Erkan Yılmaz Basketfaul’de Ebru Erdoğan’a Röportaj Verdi
Erkan Yılmaz Basketfaul’de Ebru Erdoğan’a Röportaj Verdi

Erkan Yılmaz, Türkiye’nin önde gelen basketbol haber sitelerinden olan basketfaul.com’a röportaj verdi.

Evde kalmakla sorumlu olduğumuz bu günlerde basketboldan geri kalmamaya çalışan herkes için röportajlarımıza devam ediyoruz. Teksüt Bandırma'nın başarılı oyuncusu Erkan Yılmaz ile teknolojinin tüm imkanlarıyla bir röportaj gerçekleştirdik

Basketbola nasıl başladın?

Babamın sayesinde başladım. Aslında ben futbol oynuyordum. Ancak futbol için boyumun biraz uzun kaldı ve bu şekilde basketbola yönelerek Antalya TOFAŞ Spor okullarına gitmeye başladım. O zamanki antrenörüm Rıza Darendelioğlu oldu. Sonrasında Antalya Büyükşehir Belediyesi basketbol takımında devam ettim.

Altyapıdan profesyonelliğe yükselirken geçen süreci anlatır mısın?

Antalya’dan Bandırma altyapısına gelişim biraz geç oldu. Bandırma’ya genç takımda oynadığım son senede geldim. O sezon Bandırma Kırmızı ile o zamanki adıyla TB3L’ye çıktık, ayrıca genç takım ile Türkiye şampiyonu olduk. Ben daha bu gelişmeleri yaşarken kendimi bir anda Milli takımda Avrupa Şampiyonası oynarken buldum. Döndüğümde ise Bandırma A Takım kadrosunda yer aldım. Altyapıdan profesyonelliğe geçişim böyle hızlı ve keskin bir biçimde oldu diyebilirim.

Bu sezon fazla süre bulamadın. Ama yabancıların gitmesiyle de daha fazla süre ve sorumluluk alınca sanki hiç kenarda oturmamışçasına sahada etkili bir performans çıkardın. Kenarda mental ve fiziksel her an hazır olacak şekilde nasıl motive oldun?

Kolay olmadı. Sezonda istikrarlı bir şekilde süre bulamadım. Ama hiçbir şekilde geri adım atmadım. Salona erken gidip Serhat Güneş, Ömer Kahyaoğlu, Miroslav Radosevic ve Aybars Aksu'nun da yardımlarıyla idmanlarımı yapmaya devam ettim. Onların peşini hiç bırakmadım. Bir şekilde basketbolun içinde kalmak lazım. Çalışıp kendimizi hazır tutmamız lazım. Son haftalarda da takımımızın aldığı karardan dolayı yabancılar gidince bize bir şans geldi. Bende bu şansı elimden geldiğince iyi değerlendirmeye çalıştım.

Hem Bandırma Teksüt ile BSL’de, hem Bandırma’nın pilot takımlarında ve TBL’de süre almış bir oyuncu olarak kariyer hedeflerin neler?

Ben oynamaktan zevk alan bir oyuncuyum. Gelebildiğim en üst seviyeye kadar gelmek istiyorum. Tek bir hedef göstermek zor. Hedeflerime doğru giderken adım adım gitmek istiyorum.

Sahada olduğun dakikalarda performansını tam olarak yansıtabildiğini düşünüyor musun?

Ben sahada kaldığım sürece eksi yazacağımı düşünmüyorum. Çünkü sahada görünmeyen kısımlarını da yapabiliyorum. Ama performansımın yeterli olması için sahada kalmam gerektiğine inanıyorum.
Totemlerin var mı ? Varsa neler?

Her sezon başında kendime ilk maçta bir ritüel belirliyorum ve onu hiçbir şekilde bozmuyorum. Maçtan dört saat önce yemeğimi yiyorum. Salona 1,5 saat önce giriyorum gibi belirleyip hiç bozmadığım ritueller ediniyorum
Basketbolda taraftarın yerin sorsam neler söylersin?

Her taraftarın basketbola kattığı farklı tatlar var. Taraftarın konuk ekipler üzerinde yaptığı baskı ya da ev sahibi üzerindeki olumlu etkisi çok büyük.

KISA KISA

En zor deplasman: Bu sezon Afyon deplasmanı

En çok etkilendiğin salon: Ülker Arena

İlk smacı ne zaman bastın: Yıldız takımda oynarken

Basketbol dışında takip ettiğin sporlar: Tenis ve Formula 1