Banvit Kaptanı Gasper Vidmar : ''Türkiye’de ve Bandırma’da olmaktan çok mutluyum.''
Banvit Kaptanı Gasper Vidmar : ''Türkiye’de ve Bandırma’da olmaktan çok mutluyum.''

Banvit'in kaptanı Gasper Vidmar, Bandırma yerel basının önde gelen isimlerinden usta gazeteci Önder Balıkçı ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Gasper Vidmar, Banvit Basketbol Takımı’nın başarısına önemli katkılarıyla dikkati çekiyor.

2015/2016 sezonundan bu yana Banvitspor forması altında ter döken 31 yaşındaki Vidmar, 2.10’luk boyu ve 118 kilosu ile “küçük bir dev adam” olarak parıldıyor.

Banvitspor’a, Fenerbahçe’den gelen, Slovenya Milli Takımı’nın da formasını giyen Vidmar, lakabının “Gapy” olduğunu belirtse de Bandırma takımının taraftarları ona “yürüyen duvar” ismini verdi.

10 yıldır Türkiye’de bulunması nedeniyle basketbol kariyerinin neredeyse tamamını ülkemizde geçirdiğine işaret eden Vidmar, basketbol yaşamına başlayışı ve Türkiye izlenimlerini şöyle dile getirdi:

“Babam Tone Vidmar da basketbolcuydu. Olimpia ve Yugoslavya Milli Takımı’nda yer aldı. Babam, hâlen 56 yaşında olmasına rağmen veteran takımında forma giyiyor. Kardeşim de 18 yaşına kadar basketbol oynadıysa da bırakmak zorunda kaldı. Türkiye’de bulunmaktan çok mutluyum. Türkler, buraya geldiğim günden beri bana çok iyi davranıp yardımcı oldular. Bunu hiçbir zaman unutamam.”

EZO GELİN ÇORBASI-İSKENDER KEBABI

Basketbolun dışında, “fit” kalabilmek için yüzme ve voleybol sporlarını da yaptığını vurgulayan Vidmar, böylece özellikle yaz aylarında kafasını dağıtarak, basketboldan uzak kaldığının altını çiziyor.

Türkiye’de en çok “Ezo Gelin” çorbası ve İskender kebabını sevdiğini, Slovenya’da ise annesinin yemeklerinden vazgeçmediğini belirten Vidmar, şöyle konuştu:

“Bandırma’da fazla boş zamanım yok. Zaman bulduğumda, kent merkezinde kahve içmeyi, ailemle veya nişanlımla yemeğe gitmeyi, sahilde dolaşmayı, kimi zaman balık tutmayı ve tavla oynamayı seviyorum. Bandırma, çok güzel bir kent. Yalnızca ailemin eksikliğini hissediyorum. Keşke daha fazla yanımda olabilseler! Banvit ve Bandırma, benim ikinci evim. Bandırma’ya ilk geldiğimden beri apartmanımdaki komşularım bana yemek getiriyorlar. Bunun bir gelenek olduğunu öğrendim.”

HAYAL ETMEK YETMEZ

Türkiye’de beğendiği birçok oyuncu arasında başta Erman Kuço’nun, ülkemizde oynayan yabancılar arasında ise Türk pasaportlu da olsa Emir Preldz’in geldiğini vurgulayan Vidmar,”NBA’da ise en çok Lebron James, Michael Jordan ve Kobe Bryant’ı beğeniyorum” diye konuştu.

Bogdan Tanjevic’i, kendisi için “ikinci baba” gibi gördüğünü belirten Vidmar, şu değerlendirmede bulundu:

“Tanjevic, çok iyi bir koç. Çok genç yaşta beni Türkiye’ye getirerek bu konuma gelmemi sağladı. Türkiye’ye ilk geldiğimde Slovenya Milli Takımı’nın genç bir oyuncusuydum. Buraya geldiğimde çok büyük hayallerim vardı. Ancak sadece hayal etmek yetmiyor. Çok çalışmam gerekiyordu. Çok çalışarak bugünlere geldim.”

Savunmada zorlandığı oyuncu olarak Kevin Durant’ı gösteren Vidmar, “Onunla iki kez karşılıklı oynama fırsatımız oldu. Savunma değişikliklerinde karşı karşıya geldiğimizde şutu da bulunan bir oyuncu olması nedeniyle savunması oldukça zor” dedi.

Kariyerinde unutamadığı anı olarak Slovenya Milli Takımı forması altında kazandıkları Avrupa şampiyonluğunu gösteren Banvitspor oyuncusu Gasper Vidmar, “Bu şampiyonanın Türkiye’de oynanması ve benim ikinci evim olarak gördüğüm burada, böylesine anlamlı bir şampiyonluğa ulaşmak çok gurur verici” diye konuştu.

BASKETBOL LİGİMİZ ÇOK KALİTELİ

Vidmar, Türkiye Basketbol Ligi ve Bandırma seyircisi hakkında da şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye Ligi çok yüksek bir kaliteye sahip. Daha da güçleniyor. Türkiye’ye geldiğimde birbirini yenebilecek güçte sadece 6 takım vardı. Şimdi ise her takım birbirini yenebilecek güçte. Bandırma’daki basketbol seyircisi de çok özel. İyi veya kötü günlerde bize desteklerini hiç esirgemiyorlar.”

Yolculuklarda ve otellerde zamanını kitap okuyup film izlemekle geçirdiğini, müzik dinlemeyi de çok sevdiğini vurgulayan Vidmar, “Favori bir şarkıcım yok. Beğendiğim şarkıları dinliyorum” dedi.

Basketbolu bıraktığında ne yapacağı konusunda bir kararı bulunmadığına da işaret eden Vidmar, “Basketbolu çok seviyorum ve daha uzun süre sürdürmek istiyorum” diye konuştu.