Vefa Sadece İstanbul'da Bir Semt Adı Değil
Vefa Sadece İstanbul'da Bir Semt Adı Değil

ARTIK BİRÇOKLARINA GÖRE İSTANBUL'DA SADECE BİR SEMT ADI OLAN VEFA,
BANVİT GELENEKLERİNDE VAZGEÇİLMEZ BİR OLGU VE MİSYON OLARAK ÖNE ÇIKIYOR.

Kurulduğu ilk günden itibaren Bandırma'nın ve bölgenin basketbol umudu olan Banvit Basketbol Kulübü, yetiştirdiği oyuncular kadar, yönetici ve antrenörleri ile de adından söz ettiriyor.

 Banvit Basketbol Kulübü, 1994 yılında Banvit Fabrikası'nın girişimleri ile kurulurken ilk ciddi yatırımlarını da 2000'li yılların başında atmaya başladı. Takvimler 2004 yılını gösterdiğinde Bandırma spordaki en önemli zaferini Banvit Basketbol Kulübü ile yaşadı ve o günden itibaren basketbolun en iyileri arasında kesintisiz olarak yer almaya devam etti.

Tam 13 yıl sonra takvimler 2017 yılını gösterdiğinde Turuncu - Yeşilli takımın idari ve teknik kadrosunda toplamda dört eski oyuncu yer aldı. Kulübün Sportif Direktörlüğünü, 2004 yılındaki şampiyon kadronun kaptanı olan Turgay Çataloluk yaparken, Genel Menajerlik görevinde ise kulübün 2. Lig kadrosunda oyuncu olarak yer alan Turgay Zeytingöz bulunuyor.

Banvit Basketbol Kulübü'nün teknik kadrosunda ise kulübün efsane oyuncularından Miroslav Radosevic ile 2004-2005 sezonunda 1. Lig kadrosunda bulunan Ömer Emre Kahyaoğlu yer alıyor. Banvit Basketbol Kulübü eski oyuncularına idari ve teknik kadroda yer vererek hem büyük bir vefa gösteriyor hem de bu geleneği sürdürerek kendine misyon ediniyor. Turuncu – Yeşilli takımın yöneticileri vefaya verdikleri önemi her zaman dile getirirken, hayata geçirdiği projelerle de ‘VEFA’nın sadece İstanbul’da bir semt adı olmadığını herkese gösteriyor.

KAPTANLIKTAN SPORTİF DİREKTÖRLÜĞE GİDEN YOL

Turuncu - Yeşilli formayı ilk kez 2003 yılında sırtına geçiren Turgay Çataloluk, 2003-2004 sezonunda kazanılan 2. Lig şampiyonluk kupasını kaptan olarak kaldırmanın gururunu yaşadı. Çataloluk, 2004-2005 sezonunda ise Kulübün Avrupa'da kazandığı ilk kupa olan FIBA Europe Cup Güney Konferansı Birinciliği kupasını kaldırma onuruna erişti. 2005 yılında aktif sporculuk kariyerine son veren Çataloluk, Banvit kariyerine ara vermeden devam ederken, yöneticilik kariyerine ise Altyapı ve Pilot Takım Sorumlusu olarak başladı.

Bir sonraki sezon kulübün Genel Menajerlik görevine getirilen Turgay Çataloluk bu görevi 9 yıl boyunca başarı ile sürdürdü. 2015 yılının son ayında Banvit Basketbol Kulübü'nde görev dağılımları yeniden yapılırken Çataloluk, Genel Menajerlik görevini Turgay Zeytingöz'e devretti. Böylece Turgay Çataloluk Kulübün Sportif Direktörlük görevine başlangıç yapmış oldu.

BANVİT YÖNETİCİLİĞİ'NDE ZEYTİNGÖZ İSMİ

Kulübün profesyonel anlamda yatırım yapmaya başladığı ilk yıllarda kulüp kadrosuna oyuncu olarak katılan Turgay Zeytingöz, 2001-2002 sezonunda ilk kez Banvit Basketbol ailesine adım attı. 2002-2003 sezonu sonunda Turuncu - Yeşilli ekipten ayrılan Zeytingöz, aktif basketbolculuk kariyerini tamamlamasının ardından 2010 yılında bu kez Bandırma Kırmızı ve Altyapı Menajeri olarak yuvaya geri döndü. Yöneticilik kariyerinin başlamasının ardından Bandırma Kırmızı ile birlikte 2. Lig şampiyonluğu ve ilk kez düzenlenen Federasyon Kupası şampiyonluğu yaşayan Turgay Zeytingöz, daha sonra Banvit Basketbol A Takım idari kadrosuna yükseldi.

Turgay Zeytingöz, A Takım yöneticilik kariyerinde Türkiye Basketbol Ligi'nde final ve Eurocup'da Final Four oynayan takımın Takım Menajerliği görevindeydi. Zeytingöz, 2015 yılının son ayında Banvit Baketbol Kulübü Genel Menajerliği görevini Turgay Çataloluk'tan devraldı. Turgay Zeytingöz, 2016-2017 sezonunda FIBA Şampiyonlar Ligi Finali ve Türkiye Kupası Şampiyonluğu'nda takımın Genel Menajerliğini yaptı. Turgay Zeytingöz, bugün halen bu görevini başarıyla sürdürmekte. Turgay Zeytingöz'ün babası Adnan Zeytingöz de Turuncu Yeşilliler'in kurulduğu ilk yıllarda kulüp müdürü olarak görev yapmıştı.

BANVİT'TE EFSANENİN ADI MİROSLAV RADOSEVIC

İlk olarak ülkemize 2001 yıllında adım atan Miroslav Radosevic, efsane lakabını alacağı Banvit'e kulübün 1. Lig'deki ilk yılı olan 2004-2005 sezonunda adım attı. 3 sezon boyuncu Banvit formasını giyen Radosevic, 100'den fazla resmi maça çıkarken 2000 sayı barajını da Turuncu - Yeşilli forma altında geçti. Miroslav Radosevic ilk kupa coşkusunu 2004-2005 sezonunda FIBA Europe Cup Güney Konferansı Birinciliği ile yaşadı.

Namı diğer Mire, Turgay Çataloluk'un 2005 yılında basketbolu bırakmasının ardından takım kaptanlığına yükseldi. 2006-2007 sezonu sonunda kulüpten ayrılan Miroslav Radosevic, 2015 -2016 sezonunda yeniden Banvit ailesine katılarak Sasa Filipovski'nin teknik ekibinde yardımcı antrenör olarak yer almaya başladı. Mire 2016-2017 sezonunda FIBA Şampiyonlar Ligi Finali oynayan ve Türkiye Kupası Şampiyonluğu yaşayan kadronun teknik ekibinde yer alarak antrenör olarak da şampiyonluk coşkusu yaşamayı başardı. Sırp antrenör, Banvit'i kendi ailesi olarak gördüğünü belirtirken, ''Buranın benim için yeri çok ayrı. Üç sezon burada oyuncu olarak oynadım. Yeniden döndüğümde herkes beni büyük bir sıcak kanlılıkla karşıladı. Burada olmaktan çok mutluyum.'' ifadelerini kullandı.

OYUNCULUKTAN ANTRENÖRLÜĞE ÖMER KAHYAOĞLU

Banvit formasını ilk olarak 25 yaşındayken 2004-2005 sezonunda giyen Ömer Emre Kahyaoğlu, o sezon takımın kazandığı FIBA Europe Cup Güney Konferansı Birinciliği kadrosunda yer aldı. Bir sezon Turuncu - Yeşilli formayı giyen Kahyaoğlu, aktif basketbolculuk kariyerinin ardından çeşitli takımlarda antrenörlük yaptı ve  2017-2018 sezonu başında yeniden Banvit ailesine katılarak Sasa Filipovski'nin teknik ekibine dahil oldu.      

Bu 4 profesyoneli bir araya getiren tek ortak neden ise, zamanında transferlerini de yapan ve kurulduğu günden bu güne Kulübün Başkanlık görevini yürüten Özkan Kılıç. Banvit Basketbol Kulübü, yıllar geçse de, kupalar kazanılıp kaybedilse de tek bir şeyden vazgeçmeyeceğini gözler önüne seriyor; O da VEFA.