Banvit BK Sportif Direktörü Turgay Çataloluk: Altyapıdan Bağımsız Banvit Organizasyonu Düşünülemez
Banvit BK Sportif Direktörü Turgay Çataloluk: Altyapıdan Bağımsız Banvit Organizasyonu Düşünülemez

Banvit Basketbol Kulübü Sportif Direktörü Turgay Çataloluk, Ribaund Dergisi'nin ikinci sayısına açıklamalarda bulundu. Çataloluk, Basketbol Gençler Ligi (BGL) organizasyonun saygıyı hak ettiğini belirtti. Açıklamalarının tamamı şu şekilde;

Öncelikle söylememiz gereken şey altyapıdan bağımsız bir Banvit Basketbol Organizasyonunun düşünülemeyeceği. Şu anda en üst lig olan BSL’ye baktığımızda, yıllar içinde, bu ligin gediklileri olan ve önemli birer geçmişe ve geleneğe sahip kulüplerin hepsiyle yarışabilecek bir altyapı organizasyonu oluşturduğumuzu görüyoruz. Oyuncuyu seçmek, eğitmek ve doğru yönlendirmenin yanı sıra A Takım yaşı geldiğinde yine doğru kullanabilmek ve her sene üstüne koyarak üst seviyelere çıkartmak bu işin kademeleri. Ancak itiraf etmek gerekirse bu iş hiç de kolay değil. Kulüp olarak hep en doğruları yaptığınızı varsaysak bile (ki böyle bir şey tabi ki mümkün değil, bizler de hatalar yapıyoruz) malzemeniz sonuçta insan olduğu için  pek çok iç ve dış etken devreye giriyor zaman içinde. Sporcunun psikolojisi, mental dayanıklılığı, istek ve açlığı ve buna bağlı olarak çalışkanlığı tabi ki en önemli etkenler. Ama bunun yanında aile, arkadaşlar, menajerler vs. gibi etkenler de oyuncunun gelişimini olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Kulüp olarak yıllar içinde pek çok altyapı sporcusuyla çalıştığımız için onların gelişimlerini etkileyen faktörleri yakından gözlemleme firsatı bulduk. Sonuçta günümüzde üst seviye sporcu olmaya aday bir oyuncunun beklentilerini ve hedeflerini doğru tespit ettikten sonra bu yolda çok efor sarf etmesi ve bu sırada da hayatından ödün vermeyi gönüllü olarak kabul etmesi şart gözüküyor.

Gözlemlediğim kadarıyla son dönemde genç oyuncuların genelinin kafasında önce A Takımda süre almak ve para kazanmak sonra da bu motivasyonla çalışma temposunu arttırmak var. Ancak bu formül neredeyse tamamen yanlış ve işe yaramaz bir formül. Olması gereken sıra tam tersi. Önce çok çok çok çalışma.. Önce sahada yüksek enerji ve tempo. Sonra adım adım sürenin artışı ve buna bağlı olarak da gelecek olan maddi kazanç. Çünkü diğer türlüsü özellikle bu çok yabancı oyunculu sistemde hayalden öteye gidemez. Kim ne derse desin, profesyonel kulüpler ve antrenörleri için birinci öncelik maç kazanmak ve basarıdır. Hiçbir antrenör ya da kulübün, hak etmediği halde sadece altyapıdan çıktığı ve genç olduğu için bir oyuncuyu oynatmak gibi bir düşüncesi olamaz. Antrenör maçı kazanmak için elindeki silahların en güçlülerini ve en tecrübelilerini kullanmak ister. Genç oyuncu sahaya çıkar ve enerjisi ile bir fark yaratır ve “ben burdayım” mesajı verir. Sonrasında da saniye saniye, dakika dakika kazıyarak yerini saglamaştırır. Bana göre olayın özeti budur. Genç sporcular ve aileleri düşünce yapılarını bu şekilde revize etmeliler ve ona göre hareket etmeliler.

Mesela bizim takımda bu söylediklerime örnek teşkil edecek bir sporcumuz var, Rıdvan Öncel. Sezon başlarında hiç oynamazken sonrasında aldığı küçük şansları, enerjisi ve savunmadaki gayretiyle  her geçen gün bir kademe yukarıya götürdü. Şu anda takımın ilk beş oyuncusu ve en iyi savunmacılarından biri konumunda. Bu noktaya inanılmaz üçlükler sokarak ya da skora müthiş katkı yaparak gelmedi. Enerjisi ve sahada yarattığı fark onu bu noktaya getirdi. Yarın mentalitesinde yaşayacagı en ufak değişiklik, bu agresiflikten geri atacağı bir adım onu yine benche mahkum eder. Dolayısı ile genç sporcular açısından, kendileri ve bulundukları konum ile ilgili yapacakları doğru tespit ve kararlılıkları çok büyük önem taşımakta.

BGL SAYGIYI HAK EDİYOR

Basketbol Gençler Ligi ile ilgili olarak söylemem gerekenlerin başında, bu projenin saygıyı hakettiği geliyor. Federasyonun, tüm BSL Kulüplerini bu organizasyona katılmaya mecbur bırakması ve bunun sonucunda tüm kulüplerin birer altyapıya sahip olması çok sevindirici. Yeni bir organizasyon olması nedeni ile şu anda bu ligdeki kalite ve rekabetin ideal seviyede olduğunu söylemek zor. Ancak bu bir başlangıç ve birkaç yıl içinde kulüplerimizin çoğunun daha derli toplu altyapı organizasyonlarına ve daha rekabetçi takımlara kavuşmasını bekliyorum. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun yarattığı maddi kaynak sayesinde kulüplerin mazeretleri  de kalmadığı için hep birlikte BGL’nin gelişimine destek vermeliyiz diye düşünüyorum.

BGL GENÇLERİMİZE ÇEŞİTLİLİK GETİRİYOR

Bizim kulübümüz özelinde ise, zaten var olan altyapı organizasyonumuz ve TBL’de mücadele eden Bandırma Kırmızı takımımıza ek olarak BGL’de yer almak bize çeşitlilik getiriyor. Hem TBL’de hem de BGL’de mücadele etmek ve arka arkaya maçlar oynamak her ne kadar sporcularımızı zorluyorsa da BGL’de yer almaktan çok mutluyuz. Deplasmanlı şekilde oynanan bu ciddi organizasyonun sporcuların yanı sıra orada görev yapan antrenörlere ve ekipteki diğer unsurlara da çok faydalı ve geliştirici olduğunu düşünüyorum.

BGL'DE ŞAMPİYONLUK BEKLİYORUZ

Banvit Gelişim takımımız, hemen hemen Bandırma Kırmızı ile aynı oyunculardan oluştuğu ve dolayısı ile zorlu maç trafiğine rağmen BGL’de ilk bölümü grubunda lider tamamladı. Elbette ki bu organizasyondaki birinci amaç genç sporculara ve teknik ekiplere deneyim kazandırmak. Ancak işin sportif başarı kısmı da herkes için en motive edici unsur olduğu için takımımızdan ilk senesini yaşadığımız bu değerli organizasyonda kulübümüze şampiyonluk getirmesini bekliyoruz.