Eurohoops : BSL 2017-2018 - Normal Sezon Ödülleri (Yılın Koçu : Sasa Filipovski)
Eurohoops : BSL 2017-2018 - Normal Sezon Ödülleri (Yılın Koçu : Sasa Filipovski)

Türkiye'nin ve Avrupa'nın önde gelen basketbol internet sitelerinden Eurohoops.net sezonun ödüllerini belirledi :

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde normal sezon geride kaldı. Peki sezonun ödülleri için hazır mısınız?

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde bir normal sezonu daha geride bıraktık. 30 haftalık bu uzun serüvende pek çok farklı beklenmedik durumla karşılaştık. Sezon öncesi playoff yarışında olur denilen takımlar, ligi domine ederken yıllardır zirvelerde yer alan bazı takımlar ise hayal kırıklığı yaşattı.

Şimdi ise yanlışları ve doğrularıyla bütün bu serüveni ödüllendirme zamanı geldi! Hazırsanız, başlayalım!

Yılın Koçu: Sasa Filipovski (Banvit)

Bu ödülün pek çok adayı vardı. Takımı sadece 3 yenilgi alan Zeljko Obradovic, TOFAŞ’ta doğru yapılanmanın başında gelen Orhun Ene, düşecek denilen kadroya playoff yaptıran Selçuk Ernak! Fakat ben hepsinden daha farklı bir seçeneğe gideceğim çünkü bazen yanlış bir karardan dönmek ve her şeyi düzeltmek de büyük bir başarıdır.

Basketbolda sürekli doğru kadroyu kurmak, sürekli doğru oyuncuları tercih etmek çok kolay değil. Hele de Banvit gibi düşük bütçeyle mücadele eden bir takımsanız. Sezon başında Theodore gibi dominant bir kısa sonrası Banvit, onun rolünü birden çok oyuncuya dağıtmayı planladı. Fakat işler istenildiği gibi gitmedi.

Jake Odum-Tony Taylor uyumu saha içerisinde beklenen seviyeye çıkmadı. Durumu hemen fark eden Banvit, transferle değişikliğe gitti ve Andy Rautins’i getirdi. Fakat bu da dertlerine çare olmadı ve ilk 10 haftada sadece 4 galibiyet alabildiler. Üstelik önlerinde zorlu bir fikstür de vardı ve birçokları onların playoff’a bile kalamayacağını düşündü.

Filipovski ise bu çözümsüzlüğü çözdü. Üstelik transfer ile değil, kendi içlerinden oyuncu çıkartarak bunu başardı. Önce kimsenin bu seviyelerde oynayacağını düşünmediği Rıdvan’ı takımın önemli parçalarından biri haline getirdi. Sonra ise 1999’lü Şehmus’u takımın bir parçası haline getirdi. Böylece Banvit, ön alanda daha enerjik ve üretken bir takım haline geldi.

Bunun sayesinde de ayağa kalkarken ligin sonuna kadar 20 maçta 14 galibiyet aldılar ve ligi 5. sırada tamamladılar. Filipovski’nin Banvit’i geçen sezon gibi belki kupa kazanmadı ya da Avrupa’da final oynamadı ama sorunu kendi içlerinden gelen kaynaklarla çözmeyi başardılar. Diğer pek çok, burada gençlere güvenmektense işini garanti almak için yabancıyı tercih ederdi ama o, riski aldı ve sonunda Banvit, yarı finale yükselen bir takım haline gelmeyi başardı.

Bu yüzden yılın koçu, ödülü ona gidiyor!