Eurohoops (Utkan Şahin) - BSL'de 21.Haftanın Ödülleri Banvit'e
Eurohoops (Utkan Şahin) - BSL'de 21.Haftanın Ödülleri Banvit'e

Türkiye'nin ve Avrupa'nın önde gelen basketbol internet sitelerinden Eurohoops'ta Utkan Şahin'in Tahincioğlu Süper Ligi’nde 21. hafta değerlendirmesi şu şekilde :

Tahincioğlu Süper Ligi’nde 21. hafta geride kalırken bizde sıcağı sıcağına hemen ödülleri dağıttık.

HAFTANIN GÖRÜNÜMÜ

Son beş maçını kaybetmeyen TOFAŞ ise Banvit karşısında bozguna uğradı. Oldukça zevkli geçen maçta Banvit, gençlerin harika performansıyla deplasmanda TOFAŞ’ı yendi ve 13. galibiyetini aldı.

MVP  - Rıdvan Öncel (Banvit) : 14 sayı, 4 asist

Bu hafta birçok harika bireysel performans izledik. Üstelik bu performansların bazıları takımlarının maçlarını kazanmasında büyük etken oldu ama hiçbiri benim nazarımda bu genç oyuncunun performansı kadar değerli değildi.

Rıdvan’ın sezon başından beri gösterdiği performansıyla sürekli bizden övgüleri kapıyor çünkü bunu hak ediyor. Ondan birçok etkileyici performans izledik ancak bu hafta ortaya koyduğu performans onlardan bile daha özeldi.

TOFAŞ gibi ligin en zorlu deplasmanlarından birinde Banvit galibiyete yürürken Tolga ile Rıdvan galibiyette en büyük rolü oynadılar. Rıdvan önce, ikinci çeyrekte farkın 16 sayıya çıktığı bölümde sorumluluk aldı. Daha sonrasında ise son çeyrekte her şey TOFAŞ’in lehine gözükürken yine sorumluluk alarak maçın kaderini değiştirdi. Özellikle bitime 2 dakika kala TOFAŞ, farkı 3’e düşürmüşken attığı turnike maçın Banvit’e gelmesinde büyük etken oldu.

14 sayı ve 4 asist belki sizler için bir MVP ödülü adına çok etkileyici gelmeyebilir ancak onun sahada kaldığı 20 dakikada, Banvit’in 21 sayı üstünlük kurması, bunun karşılığında onun sahada olmadığı 20 dakikada ise TOFAŞ’ın 10 sayılık kurması onun neden bu ödülü hak ettiğine dair büyük bir gösterge!

HAFTANIN BEŞİ  - Gian Clavell (Sakarya), DJ Kennedy (Karşıyaka), Davon Jefferson (Yeşilgiresun), Richard Hendrix (Galatasaray), Rıdvan Öncel (Banvit)

Rıdvan Öncel'in Performansı : 14 sayı, 4 asist. Sezonun kesinlikle en güzel sürprizi o. Sezon başında rotasyonda az süre alması beklenen Rıdvan, tırnaklarıyla kazıya kazıya yukarı çıktı ve Banvit’in saha içindeki gizli kahramanlarından biri oldu. Son dönemde oldukça formda olan genç oyuncu, son 3 maçta 16-20 ikilik isabetle 14.0 sayı, 1.6 ribaund, 3.6 asist ortalama tutturdu.

HAFTANIN 6. ADAMI - Tolga Geçim (Banvit) : 12 sayı, 8 asist, 2 ribaund

Türkiye’nin alt yaş gruplarındaki en büyük yeteneklerinden olan Tolga için pek beklendiği gibi bir sezon geçmiyor.

Ondan bu sezon daha istikrarlı ve takımına nasıl katkı vereceğini bilen bir oyun bekliyorduk ancak bu hafta TOFAŞ karşısında gününde olduğu zaman neler yapabileceğini bize göstermeyi başardı.

Gençlerle kurulu beşte takımın yaratıcı oyuncusu olan Tolga, hücumları yönlendirirken maç boyunca neredeyse hiç hatalı karar almazken oyunu zorlamadan Banvit hücumlarını taşıdı ve kenardan gelerek 12 sayı, 8 asistlik performansıyla galibiyette büyük rol oynadı.

HAFTANIN KOÇU  - Sasa Filipovski

Banvit’te unutulmaz bir ilk sezon geçiren Filipovski, ikinci sezonunda da kalitesini ortaya koymaya devam ediyor.

Takımın genç oyuncuları Erkin, Rıdvan, Şehmus’u rotasyonun bir parçası haline getiren Filipovski, takımı TOFAŞ deplasmanında maçı kazanırken genç oyuncularına ne kadar güvendiğini bir kez daha gösterdi.

Genç oyuncular, TOFAŞ gibi bir deplasmanda kenardan gelip iki kez oyunun ritmini değiştirirken Filipovski, maç sonunda gençlere olan güvenini gösterdi ve son bölümü onlarla oynadı.

Böylesine bir deplasmanda daha tecrübeli oyuncularla oynasa kimse onu eleştirmezdi ama başarılı koç, cesaretli bir seçimle takımının hem maçı hem de gençleri kazanmasını sağladı.

HAFTANIN YERLİ BEŞİ

Rıdvan Öncel (Banvit) :  14 sayı, 4 asist

Şehmus Hazer (Banvit) :  13 sayı

Tolga Geçim (Banvit) : 12 sayı, 8 asist

Metin Türen (Karşıyaka) :  7 sayı, 6 ribaund

Ahmet Düverioğlu (Fenerbahçe) : 7 sayı, 8 ribaund, 2 blok