Eurohoops : BSL 2017-2018 - Normal Sezon Ödülleri (Yılın Genç Oyuncusu : Rıdvan Öncel)
Eurohoops : BSL 2017-2018 - Normal Sezon Ödülleri (Yılın Genç Oyuncusu : Rıdvan Öncel)

Türkiye'nin ve Avrupa'nın önde gelen basketbol internet sitelerinden Eurohoops.net sezonun ödüllerini belirledi :

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde normal sezon geride kaldı. Peki sezonun ödülleri için hazır mısınız?

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde bir normal sezonu daha geride bıraktık. 30 haftalık bu uzun serüvende pek çok farklı beklenmedik durumla karşılaştık. Sezon öncesi playoff yarışında olur denilen takımlar, ligi domine ederken yıllardır zirvelerde yer alan bazı takımlar ise hayal kırıklığı yaşattı.

Şimdi ise yanlışları ve doğrularıyla bütün bu serüveni ödüllendirme zamanı geldi! Hazırsanız, başlayalım!

Yılın Genç Oyuncusu: Rıdvan Öncel (Banvit)

Rıdvan, kesinlikle bu sezon ligin en güzel sürprizi!

Sezon başında rotasyonda bile olacağı düşünülmeyen bu genç adam, her şey kötü giderken rotasyona katıldı ve değişimin başlangıçlarından biri oldu. Banvit, kadro kurarken oyun kurucu rotasyonundan almayı planladığı verimi sezon başında alamadı. Daha sonra Odum-Rautins değişikliği yaptı ama o da şut yüzdesini artırmak dışında verimli olmadı.

Fakat Rıdvan’ın rotasyona katılışı bütün parçaların bir araya oturmasını sağladı.

Oyun içerisinden bakarsak onun ters eşleşmeleri korkusuzca kullanarak sürekli potaya gitmesi, Banvit şutörlerini rahatlatırken aynı zamanda ön alanda getirdiği enerji de savunma direncini yükseltti.

Ancak bunlardan da önemlisi Rıdvan’ın yaptıklarıyla uzun zamandır görmediğimiz bir Türk oyuncu profili çizdi. Rıdvan’dan daha yetenekli oyuncular oldu ama hiçbiri onda olan soğukkanlılık ve oyunu okuma kabiliyetine sahip değildi.

Rıdvan’ı izlerken sanki kariyerinin en iyi döneminde oynayan tecrübeli bir oyuncuyu izlemiş gibi oluyoruz. Sürekli rakip savunmanın hatasını arayıp hızlı ayaklarıyla bu sorunu ortaya çıkartmaya çalışıyor ve bunu yaparken oldukça sakin kalabiliyor. Bu çok değerli.

Bütün bunların yanında bir genç oyuncuya göre oldukça istikrarlı bir sezon geçirdi. Birkaç kötü maçı oldu ama özellikle sezon ikinci yarısından itibaren her maç çok kritik katkılar verdi.

Henüz 21 yaşında ve oyununda bazı geliştirmesi gereken şeylerin olması çok normal ama oyuna koyduğu bu karakteristik özelliği devam ettirirse kesinlikle Türk basketbolu çok farklı tarzda bir oyuncu kazanacak.