Dimitris Itoudis : ''Banvit O Dönem Beni Doğru Kişi Olarak Gördü''
Dimitris Itoudis : ''Banvit O Dönem Beni Doğru Kişi Olarak Gördü''

Eurohoops Türkiye, CSKA Moskova koçu Dimitris Itoudis ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Başantrenörlük kariyerine Banvit’te başlayan koç Dimitris Itoudis, 2013-14 sezonunda Bandırma ekibi ile normal sezonda 28-2’lik bir derece yapmış ve Banvit tarihine geçmeyi başarmıştı.

Eurohoops Türkiye, EuroLeague’in süper güçlerinden CSKA Moskova’yı çalıştıran Dimitris Itoudis ile görüştü. Koç, Türkiye günlerinden bahsetti, CSKA Moskova organizasyonuna olan bağlılığını anlattı. İleride olası bir NBA koçluğuna olan bakış açısı ve Nemanja Bjelica da röportajın diğer konularındandı.

Eurohoops: Nasıl Banvit’i seçtiniz? Teklif geldiğinde sizin için o dönemde en iyi seçeneğin bu olduğunu nasıl anladınız?

Dimitris Itoudis: Yaz döneminde diğer takımlarla görüşmeler yapıyorduk. Zeljko (Obradovic) ile birlikte mi devam edeceğime yoksa kendi başıma mı devam edeceğime bakıyordum. Rodos’taydım. Turgay Çataloluk beni aradı ve başkan Özkan Kılıç ile Banvit’in o dönemki sahiplerinin (Turgut ve Ömer Görener) benimle görüşmek istediğini söyledi. İstanbul’da buluştuk ve uzun uzadıya konuştuk. Sonra da üç yıllık anlaşma sağladık.

Eurohoops: Banvit dışında hangi takımlardan teklif almıştınız? Banvit olmasa baş antrenörlük kariyerinize nerede başlayacaktınız?

Dimitris Itoudis:  Öncelikle şu an diğer takımların hangileri olduğu önemli değil. Asıl önemli olan Banvit’le görüşmüş olmamız. Banvit ailesi, başkan Özkan Kılıç, Turgay Çataloluk, Turgay Zeytingöz ve tabii takım sahipleriyle ilgili yalnızca iyi şeyler söyleyebilirim. Artık diğer takımların kimler olduğunun bir önemi yok. Banvit beni doğru kişi olarak gördü ve teklifleri de çok cazipti. Bandırma’ya, Banvit’e dair yalnızca güzel anılarım var. Bir koçun huzurla çalışabilmesi ve işine odaklanabilmesi için güzel bir basketbol atmosferi yaratmaya çalıştılar.

Eurohoops: Banvit’in genç oyuncuları son dönemde çok iyi iş çıkarıyorlar. Kulübün altyapı sistemiyle ilgili neler düşünüyorsunuz koç?

Dimitris Itoudis:  Her ne kadar Banvit, Avrupa’nın orta sınıf takımlarından biri olsa da sağlık tesisleri, genç oyuncular için yurt imkanları anlamında harika bir organizasyon. NBA tesislerinin küçültülmüş versiyonu gibi bir salonları var. İçeride her şey var, her şey hazır. 50’den fazla genç oyuncu oradan okula gidiyor, orada çalışıyor, orada yatıp kalkıyorlar. Odaları orada. Bütün sistem, iş ahlakı yüksek iyi eğitimli koçlarla çok iyi işliyor. Oraya gittiğim zaman sezon öncesi hazırlıklarım için genç oyunculara ihtiyacım olduğunu söylemiştim. O çocuklardan bazıları çoktan bir üst adımı atıp Türkiye’nin farklı yaş milli takımlarında oynadılar. Banvit’teki tüm sistem iyi organize edilmiş durumda ve bütün bunlar harika.