Eurohoops : ''Sistem, felsefe, altyapı, plan, program = Banvit''
Eurohoops : ''Sistem, felsefe, altyapı, plan, program = Banvit''

Türkiye'nin ve Avrupa'nın önde gelen basketbol internet sitelerinden Eurohoops'ta Utkan Şahin'in Tahincioğlu Süper Ligi’nde 20. hafta değerlendirmesi şu şekilde :

HAFTANIN OLAYI: BANVİT’İN TUTARLILIĞI!

Bu hafta Banvit-Yeşilgiresun maçında, ligde çok uzun süredir görmediğimiz bir olay yaşandı. Banvit, farklı kazandığı maçın son çeyreğini tamamıyla kendi altyapısından yetiştirdiği oyuncularla oynadı.

Maçı izlemeyenler için baştan söyleyeyim, Banvit, son çeyrekte fark çok büyük olduğu için altyapı oyuncularına şans vermedi. Aksine farkın açılmasında ikinci çeyrekte sahada olan Erkin-Rıdvan-Şehmus üçlüsü sağladı. Son bölümde ise Koç Filipovski, genç oyuncularını ödüllendirdi. Bu yüzden Banvit’in yaptığı bir tatlı su kurnazlığı değildi, aksine çok önemli ve kesinlikle saygı duyulması gereken bir olaydı.

Neden saygı duyulması gerektiği kısmına gelirsek, açıkçası genç yerli oyuncuların oynaması benim için çok önemli değil. Takımlar, isterlerse genç oyunculara şans verirler, istemezler vermezler. Bu tamamıyla kendi basketbol planlarını ve hedeflerini nasıl kurduklarıyla alakalı.

Bir takım, eğer genç oyunculara önem vermiyorsa bu tamamıyla kendi basketbol planlarıyla alakalıdır. Bu yüzden Banvit’in bu hafta ve yıllardır yaptığı işte övülmesi gereken kısım bu değil. Bandırma ekibinin asıl başardığı iş, devamlılık için bir plan üretmeleri ve yıllardır oluşturdukları basketbol planını geliştirerek devam ettirmeleri!

Lige çıktıkları günden beri, hep belirli bir istikrarı koruyan Banvit, özellikle son yıllarda hem ligin yarışmacı takımlarından biri olup hem de kendi altyapılarından yetişen oyunculara sağlıklı bir ortam yaratmaya çalışıyor. En önemlisi de Bandırma ekibi, bunu yaparken de günlük ve popülist hareketlerle ilerlemiyor.

Banvit, ligdeki takımlar arasında altyapısına en çok önem veren takımlardan biri fakat onları diğer takımlardan ayıran nokta bu değil. Onlar yetiştirdikleri oyunculara güvendikleri bir ortam hazırlıyorlar. Bandırma Kırmızı’yla birlikte onların oyunun her alanında gelişimi için doğru adımları atmaya çalışıyorlar.

Erkin’i biraz ayırıyorum ama bu hafta sahada izlediğimiz Banvit’in üç genç kısası, harika yeteneklere sahip, süper yıldız adayları değil. Her genç oyuncu gibi onların da basketbollarında geliştirmeleri gereken önemli sorunlar var. Ancak onları ligin diğer genç oyuncularından bir şey var; büyük bir özgüven ile oynarken sahada belirli bir plan içerisinde yer almaları.

Sezonun sürpriz isimlerinden Rıdvan, tamamıyla bu bilinç ile sahada. Takıma neler verebileceğini biliyor ve istikrarlı bir şekilde her hafta bunu sahaya koyuyor. Ligde 28-30 yaş aralığına gelip, sahada takımına neler katabileceğine bilmeyen birçok oyuncu varken bu kadar genç oyuncuların bunu başarması büyük bir başarıdır.

İşin Banvit kısmına geri dönersek, dediğim gibi uzun yıllardır bir planla hareket ediyorlar. Kulübün devamlılığı için inandıkları bir proje var ve bunu sahaya koyuyorlar. Büyük cümlelerle konuşup ortaya ortaya bir şey koymadan yola etmiyorlar. Gerçekçi davranıyorlar.

Tabii ki, bazen süreç içerisinde yanlış kararlar alıyorlar. İşin doğası gereği, bu sürpriz değil zaten. Ancak altını çizerek bir kez daha söylemek istiyorum, Türkiye gibi bir yerde bir kulübün istikrarlı bir şekilde kendi planını uygulaması saygı duyulması gereken bir olay.

Sonuç olarak bazen başarılı olurlar, bazen olamazlar. Sezonluk performanslar benim nazarımda hiç önemli değil. Önemli olan, bir planları olması ve bu planı geliştirmek için uğraşmaları. Bunu yaparken de bir kente basketbolu sevdirmeyi başarmaları.

Bu yüzden, Banvit ligin yıllardır en çok saygı duyulması gereken takımlarının başında geliyor ve yine tam da bu sebeple ligde izlemesi en zevkli takımlardan biri onlar. Umarım uzun süre de bu şekilde devam ederler…