Banvit Sportif Direktörü Turgay Çataloluk Açıklamalarda Bulundu
Banvit Sportif Direktörü Turgay Çataloluk Açıklamalarda Bulundu

Türk basketbolunun dört önemli kulübünün (Anadolu Efes, Banvit, Fenerbahçe Doğuş ve Tofaş) önde gelen isimleri Ribaund Dergi‘nin ev sahipliğinde Head & Shoulders ile Kare As isimli sohbette bir araya geldi.

Banvit Basketbol Kulübü Sportif Direktörü Turgay Çataloluk, yerli oyuncuların gelişimi, ligin kalitesi ve EuroLeague – BSL arasındaki kadro yapılanması hakkında açıklamalarda bulundu.

Turgay Çataloluk yerli oyuncuların projeye dahil edilmesi ve takımlarında aldıkları rollerle ilgili şunları söyledi : ''Bu işe girdiğimiz günden bu yana, vizyonumuz ve amacımız belli. Biz, devamlılığı olan bir organizasyon ortaya çıkardık. Başarılı olmak istiyoruz ve bunu yaparken Türk oyuncuların bu işin içerisinde olmasını hedefliyoruz. Bugüne kadar yaptıklarımızla da bunu gösterdik. Bu ligde herkesin misyonu farklı. Zaten olması gereken de bu.

Burada hem bir geleneği, hem de geleceğe dair planı olan kulüplerle beraberiz. Anadolu Efes, Fenerbahçe Doğuş ve Tofaş gibi kulüplerin sayısı mutlaka artmalı. Mesele kesinlikle ‘Az para, çok para’ işi değil. Vizyon ve organizasyon işi. Ancak biz bu organizasyon kalitesinde standardı yakalamakta zorlanıyoruz. Gerek bizim ligde, gerekse alt ligde çok sayıda çarpık yapı var. Federasyonun bu noktada yaptığı Gelişim Ligi hamlesi önemliydi. Açıkçası bizim pek ihtiyacımız yoktu; zira ikinci ligde rekabetçi bir takımımız zaten var. Ancak bu şekilde yapılanmamış takımlar açısından kıymetli. Çünkü takımların artık Avrupa’daki takımlar gibi ‘gerçek’ basketbol kulüpleri olması lazım. Altyapısıyla, üst yapısıyla daha ciddi organizasyonlara dönüşmeliler.'' dedi.