İlker Yıldız : ‘’TEKSÜT Bandırma BK Başkanı Özkan Kılıç nitelikli bir basketbol yöneticisidir.’’
İlker Yıldız : ‘’TEKSÜT Bandırma BK Başkanı Özkan Kılıç nitelikli bir basketbol yöneticisidir.’’

Ülke sporumuzdaki en önemli sorunların başında kulüplerimizdeki yönetim anlayışı gelmektedir. Maalesef kulüp yöneticilerimizin birçoğu bir kulüp nasıl yönetilir ile ilgili pek bir şey bilmemekle birlikte, bunu öğrenmekle de ilgili bir çaba içerisinde olmadıklarına üzülerek şahit oluyoruz. Bu nedenle de birçok kulübümüz hem ekonomik yönden çok kötü durumdalar hem de “spor kulübü” olma vasfının en önemli özelliği olması gereken bu ülkenin gençlerine sportif anlamda imkanlar sağlama anlayışından da çok uzaktalar. Çoğu kulüp yöneticisi kısa vadeli şov amaçlı transfer politikaları izleyerek, kendilerinin ve çevresindekilerin popülerliğini arttırma derdindeler. İyi niyetli olan yöneticilerimiz ise yöneticiliği öğrenene kadar piyasa içerisindeki kimi kurnaz kişiler tarafından yanlış yönlendirilerek, çoğunlukla iyi niyetinin kurbanı olmakla karşı karşıya kalıyorlar. Maalesef kulüplerimizdeki yönetim zafiyeti de kurumsallaşma anlayışının önündeki en büyük engel olarak durmaya devam ediyor.

Geçmişte başarılı olan basketbol kulüplerimize baktığımızda hemen hemen çoğunda basketboldan anlayan yöneticilerin görev aldığını görüyoruz. Oysa son yıllarda bu durumun gitgide daha çok basketbolumuzun aleyhine döndüğünü görüyoruz. Yönetilemeyen bir basketbolun “aura”sından da bahsetmemiz pek mümkün olmasa gerek

Mevcut TBF yönetiminin yapmış olduğu birçok değerli icraatın yanında, kısa süre önce bir başka değerli çalışma olan “TBF Akademi”yi hayata geçirmesi, ülke basketbolumuz adına çok önemli eksikliği dolduracak nitelikte olacağından eminim. Şahsi düşüncem, “TBF Akademi” içerisinde yer alan birçok eğitim arasında en önemli olanı “Yönetici Eğitimi”dir. Çünkü nitelikli bir yöneticinin, tıpkı Teksüt Bandırma BK Başkanı Sayın Özkan Kılıç’ın yaptığı gibi ülke basketbolumuza ne kadar önemli katkılar yapabileceğini hep birlikte görüyoruz. Bir yöneticinin yapabileceği katkıyı aynı ölçüde başka bir kimsenin yapamayacağı da bir gerçek. Bu nedenle ülke basketbolumuzun en önemli sorunlarının başında gelen nitelikli yönetici ihtiyacını karşılama yönünde, TBF’nin “TBF Akademi” bünyesinde açmış olduğu “Yönetici Eğitimi”nin çok önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyorum. Başta TBF Başkanı Sayın Hidayet Türkoğlu olmak üzere “TBF Akademi”nin hayata geçmesini sağlayan herkese teşekkürü bir borç biliyorum.