İsmet Badem : ''Banvit Anadolu Efes'e Acımadı''
İsmet Badem : ''Banvit Anadolu Efes'e Acımadı''

Basketbol yazarı ve yorumcusu İsmet Badem'in Banvit'in Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 12. hafta karşılaşmasında Anadolu Efes'i 77-99 mağlup ettiği maçtan sonra kaleme aldığı yazı şu şekilde :

''Türk Spor tarihinin en şanslı insanları “basketbol hakemleri” futboldaki meslektaşları her hafta binlerce pozisyonda resmen “liğme lime ediliyor,yerden yere vuruluyor.” Sadece çaldıkları düdükler ve maçlardaki yönetimleri ile eleştirilseler neyse! Herhalde günlerce huzursuzluktan uykuya hasret kalırlar. Futbol hakemleri kusura kalmasın seçtikleri meselelerinin getirdiği ekonomik getirilerin onlara dönüşünün “küfür hakaret ve nefret” karşılarına dikilmelerine acıyorum.

Allahtan bizim basketbol hakemleri çok şanslı! Çalan düdüklerden kan ağlayan, maç kaybeden, zarar gören takımlar ve yöneticileri “kan içerler kızılcık suyu içtik” derler. Bizim hakemlerimizin en enteresan tarafı hiç eleştiri almadıkları için ısrarla “yanlış düdük çaldıkları an, oyun kontrolunu belli bir süre kaybeder ve hemen telafi düdükleri ile ortalığı çorba ederler!” bitti! Ne televizyonlar ne gazeteler hakemleri hep pas geçerler. Nedense onlara hep bir koruma kalkanı  vardır.

Ergin Ataman’dan başlamak istiyorum: İki senedir yazmaktan yoruldum. “Oyuncu ve takım mühendisliği” diye bir şey var dedim. Dilimde tüy bitti. Ben Tuncay Özilhan’ın yerine olsam “paralarımı nasıl böyle car cur eder ve beni dünyaya rezil edersin” diye Perasovic’i odunla kovalardım. Hay onun geçmiş kariyerine; “BİN KUNDUZ” Ergin Ataman sezon başında olsaydı bu kadrodan Türk Oyuncular hariç, en çok bir veya iki kişiyi tutardı. Stimac gibi bir oyuncu Efes’in en iyi oyuncusu olamaz! Hele en çok sayı atanı nasıl olur? (22 sayı) ancak her iki boyalı alanda ezildi gitti! Bu cümleyi kurmaktan resmen yoruldum!

Elle tutulacak bir tek oyuncu yok! Hangi birinden dem vurayım! Tamam çuvalla rakip potaya şut attınız, Brown ve Dragic efendiler!  Basketbolun temel ilkesi savunma yapmak, ama Maşallah yol geçti hanı gibisiniz! Bu kadar sayı yemek için özel gayret gösteren sizler Panatiniakos’un oyuncuları olsaydınız! O meşhur Başkan: “Arabalarınızı altından alır evlerinize kadar yayan yollardı!” hepinize birden YUH! Aldığınız paraların bir kuruşunu hak etmiyorsunuz! Böyle oyuncular Efes gibi efsane ve yılların kulübünün kapanmasına neden olursunuz! Haberiniz var mı? Ergin Ataman’ın işi çok zor! Kolay gelsin. Şimdi esas görev Tuncay Özilhan’da Ergin Ataman’a hareket kabiliyeti sağlayacak mı? Bekleyip göreceğiz. Gençlerden Mustafa’ya bayıldım. Mustafa  ve diğerleri idmanda kocaman abilerini yenerde! Maçlar deneyim istiyor! Onuralp’e tek cümle:”Topu aldığında ilk önce rakip potaya bak” başka türlü yıldız olunmaz!

Tüm bunları yazarken BANVİT’i pas geçmiş ya da almış oldukları muhteşem galibiyetin hakkını vermekten imtina etmiş değilim. Evet Anadolu Efes kötü oynadı ama “başındaki saçlardan fazla 7 üçlük atan” Kulig 23 sayı atarken Efes’n savunmadan nasibini alamayan oyuncuları 8/7 üçlük atan Kulig; Avrupa’da bile geçerli müthiş istatistik elde etti. Kulig ve Vidmar idmanda daha çok yorulurlardı, Sezon başından beri: “EFES İÇİN PİVOTSUZ TAKIM” DİYE YAZMAK HİÇTE MUTLU ETMEDİ!

Ancak yıllarca parkelerde dirsek çürüten BANVİT Başkanı Özkan Kılıç ve ekibinin “küçücük bütçelerle son derece iyi mücadele eden tek top için kendini yerden yere atan ve terinin son damlasına kadar akıtan oyuncular.” Thomas, Caloiaro, Taylor, Rautins, Rıdvan’ı çok beğendim, Tolga, Can daha ne olsun. BANVİT böyle oynarsa ki, DAÇKA maçından da çok önemli sinyaller almıştım. Çok takımın canını yakarlar yeter ki hep böyle ciddi oynasınlar. Bir anda final oynamaya aday takımlardan biri haline gelen BANVİT’e selam olsun.''