İlker Yıldız: ‘’Aydın Örs’ten bayrağı teslim alacak head coachlar Orhun Ene ve Hakan Demir .’’
İlker Yıldız: ‘’Aydın Örs’ten bayrağı teslim alacak head coachlar Orhun Ene ve Hakan Demir .’’

Türk basketbolunun efsane isimleri denildiğinde ilk akla gelenlerin başında hiç kuşkusuz Aydan Siyavuş (1947-1998)’u söyleyebiliriz. Rahmetli Aydan Siyavuş’un Türk basketboluna kattığı değerin izleri bugün de de devam etmekte. Kadıköyspor'da başlayan antrenörlük kariyeri A takım coachu olarak; İTÜ, Modaspor, Eczacıbaşı, Efes Pilsen, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Çukurova, Darüşşafaka ve Karşıyaka kulüplerinde devam etmiş. Erken yaşta kaybettiğimiz rahmetli Aydan Siyavuş’u belki de özel kılan en önemli yönlerinin başında, önce uzun yıllar altyapıda çalışması daha sonra da A takım coachu olmasında yattığını düşünenlerdenim.

Rahmetli Aydan Siyavuş’un Türk basketboluna tartışmasız en önemli armağanı ise Aydın Örs’tür. Aydın Örs, Aydan Siyavuş’un yaklaşık olarak beş yıl yardımcı antrenörlüğünü yapmış. Aydın Örs’ün, Hocası Aydan Siyavuş’dan edindiği tecrübeleri head coach olduğunda da aynı felsefeyle uygulamaya devam ettiğini görüyoruz. Bu şekilde hoca-talebe ilişkisiyle ortaya çıkan bir gelenekten ancak bir büyük basketbol ekolü ortaya çıkabilir. Daha önce Aydan Siyavuş’un hocalarından edindiği tecrübeyi benzer şekilde Aydın Örs’ün de devam ettirdiğini görüyoruz. Bu bilginin ve tecrübenin sürekliliği durumu günümüzde olduğu gibi kopyala-yapıştır tarzında değil; tıpkı Alman filozof G.W. Friedrich Hegel’in “Aufhebung” kavramında ifade ettiği gibi “yeninin eskinin içinden gelmesi, eskinin ise yeninin içinde yok olup gitmemesi” gibi içerme ve aşma sağlayarak hem geleneğin devam ettiricisi hem de kendine has değerler katarak ekolün sağlamlaştırıcısı olmuştur.

Samim Göreç, Mehmet Baturalp, Cavit Altunay, Yalçın Granit, Aydan Siyavuş ve Aydın Örs gibi bu ülke basketbolunda sembol isim olabilmek için günümüz antrenörlerinin bu büyük isimlerin gittiği meşakkatli yolu tercih etmeleri; bu ülke basketbolu adına oyuncu ve antrenör yetiştirmeyi de en az şampiyonluk kadar önemsemeyi ve zamanın koşullarına uyarak her şeyi maddiyat olarak görmemeleri gerekir. Günümüzde geçmişteki basketbolumuzun sembol isimlerinin yolundan giden, sorumluluk bilinciyle ülke basketbolumuzun “aura”sına gerçek anlamda katkı sunan ve Sayın Aydın Örs’ten bayrağı alarak hakkıyla temsil etme çabası içerisinde olan çok az head coach görebiliyorum. Bu coachlar arasında öncelikli olarak; Orhun Ene, Selçuk Ernak ve Hakan Demir’i sayabilirim. Değerli antrenörlerimiz şunu bilmeliler ki, sizlerin bu ülke basketboluna en önemli katkınız, yetişmesine önemli katkılarda bulunduğunuz oyuncu ve antrenörlerle olacaktır.