yerini kalıcı hale getirdi.

Şehmus’un yeni sezonda ise sorumluluğu daha fazla olacak. Banvit, kısa rotasyonundan birini yabancısız geçerken buradaki dakikaları Türkler ile doldurmaya karar verdi. Hazırlık maçlarında sürekli ilk 5 çıktı. Sezona başlarken de değişecek gibi durmuyor bu durum.

Her fırsat daha büyük sorumluluk anlamına gelir ama Şehmus, özgüvenli karakteriyle bu sorumluluğu kaldırabilecek bir isim. Son yıllarda Türk basketbolunda çok fazla yetenek gördük ama o biraz daha farklı. Sahaya getirdiği enerji  o kadar büyük ki bu yaşta bile oyunun bütün havasını değiştirebiliyor. Üstelik uzun zamandır topsuz oyunda bu kadar etkili bir Türk oyuncu görmedik.

Onu bütün sezon takip etmek çok eğlenceli olacak.

Berke Atar – Banvit

Yaş: 13 Temmuz 1999 / 21

Pozisyonu: Pivot

İstatistikleri: 11 maç ortalama 4 dakika 0.4 sayı, 1.0 ribaund, 0.2 asist

1999 jenerasyonun sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da en önemli uzunlarından biri olan Berke için bu sezon üst seviyede patlama sezonu olabilir.

Genç oyuncu, geçen sezon Banvit’te zaman zaman süre alsa da sezonu çoğunlukla Bandırma Kırmızı’da geçirdi. Fakat Banvit’in yeni yapılanmasında Jordan Morgan’dan sonra takımın ikinci pivotu o gözüküyor ve bu yüzden de takım içinde bir ağırlığı olacak.

Normalde uzunların A takıma geçişi kısalara göre daha zor olur ama Berke, fiziğiyle şu anda bile fark yaratabilecek durumda.

Üstelik bunu hazırlık döneminde de gösterdi. Berke; Kyle Hines ve Othello Hunter gibi uzunlara karşı CSKA potasına 18 sayı gönderdi. Aynı şekilde AEK’a karşı da 18 sayıyla oynadı.

Morgan yaz döneminde sakatlık geçirdi ve büyük ihtimal sezona hazır başlamayacak. Bu yüzden de Berke’nin yaz döneminde yaptıkları sezon içerisinde de gösterip güvenilir bir uzun olabileceğini kanıtlaması gerekiyor.

Eğer biraz daha kafasını basketbola verirse bu yeteneklerle bunu kesinlikle başarabilir.