Basketfaul (Ece Ergez) : Ahmet Gürgen : ''Kendisini basketbola adamış bir takımız.''
Basketfaul (Ece Ergez) : Ahmet Gürgen : ''Kendisini basketbola adamış bir takımız.''

Basketfaul.com internet sitesinde Ece Ergez imzasıyla yayınlanan Bandırma Kırmızı'nın Başantrenörü Ahmet Gürgen'in röportajı şu şekilde :

Bandırma Kırmızı TBL'nin sertliğe çok açık, mücadelenin tavan yaptığı, tecrübeli nice yabancı ve yerli oyuncu karşısında mücadelesini son ana kadar sürdüren bu genç oyuncular muhteşem bir iş başararak normal sezonu 7. bitirerek play-off'a kaldılar. Hem de ligin son bölümünde önemli oyuncularından olan Erxhan Osmani'nin sakatlığından dolayı zorlansalar da sezon bitmeden ligi 7. bitirmeyi garantilemişlerdi. Bu başarının ardından biz de başarılı Coach Ahmet Gürgen'den normal sezon ve play-off ile ilgili görüşlerini aldık.

Öncelikle normal sezonu Charles Jackson dışında tamamen yerli ve genç bir kadroyla oynadınız ve sezonu  7. tamamlayarak sizden belki de bütçe olsun, kadro yapılanması olsun, pek çok takımı geri bırakarak Play-Off'lara kaldınız. Bu başarınızı yorumlamanızı istersek sizin için normal sezon nasıl geçtiğini söyleyebilir misiniz?

Sezona Federasyon Kupası ile başladık. Antalya'da düzenlenen kupayı maalesef tam hazır olmadığımız için 5'te 0 ile bitirdik. Ardından da lige 4'te 0 ile girince planlarımızda değişiklik yapmalıydık. Sezona başladığımız yabancı oyuncumuz Papa Dia sistemimize oturmadı. O yüzden Charles Jackson ile anlaştık. Aynı zamanda A takımda da yer alan Şehmus Hazer ve Ragıp Berke Atar ile de maç takvimlerimiz uymayınca onlardan da yararlanamadık. Süreç bu şekilde olunca da kötü bir başlangıç yaptık.

Sonrasında genç oyuncuların sezona alışması, lige adapte olması ve kendilerini toparlaması ile maç kazanma sürecine girdik. Charles Jackson'ın da gelmesi takıma pozitif bir enerji verdi. Çünkü çok pozitif ve iyimser bir oyuncu. Takımın geneli ligin temposuna ve sertliğine alıştılar. Kendi bireysel hatalarımızla maçlar da kaybettik ama hepsi birer tecrübe oldu bizim için. Oyuncularımız zihinsel oyun gelişimlerini ve bireysel gelişimlerini ilerlettiler. Kısacası zamanla kendini basketbola adamış bir takım olduk.

Tabii burada bizim en çok önemsediğimiz kısım oyuncuların bireysel gelişimlerini ilerletmeleri. Her geçen gün her geçen antrenman ve maçta üstüne koya koya belli bir seviyeye geldiler.

Ligin son bölümünde Erxhan Osmani'nin sakatlığı bizi etkiledi. Çünkü Erxhan'ın pozisyonunda oynayan geriden gelen Hakan Sayılı ve Sadık Kabaca henüz maçın büyük bölümünde oynayacak fiziksel güce sahip değiller. Önümüzdeki sezon yaz aylarını hazırlanarak geçirince çok daha iyi olacaklardır. Kısacası takımımızın play-off'lara kalmasıyla şu an geldiği nokta doğru adımlarla ilerlediğimizi gösteriyor.

Bu sezon Play-Off sonunda iki değil bir takım BSL'ye yükselecek. Bu durum sizce de Play-Off'un daha da sert geçmesine mi sebep olacak? Sizin konu hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Eski durum olup Final Four oynansa iki takımın mücadelesini izleyecektik. Normal sezonun sadece sıralamada etkisi olacaktı. Ama bu durumda şampiyon olarak Basketbol Süper Ligi'ne yükselen takım dışında kalan 8 takımın play-off mücadelesini izleyeceğiz. Bu 8 takımdan sadece 1'i şampiyon olup Süper Lig'e yükselecek. Bunun sonucunda da maçlar sertleşecektir. İlk maçtan final maçına kadar maçlarda daha zevkli ve başa baş geçecektir. Böylece de final maçının bir anlamı olmuş olacak.

Play-Off sertliğinin yanında geniş rotasyon ve iyi bütçelerle de savaşıyor olacaksınız. Bu durum için ekstra bir önleminiz olacak mı? Sizce buralarda başarılı olmanın anahtarı nedir?

Birincisi genç oyuncularımızın hemen hemen hepsi Play-Off'u ilk defa yaşayacaklar. Bu seviyelerde başarılı olmak için ilk önce kendilerini zorlamaları, geri çekilmemeleri, ve normal lig sezonundan daha çok konsantre olmaları onlar açısından daha önemli. Ama bizim takım olarak ilk planımız oyuncuların bireysel gelişimleri olmalı.