İsmet Badem : ''Bandırma Türk Basketbolunun merkezi sayılır.''
İsmet Badem : ''Bandırma Türk Basketbolunun merkezi sayılır.''

Basketbol yazarı ve yorumcusu İsmet Badem'in Banvit'in Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 11.hafta karşılaşmasında Darüşşafaka Basketbol'u 68-64 mağlup ettiği maçtan sonra kaleme aldığı yazı şu şekilde :

''Ne zaman basketbol adına mesaiye başlasam, Eğer satırlarım basketbolun güzelliğini paylaşıyor ise değmeyin keyfime. Ama basketbolun tatsız anlarını yaşamış ve bunları dile getirmek için bilgisayarımın başına oturmuşsam! Hep burnumun direği sızlar. Ama bana hak vermeniz gerekli.  Çünkü hiç bir zaman basketbol adına “Basketbolun zaaflarından kötü ruhunu yıkayanlar gibi!  Yıkıcı eleştirilerden prim yapıp gündemde kalmak için basketbolun acılarını ağır biçimde dile getirmedim.”

Basketbol dünyasında 50 seneleri devirdim, bir ara sallandım, ancak yıkılmadım! Kendime geldiğim anların ilk görsel teması hep basketbol oldu.  Yatay geçişle futbola yamanmadım bazıları gibi! Ya da egosu zirve yapıp “hep ben demedim! İhanet etmedim” benim tek isteğim vardı, Türkiye’nin basketbolu sevmesi ve Türk Gençliğine basketbolu sevdirmek. Bunda da başarılı olduğuma inanıyorum. Türkiye’nin neresine gitsem hep sevgi ve ilgi ile karşılaşıyorum. Allah razı olsun. Eh! İnsanlar öğrendi benim kitabımda ihanet yok! Sadece sevgi var.

Dünyanın en ağır ameliyatlarından biri “açık kalp ve aort damarı değişikliği” sonrasında, bizzat telefonla arayan, mesaj atan ve bizzat gelen tüm dostlarıma sonsuz teşekkürler.  Ameliyattan çıktığım ve hala narkozdan kurtulmadığım anlarda birden yattığım odanın kapısı açıldı. Kapıda BANVİT Başkanı Özkan Kılıç ve Turgay Çataloluk belirdi. Gözlerimi zor açtığım anlarda “geçmiş olsun, bir şeye ihtiyacın var mı?” diyerek “MED-CEZİR” yaratan dostlarım için ne söylesem ne yazsam acaba?

BANVİT Türk Basketboluna girdiği ilk günden itibaren asla kibarlığından, nezaketinden ödün vermeden seyircisi taşkınlık yapmadan, Türkiye’nin en “huzurlu deplasmanı” bunun için yllardır alkışı hak ediyorlar. (Uşak-Gaziantep) şehirlerinin hakkını yemeyelim. Onlarda ellerinden geleni yapıyorlar.

Yıllar önce Aydın Örs, rahmetli Baturabi ve benim adıma okullara basketbol sahaları yaptılar. Bu yaşarken alınan en önemli ödüller. Omuzlarımıza takılmış torunlarımıza bırakacağımız onur madalyalarımızdır.

BANVİT cephesinde işverenler değişti, yeni gelen patronlar ile tanışma şansımız olmadı. Ancak ÖZKAN KILIÇ ve ekibinin gösterdiği “basketbola olan ince ve hassas yaklaşım” büyük beğeni aldığı belli. Basketbol artık sadece Bandırma’nın değil o bölgenin ve Türkiye’nin takımıdır. Hiç kıvırmaya gerek yok. BANVİT’in ürün olarak yarattığı en önemli markalarından biri basketboldur. Avrupa Kupalarında gittikleri her şehirde, televizyon canlı yayınlarda maçların gösterimi haftada iki kere gündeme gelmek önemli bir gösterge. Kısaca BANVİT basketbola yaptığı yaatıırımı fazlası ile geri alıyor.

Darüşşafaka maçını seyrettim, büyük biir titizlikle “çok keyifli heyecanlı ve çekişmeli bir maç oldu.” Kendinden çok daha pahalı bir takıma karşı inanılmaz mücadele eden BANVİT’i kutluyorum. Seyirci basketbol doydu. Başa baş geçen skor, devrenin sonunda ve üçüncü çeyrekte Daçka maçta farkı açtı ancak BANVİT asla teslim olmadı.

İlk çeyrek 21/19 geçilirken, devre 35/42 tamamlandı. Üçüncü çeyrek bir ara fark Daçka lehine 13 sayıya kadar çıktı. Düşünün 51-38 geride götürdüğü maçta savunma dozajını arttırarak, 3 çeyrekte sadece 13 sayı yediler.

Son çeyrekte mücadele doruğa çıktı. Sanki final maçı. Son 4 dakikada 64-63 sayıda maç kiilitlendi ve ancak sonuç 68/64 BANVİT’in istediği gibi oldu. BANVİT şanssız bazı maçlar kaybetti. Ben bundan sonra BANVİT’in çok daha fazla galibiyete ulaşacağına inanıyorum. Türk Basketbolunun olmazsa olmazı BANVİT, güçlü Daçka karşısında; maçı fazlası ile hak etti.

BANVİT’te Colaira 11, Vidmar 11, Kulig 10, Taylor 13 sayı ile galibiyeti getirdiler.  Darüşşafaka’da Kidd 11 ve her takımda mutlaka olması gereken ama kendi takımında onun dilinden anlamayanlar ile işinin zor olduğu Wilbekin’in 10 sayısı ve mücadelesi maçı almaya yetmedi. Okben Ulubay ve  Furkan Aldemir’i tanımakta zorluk çekiyorum. Sadece para için gittikleri Daçka’da bu kadar oluyor! “YAZIK” Türk Basketbolcusunun efendisi “dolar” olunca böyle kenarlarda sürünüyorlor! Ondan sonra Türk Oyuncusu yetişmiyor! Böyle görüntü ile nasıl yetişsin? BANVİT için bu hafta Anadolu Efes maçı çok önemli.''