Banvit Başantrenörü Sasa Filipovski : ''Şampiyonlar Ligi'nde bu sene de Final oynamayı umuyoruz.''
Banvit Başantrenörü Sasa Filipovski : ''Şampiyonlar Ligi'nde bu sene de Final oynamayı umuyoruz.''

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi‘nde geçtiğimiz sezon final maçında İspanya’nın Iberostar Tenerife takımına 63-59 yenilerek ikinci olan Banvit bu sene de final peşinde.

Bu sene Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde C Grubu’nu ikinci sırada bitiren Türk temsilcisi, Son 16 Turu’nda Fransa’nın Nanterre 92 takımıyla eşleşti. Son 16 Turu’nda ilk maçı 7 Mart’ta deplasmanda oynayacak Banvit’in koçu Sasa Filipovski önemli açıklamalarda bulundu.

Bu Sene de Final Oynamayı Umuyoruz

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde bu sene de final oynamayı umuyoruz. Bunun için de elimizden geleni yapacağız ve çok iyi basketbol oynamaya çalışacağız. Antrenmanlarımızı da buna göre yapıyoruz. Şu an için Son 16 Turu’nda eşleştiğimiz Nanterres 92 takımını eleyerek yolumuza devam etmek istiyoruz. Nanterre 92 çok atletik bir takım ve 3 sayı çizgisinden basket atabilen oyunculara sahipler. Onlara karşı çok iyi defans yapmamız lazım. Hem dışarıda hem de içeride oynayacağımız maçta çok dikkatli olmalıyız. Uzun oyuncuları var ve rebound almakta sıkıntı yaşamıyorlar. Dolayısıyla, bu maçlarda rebound almak da çok önemli olacak. Ayrıca, Nanterre 92 çok ve hızlı koşan bir takım. Bu yüzden hızlı hücumlarını da kesebiliyor olmamız lazım. Biz, öte yandan, takım oyunu oynuyoruz ve maç içerisinde birbirimizi arıyoruz. Bu iki maçı kazanmak için çok iyi defans yapmalıyız, rebound sayılarımızı eşitlemeliyiz ve oyuncularımızın da iyi formda olması lazım. Fransızlar basketbolu hızlı oynuyorlar ve çok atletikler. Bizim de sahadaki her oyuncumuzun skora katkı sağlaması gerekiyor.

FIBA Şampiyonlar Ligi’nin Seviyesi Artıyor

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde ikinci senemiz. Şunu söyleyebilirim ki buradaki mücadele gerçekten iyi ve her geçen gün gittikçe daha zorlaşıyor. Ve, sadece iyi ve yüksek seviyeye sahip turnuvalarda yer alarak kendimizi geliştirebiliriz. Burada iyi mücadele olduğu kadar, pazarlama ve iletişim alanında da iyi işler yapılıyor. Maçlar canlı olarak yayınlanıyor ve basketbolseverler maçlarımızı dilediği yerden izleyebiliyor.

Takım Oyunu Oynatabilmek Bir Antrenörlük Sanatı

Antrenörlüğün amacı bireylerden maksimum fayda sağlamak ve bunu bireylerin de faydalanabileceği bir sistem haline getirmek. Takımdaki her oyuncumuz farklı bir karaktere ve farklı yeteneklere sahip. Ancak, daha yüksek seviyelere ulaşabilmek farklı bir şey. Bu takım bu sene kaybetmeyi de öğrendi, kazanmayı da. Çok zor maçlar oynadık, bazılarını kazandık, bazılarını kaybettik. Bu takımın artık daha büyük şeyler kazanmayı öğrenmesi gerekiyor. Bir üst seviyeye çıkmak için oyuncuların her zaman hırslı olması gerekir. Bunun için de sahada sadece 3-4 oyuncuyla defans ya da hücum yapmamalıyız, takım olarak performansımızı en üst seviyede sergilemeliyiz.

Genç Oyunculara Yatırım Yapmayı Tercih Ediyoruz

Bu seneki bütçemiz dahilinde oluşturduğumuz kadromuzla çok iyi sonuçlar alıyoruz diyebilirim. Şu anda hala kadrosunu güçlendirmek için oyuncu transfer eden kulüpler var. Biz genç oyunculara yatırım yapmayı tercih ediyoruz. Bir sakatlık veya problemimiz olduğu zamanlarda da genç oyuncularımıza şans veriyoruz. Bu durum bir antrenör için zorlu bir durum olabilir. Genç oyuncuların enerjisinden ve yaşça büyük olanların tecrübesinden faydalanmamız gerekiyor. Burada genç oyunculara süre veriyoruz ve bu beni mutlu ediyor. Bu sayede genç oyuncularımız hiç vazgeçmeden sürekli çalışıyorlar ve kendilerini geliştiriyorlar. Buradaki sorun bir yandan gençleri geliştirirken, bir yandan hemen iyi sonuçlar almayı beklemek. Bu zor bir şey. Bir elma tohumunu diktiğinizde, elmayı hemen diğer hafta yemeyi bekleyemezsiniz. O tohuma bakmanız gerekir. Basketbol da bu şekilde. Genç oyuncuların kendilerini geliştirmek için zamana ihtiyacı var ve antrenörlerle kulüpler bu konuda biraz sabırlı olmalı.