Erxhan Osmani: Türk Milli Takımı'nda oynamak istiyorum (Basketfaul)
Erxhan Osmani: Türk Milli Takımı'nda oynamak istiyorum (Basketfaul)

Basketfaul.com internet sitesinde Ece Ergez imzasıyla yayınlanan Bandırma Kırmızı'nın başarılı genç oyuncusu Erxhan Osmani röportajı şu şekilde;

Basketbolla ilgilenmeye ne zaman ve nasıl başladın?

Ben önce Arnavutluk'ta okuyordum. Sonra Kosova'ya geçtim. Orada 4 sene boyunca Alman bir okulda okudum. Okuldaki kız arkadaşım basketbol oynuyordu. Antrenörü de uzun oyuncu arıyordu ve arkadaşım da antrenöre benden bahsetmiş. Ben ise basketbolu o zamana kadar sadece arkadaşlar arasında oynuyordum. Sonra antrenör beni takıma istediğini söyledi ve ben de kabul ettim. Bu şekilde basketbol maceram başladı diyebilirim.

Burada Banvit'ten önce seçmelerine katıldığın başka bir kulüp olmuş muydu?

İlk gittiğim kulüp Anadolu Efes'ti ama kabul edilmedim.  Ardından Banvit'e geldim ve seçmelerin sonucunda kabul edildiğimi söylediler. O günden beri buradayım.

Banvit'te yıllar için nasıl bir gelişim göstererek Bandırma Kırmızı'da oynamaya başladın?

İlk senemde güç ve seviye olarak zayıftım. 2 sene Ahmet abimle bu konulara ağırlık vererek çalışmaya devam ettim. Sonra Bandırma Kırmızı'ya geçtim ama TBL liginde sadece 2 yabancı oynabildiği için 2 sene boyunca burada oynayamadım. Geçen sene ise bana şans vermeye başladılar. Ben de bu şansı iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum.

TBL'de bilindiği gibi 2 yabancı hakkı var. Ahmet Hoca sence neden 2 yabancı hakkından birini tecrübeli bir yabancı oyuncu yerine sende kullandı? Hocayı bu konuda nasıl etkilediğini düşünüyorsun?

Banvit organizasyonu, genç oyunculara çok önem veriyor. Ahmet abinin de gelişmemde çok katkısı oldu. Bana çok güvendiği ve inandığı için de bu şansı verdi. Ben de kendimi gösterdiğimi düşünüyorum. Yeteneğimin olduğunu düşünsem de çalışmadan sadece yeteneğin başarıya götüreceğine inanmıyorum.

Türk pasaportu alabilecek misin? Milli Takım'da oynamaya sıcak bakıyor musun?

O durum biraz karışık. Çünkü 5 sene oldu ama hala alamadım. Yine de bir şans var gibi duruyor. Bekliyoruz. Elbette Milli takımda oynamak istiyorum. Milli takımda oynayabilmek benim için büyük bir şans olacaktır.

Basketbola geç başladın. Buna rağmen erken yaşta oynamaya başlayan çoğu yaşıtının önüne geçtin. Bunu nasıl başardın? Özel bir çalışma programın oldu mu ?

İlk senemde Türkçe'yi  hiç bilmediğim için okula gidemiyordum. Bu yüzden günde 2-3 defa antreman yapabiliyordum. Bu durumu kendime o anlamda bir avantaja çevirdiğimi söyleyebilirim.

Geçen seneden itibaren Bandırma Kırmızı'da oynamaya başladın ve özellikle bu sezon tüm dikkatleri üzerine çektin. Bundaki en önemli etkenlerin başında ise şüphesiz hemen her pozisyonda oynayabiliyor olman geliyor. Bu konuda kendini nasıl geliştirdin? Banvit'in bu konuda sana nasıl bir katkısı oldu?

Banvit, gençlere çok önem veren kulüp. Bu, benim için çok önemli birşey. Bir de her pozisyon için ayrı ayrı çalışmalar yapabiliyordum.  Yani kulübun bana sunduğu bu imkanları verimli bir şekilde kullandığımı söyleyebilirim.

İlk yarıdaki performansınıza baktığımızda her maçta çok mücadeleci eden ve hiç pes etmeyen bir takım görüyoruz. Ligdeki en genç takımlardan biri olmanıza rağmen güçlü rakipleriniz karşısında kaybetseniz de hiçbir zaman dağılmadınız. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Bu sene geçen seneye göre daha genç bir takımız. Olduğumuz yere gelene kadar çok iyi bir mücadele gösterdik. Biz, basit oynamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda basit oynarken güzel oyun da sergilemeye çalışıyoruz. Takım arkadaşlarımızla birbirimize olan güvenimiz  ve desteğimiz de tam oluyor. Bunların hepsi olunca güzel sonuçlar da alıyoruz. 

Bu sezon seninle ilgili tecrübeli isimlerden pek çok güzel yorumlar duyuyoruz. Bu yorumları duyduğunda sen neler hissediyorsun?

Böyle güzel yorumları duyunca gerçekten çok mutlu oluyorum. Kendimi çok daha iyi hissediyorum. Onlara da beni öyle gördükleri için teşekkür ediyorum.  

Kendine örnek aldığın bir oyuncu var mı ?

Basketbola geç başladığım için çok net örnek aldığım oyuncu yok ama Dirk Nowitzki diyebilirim. İleride onun gibi olmayı çok isterim. 

İleriki hedeflerin neler?

Basketbol oynamayı seviyorum. En üst seviyesinde de oynamayı istiyorum. Bu yüzden ilerde NBA'de oynamak istiyorum. 

Draftlara katılmak için aklında planladığın zaman var mı?

2-3 sene içinde düşünüyorum. 

Türkçe'yi nasıl öğrendin? Hiç kursa gittin mi?

Hiç kursa gitmedim. 13 yaşımda Arnavutluk'tan geldim. Geldiğimde hiç Türkçe bilmiyordum. İlk zamanlar konuşurken sık sık translate yardımı duyuyordum. Sonra ise buradaki arkadaşlarımın bana yardımcı olmasıyla ve bununla birlikte Türkçe dizileri de bol bol izleyerek 6-7 ay içinde Türkçe konuşmaya başladım. En çok da Mert Akarsu, şuan Eskişehir Basket BGL takımında oynuyor, o yardımcı oldu diyebilirim. 

7 senedir Bandırma'da yaşıyorsun? Neler söylemek istersin hem ülkemizle ilgili hem Bandırma'yla ilgili?

Türkiye gerçekten güzel bir ülke. Bandırma'ya da çok alıştım. Bir yere gittiğim zamanlarda bazen özlüyorum. 

Eğitim hayatına da bir yandan devam ediyor musun?

Ben 2 sene Bandırma'da okudum.  Liseyi eğitimimi bu şekilde tamamladım. Bu sene üniversite eğitimim için tekrar sınava gireceğim. 

Türk yemekleriyle aran nasıl? En sevdiğin Türk yemeği nedir?

İlk geldiğimde biraz zorlanmıştım ama zamanla alıştım. En sevdiğim Türk yemeği tas kebabı. 

Takip ettiğin diziler var mı?

Narcos ve Çukur'u izlemeye çalışıyorum.

Hangi tür müzik dinliyorsun? Türkçe müzik de dinliyor musun?

Rap müzik dinlemeyi seviyorum. Türkçe rapi de dinliyorum.