Bandırma Kırmızı Başantrenörü Ahmet Gürgen : ''İyi kumaş seçmeyi öğrendik.'' (Basketfaul-Ece Ergez)
Bandırma Kırmızı Başantrenörü Ahmet Gürgen : ''İyi kumaş seçmeyi öğrendik.'' (Basketfaul-Ece Ergez)

Basketfaul.com internet sitesinde Ece Ergez imzasıyla yayınlanan Bandırma Kırmızı'nın Başantrenörü Ahmet Gürgen'in röportajı şu şekilde;

Ahmet Gürgen, Banvit altyapısının bu kadar başarılı olmasında önemli pay sahiplerinden biridir. Bu sezon da Bandırma Kırmızı ile TBL gibi zorlu ve sert bir ligde en genç takımı olarak çok başarılı bir sezon geçiriyorlar. Biz de kendileriyle bir araya gelerek hem Banvit organizasyonu hem de TBL'deki başarılı performansları hakkında bir sohbet gerçekleştirdik.

Peşinizi bırakmayan sakatlıklar yüzünden oyunculuk kariyerinizi 26 yaşınızda sonlandırmışsınız. Sonrasında başka işlerle uğraşsanız da basketbol sevginiz sizi antrenör olarak yine parkelere döndürmüş. Bu geçiş sürecini bizimle paylaşabilir misiniz?

Bizim oynadığımız zamanlarda sağlık sektörü bu kadar gelişmemişti. Yaşanılan sağlık sorunlarının ardından kolayca parkelere dönemiyorduk. O yüzden bizim zamanımızda 28-29 yaşlarında gibi bırakmayı düşünürlerdi. Ben de bu yüzden erken bırakmıştım. Bıraktıktan 5 yıl sonra antrenörlüğe başladım. Basketbolu gerçekten çok seviyorum. 13-14 yaşlarında TOFAŞ'ın altyapısında oynamaya başlamıştım. Basketbol hep hayatımın en önemli yerinde oldu. O yüzden antrenörlük, yaptığım diğer işler içinde bana en çok keyif veren iş oldu. Yaptığım diğer işlerd mutlu olamayınca basketbol antrenörlüğünü seçtim.

Banvit'in ilk kurulduğu yıllarından bu yana içinde olan isimlerden birisiniz. O zamandan şimdiye baktığınızda kulübün gelişimi ve hedefler hakkında neler söylemek istersiniz?

Banvit kurulduğunda bir yol haritası vardı. Yol haritası da öncelikle 'bir altyapımız olsun ve adımlarımızı sağlam atalım' şeklindeydi. Hedef hep altyapıdan çıkan oyuncularla oynamaktı. İskeleti yerli oyunculardan oluşturup, onun üzerine keyif veren ve etik değerleri olan bir takım kurmaktı. Bu şekilde hem çok sempatik hem de çok sevilen bir takım olmayı istemiştik. Altyapıdan çıkarttığımız oyuncularla ayakta kalıp onların üzerinden Türk basketboluna çok ciddi yatırımlar yapmayı hedefleyerek başlamıştık ve hala da o şekilde devam ediyor.

Altyapılarda İzzet, Erol Can, İbrahim, Tolga gibi nice iyi oyuncuları yetiştirdiniz. Bu tarz oyuncuların ileride iyi oyuncu olacaklarını çocukluklarında anlayabiliyor musunuz?

Bu bir tecrübe. Bir yetenek seçiyorsunuz. Fiziksel yeteneklerini görüyorsunuz. Dolayısıyla basketboldaki yeteneğini de gözlemleyebiliyoruz. Eğer bu konu hakkında yeterli bilgi birikimin ve tecrüben varsa oyuncu topu elinde aldığı anda bile yeteneğini gözlemleyebilirsiniz. Attığı şutla, pas vermesiyle ve diğer pozisyonlarda özel oyuncular hemen diğer oyuncuların yanında bir farklılık gösteriyorlar. Tabii sadece yetenekli olması yetmiyor. Aynı zamanda konsantre olup çok çalışması gerekiyor. En önemli şey ise bu çalışmasının devamlılığını sağlamaktır. Bu yüzden iyi bir gözlemci olmak gerekiyor. Kendi ekibime de söylüyorum, ilk önce doğru kumaşı bulmamız gerektiğini... Çünkü onun üzerine nereden bakarsan minimum 5-6 sene çalışacağız. O yüzden biz her zaman doğru kumaşı seçmeye çalışıyoruz. Çünkü eğer doğru kumaşa yatırım yapmazsak hem kulüp, hem biz hem de oyuncu bu işten zararlı çıkar. Doğru oyuncu seçtiğimiz zamanda da çok kalite bir çalışma programı hazırlamamız gerekiyor. Sonra kendisine bir sorumluluk aşılamamız gerekiyor. Çünkü aldığı sürelerin karşılığında konsantre olup devamlı kendini geliştirmesi gerekiyor. Yani işine çok saygılı olarak çalışması lazım. Biz şuan kendilerine de onu anlatıyoruz zaten.

TBL'ye dönecek olursak geride bıraktığımız ilk devre ile ilgili neler söylemek istersiniz? Hedefler ve beklentiler bu devrede karşılandı mı?

Federasyon Kupası'yla kötü bir başlangıç yapmıştık. Ardından lige de çok iyi başlayamadık. Her sene oyuncularımızdan A takımına veya başka bir takıma gidenler oluyor. Bu eksiklikler de bizler etkileyebiliyor. Başladığımda ben hemen hemen böyle bir başlangıç yapacağımızı tahmin ediyordum. Çünkü oyuncular TBL'deki bu sertliğe alışkın değiller.Ne kadar olsalar da tecrübelenmeleri gerekiyor. Tecrübelenirken sahada hata yapmaları gerekiyor. Hata yapmadan kimse birşey öğrenemiyor. Bu yüzden hata yapmalarını bekledik. Onlar da yetenekli ve aynı zamanda çok konsantre oldukları için bu süreci kolay atlattılar. Ardından bir yabancı değişikliğimiz oldu. Yeni gelen yabancımız da takıma kolay adapte oldu.

Takım olarak gelişim çok önemli ama öncelikle bireysel gelişimin önemli olduğunu düşünüyorum. Maç kazanmak bizim için elbette önemli ama bireysel gelişimlerini ayrıntılara dikkat ederek ilerletmeleri bizler için çok daha önemli olduğunu söyleyebilirim.

TBL gibi sert ve zor ligde iki yabancı birini genç oyuncunuz Erxhan Osmani'den yana kullanıyorsunuz. Bu tercihi yapmanızdaki en önemli sebep neydi?

Erxhan Osmani çok küçük yaştan beri bizimle olan bir oyuncu. Onun hem fiziksel hem de zihinsel yeteneklerine çok inanıyorum. Az önce de bahsettiğim gibi o gözlemlerimin sonucunda onda o yeteneğin olduğunu düşünüyorum. Karakter olarak da kesinlikle çok doğru bir karakter. Yetenek olduğu kadar iş ahlakı ve karakter de bence bir o kadar önemli. Çok iyi bir insan. İşini de çok seviyor. Etik değerleri olan bir oyuncu

Ligin en genç takımısınız desek çok da yanlış olmaz. Buna rağmen ligin nice tecrübeli takımları karşısında son ana kadar teslim olmayan bir takımsınız. Tüm maçlarınız kaybettikleriniz de dahil kafa kafaya geçiyor. Bu başarınızı performansını neye bağlıyorsunuz?

Biz basit basketbol oynuyoruz. Oyuncularımız gerçekten yetenekli oyuncular. Gençlerle oynamak aslında zordur ama hepsi çok çalışıyor. Bizim kulüpte sert olmazsan,mücadele etmezsen, o teması almazsan zaten kulüpte tercih edilen oyuncu olmazsın. Şimdi o kadar kuvvetli olmadıkları için bunu çok yapabildiklerini söyleyemem ama ileride bunu yapabileceklerini mesajını veriyorlar bana. Ben de o yüzden bu süreleri onlara veriyorum.

Altyapıya en çok önem kulüplerin başındasınız. Bu yüzden Türk basketboluna pek çok başarılı oyuncu kazandırdınız. Altyapılarınızdaki bu başarınızı nasıl açıklarsınız?

Bizim için en önemli şey başta da dediğim gibi doğru malzemeyi bulmak. Temas ve sertliği seven o çarpışmaya giren oyuncuları bulmaya çalışıyoruz. Eğer o temasları almazsa onunla çalışmamayı tercih ediyoruz. Ayrıca eğitim konusunda da çok dikkat etmeye çalışıyoruz. Okuldaki derslerine yardımcı olmak için özel dersler veriyoruz. Kulübümüz de bize bu konuda bize çok destek veriyor. Mesela, altyapılarda yaptığımız bir uygulama var, ilgili dersleriyle ilgili bir sınava giriyor ve geçemezlerse altyapıda kadroya giremiyorlar. Kitap okumalarını teşvik etmek konusunda yaptığımız çalışmalar oluyor. Bunları uygulayarak hepsinin konsantre süreleri arttırmayı sağlıyoruz. İleride basketbolcu olsalar da olmasalar da eğitim konusunda gerekli donanıma sahip olsunlar istiyoruz.

Son olarak ise sezonun geri kalanındaki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Oyuncularıma da bunu söylüyorum bence çok çalışırlarsa play-off kalabiliriz. Oranın keyfini de yaşayabilirler. Zaten hepsinin bunu istediğini söyleyebilirim. Diğer takımlardan daha genç olduğumuz için  hem fiziksel hem zihinsel olarak daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Bu durumu avanataja çevirerek başarı elde edebileceğimizi düşünüyorum.