Basketball.com.tr : ''BSL’nin Altın Madeni: Banvit’in Gençleri''
Basketball.com.tr : ''BSL’nin Altın Madeni: Banvit’in Gençleri''

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Banvit önümüzdeki sezon özellikle genç yetenekleriyle performansı en çok merak edilen takımlar arasında yer alıyor.

Son yıllarda adeta altın madeni gibi işleyen altyapısıyla taraflı tarafsız herkesin takdirini toplayan Banvit, önümüzdeki sezon da basketbolseverlerin merakla beklediği takımlar arasında başı çekiyor.

Rıdvan Öncel, Şehmus Hazer, Ragıp Berke Atar, Tolga Geçim ve Erkin Şenel gibi gençleriyle geçtiğimiz sezon heyecan yaratan bir takımdı Bandırma temsilcisi. Yeni sezona Ahmet Gürgen yönetiminde hazırlanan Banvit, yola yine playoff hedefiyle çıkacak ve sezonu üst noktalarda bitirmeye çalışacak.

Banvit’in önümüzdeki sezon dikkatli gözlerle seyredilecek genç beşlisine kısaca göz atalım:

Erkin Şenel (1999)

Biraz abartarak örneklendirmek gerekirse ‘yerli bir Klay Thompson mı geliyor’ diye düşündürebilir Erkin Şenel. Şut mekaniği birçok oyuncuyu kıskandıracak seviyede. Çok soğukkanlı bir şekilde şuta kalkıyor ve şutunu yollarken de tereddüt etmiyor. Bu aşamada şut yüzdesinden ziyade bu şutları kullanmak istemesi ve sorumluluk alması daha önemli. Elbette eksikleri var, oyununa katması gereken şeyler de var. Özellikle pas oyununda biraz daha gelişmesi gerekiyor. Ancak henüz 99 doğumlu olduğunu da unutmamak gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda milli takım seviyede ‘kusursuz’ bir şutör olabilir. Kaldı ki, onunla ilgili söylenen en önemli şeylerden biri çalışkanlığı. Çalıştığın sürece her zaman bir üst seviyeye çıkma şansın olacaktır. Uzun yıllardır ülkemizde sağlam bir şutörün eksikliğini hissediyoruz. Erkin eğer bu gayretiyle çalışmaya devam ederse İbrahim Kutluay’dan şut bayrağını alıp, ilerki jenerasyonlara taşıyacaktır.

Ragıp Berke Atar (1999)

2016’da düzenlenen U17 Şampiyonası’nda gösterdiği performansla fark edilmeye başlayan Rahıp Berke Atar, uzun vadede Türk basketbolunun önemli uzunları arasında yer alacak potansiyelde gösteriliyor. Uzunların gelişimini geç tamamlaması ve henüz yolun çok başında olması aslında Berke’nin alacağı çok yol olduğunu gösteriyor. Hücumda oldukça verimli olan genç oyuncu, savunmasını da bir seviye daha yukarı taşıyabilirse önümüzdeki yıllarda hem milli takımın vazgeçilmezleri arasında yer alabilir, hem de kariyer merdivenlerini hızla çıkabilir.

Şehmus Hazer (1999)

Banvit’in Türk basketboluna başka bir hediyesi de Şehmus Hazer. Geçtiğimiz sezon zaman zaman gösterdiği performansla zaten dikkatleri üzerine çekmişti. Sahada 18 yaşında bir genç gibi değil de, 30 yaşında bir veteran gibi soğukkanlı halleri onu öne çıkartan özelliklerinden birisi. Liderlik sonradan kazanılmaz, doğuştan gelen bir özelliktir. Şehmus da bu liderlik vasıflarını da görebiliyorsunuz. Oldukça cesur ve özgüveni yüksek. Rakip pota altındaki uzunların kalıbına bakmazsızın içeriye dalması da bundan olsa gerek. İnanılmaz hızlı ve bu sayede rakip topu ararken kendisi bir anda potanın dibinde bitebiliyor. Günümüz basketbolunda topla çabuk karar verebilen, takımını hücuma vakit kaybetmeden çıkartabilen ve bunu yaparken de anlık düşünebilen oyuncunun değeri katlanarak artıyor. Şehmus oyunun iki yönünde de aktif olabilen nadir kısalardan. Onun gelişimini takip etmek basketbolseverler açısından büyük keyif olacak.

Rıdvan Öncel (1997)

Geçtiğimiz sezon gösterdiği performansla öne çıkan isimlerden biri de Rıdvan Öncel’di. Genç oyuncu, süre aldıkça performansını önemli ölçüde arttırdı ve basketbolseverlerin dikkatini üzerine çekti. Yüksek özgüveni sayesinde rakip kim olursa olsun oyun karakterini yansıtmaya çalışan Rıdvan, geçen yılki formuyla geçer not aldı ve yeni sezon öncesi perfırmansıyla da merak konusu olmaya başladı. Oyununu bir seviye daha yukarı çekmesi beklenen genç oyuncunun önümüzdeki yıllarda adından sıkça söz ettirmesi bekleniyor.

Tolga Geçim (1996)

Türk basketbolunun çok şeyler beklediği oyuncular arasında yer alan Tolga Geçim, bir ara yaşadığı talihsiz sakatlık nedeniyle ritmini bulmakta zorlanmıştı. Ancak onun potansiyelini bilenler bu süreci de sağlam bir şekilde atlatacağını biliyordu. Çok yönlü oyunuyla farklı bir oyun kimliği bulunan Tolga, yeri geldiğinde skor üretebildiği kadar, skor yapma potansiyelini de elinde tutuyor. Önümüzdeki sezon performansını bir seviye daha yukarı çekmesi beklenen oyuncular arasında da Tolga’nın önde gelen oyunculardan biri olduğunu söylemek lazım.