Basketfaul (İlker Yıldız) : Genel İstatistiklerde Bandırma Kırmızı Damgası
Basketfaul (İlker Yıldız) : Genel İstatistiklerde Bandırma Kırmızı Damgası

Türkiye’nin önde gelen basketbol sitelerinden basketfaul.com internet sitesinde İlker Yıldız'ın normal sezonu sona eren TBL ile ilgili kaleme aldığı yazı şu şekilde :

Normal sezon sonunda süre alan 71 genç oyuncumuzun (1996 doğumlu ve üstü) maç başına; 11:48 dakika süre, 3,97 sayı, 1,70 ribaund ve 0,88 asist gibi çok düşük ortalamalar elde ettiğini görüyoruz. Bu genel ortalamalar ile TBL’de genç oyuncularımızın yeterli gelişimlerini sağlamalarının mümkün olmayacağı çok açıktır.

2017-2018 Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi normal sezonunda süre alan genç oyuncularımızın doğum tarihlerine göre dağılımına baktığımızda; 1996, 1997 ve 1999 doğumlu 15’er, 1998 doğumlu 11, 2000 doğumlu 7, 2001 doğumlu 6 ve 2002 doğumlu 2 oyuncumuzun olduğunu görüyoruz. En fazla genç oyuncunun oynadığı takım, 14 oyuncuyla (%19,71) Bandırma Kırmızı olduğunu görüyoruz. 

Ligde oynayan genç oyuncularımızın süre dağılımına baktığımızda ise, genç oyuncularımızın büyük bir çoğunluğunun 0-5 dakika arasında süre aldığını görüyoruz (29 oyuncu ve %40,84). Ligde normal sezon sonunda, 20 dakika ve üzeri süre alan yedi genç oyuncunun beşi Bandırma Kırmızı oyuncusuydu (Eray Akyüz, İsmail Cem Ulusoy, Harun Can Doğan, Şehmus Hazer, Ragıp Berke Atar, Muhaymin Mustafa ve Berkan Durmaz). Geriye kalan iki oyuncu ise çifte lisansla oynayan (Muhaymin Mustafa ve Berkan Durmaz) oyunculardı. Özetle ifade edecek olursak, Bandırma Kırmızı dışında kendi yetiştirdiği oyunculara ciddi süre ve sorumluluk veren kulübümüz maalesef yok denecek kadar az.

Banvit’in pilot takımı olan Bandırma Kırmızı takımımız bu sezon süre verdiği 14 genç oyuncusuyla, birçok takımı geride bırakarak, 34 maçta 18 galibiyet ile ligi 7. sırada tamamladı ve Play-off oynamaya hak kazandı. Çoğu kulübümüzün yönetici ve teknik heyetinin şapkayı önlerine koyarak düşünmeleri ve gelecek sezonki planlarını Bandırma Kırımızı örneğini ele alarak tekrardan planlamaları gerektiğini düşünüyorum. Bandırma Kırmızı, TBL gibi zorlu bir ligde neredeyse tamamı genç oyunculardan kurulu kadrosuyla (üstelik sezon genelinde; Şehmus Hazer, Erkin Şenel, Ragıp Berke Atar gibi genç oyuncuları çoğunlukla Banvit kadrosunda yer aldılar) play-off oynama başarısı gösterirken, kadro maliyeti çok daha fazla olan birçok takımı da geride bırakmayı başardılar.