BSL 2019-20 Sezonu 25 Yaş Altı Dikkat Çeken 10 Yerli Oyuncunun 3’ü TEKSÜT Bandırma BK’dan
BSL 2019-20 Sezonu 25 Yaş Altı Dikkat Çeken 10 Yerli Oyuncunun 3’ü TEKSÜT Bandırma BK’dan

ING Basketbol Süper Ligi’nde bu sezon hangi gençler performanslarıyla ön plana çıktı? Eurohoops Fırın yazdı:

Türkiye’de en olmadık zamanlarda bile yerli oyuncular ve yabancı sınırını konuşmak bir adet haline geldi.

Üstelik yerli oyuncuların performanslarını ve daha üst seviyelere hazır olup olmadığını değerlendirmeden sadece genel geçer fikirler üzerinden tartışıyoruz. Halbuki onların performansları üzerinden geleceğe yönelik daha belirgin bir görüntü görebiliriz.

Bu sebeple Eurohoops Fırın olarak bu sezon ING Basketbol Süper Ligi’nde performansıyla dikkat çeken 25 yaşın altındaki 10 ismi değerlendirmeye almaya karar verdik. Eleştiri gelmeden önce hemen belirteyim; 25 yaşın hemen altının artık genç oyuncu sınıfında yer almadığının biz de farkındayız fakat bu oyuncuların da gelişimlerinin devam ettiğini kabul etmek zorundayız.

Ayrıca listedeki her oyuncu için beklentilerimiz farklı farklı… Bazılarının yıldız kumaşı varken bazılarının ise iyi bir görev adamına dönüşmesi gerekiyor. İkincisi Türkiye’de biraz küçümsense de aslında çok değerli ve ihtiyacımız olan şeylerden biri.

ALPEREN ŞENGÜN – ŞEHMUS HAZER – RIDVAN ÖNCEL

Alperen Şengün (TEKSÜT Bandırma)

Yaşı ve pozisyonu: 17 / Pivot

İstatistikleri: 21 maç ortalama 12 dakika 4.7 sayı, 3.6 ribaund, 0.5 asist, 6.3 EFF

Saha içi yüzdeleri: %57.5 ikilik, %00.0 üçlük, %57.1 faul atışı

Geçtiğimiz yaz Avrupa Şampiyonası’nda final oynayan U18 Türkiye takımının liderlerinden biri olan Alperen Şengün, ligdeki ilk senesinde bence beklentilerin çok üstünde bir performans sergiledi.

Genç bir uzun ile kısanın üst seviyeye hazır olmasının arasında fark vardır. Genç bir pivot, fiziksel olarak kendi yaş grubundaki uzunlara karşı hazır olsa da üst seviyedeki tecrübeli uzunlara karşı fiziksel olarak ezilebilir. Daha önce genç yaşta oynayan, sonrasında ise efsane olan birçok pivotta buna şahit olduk.

Dolayısıyla Alperen’in TEKSÜT Bandırma’daki üst seviyesindeki ilk senesinde ezilmesi gayet olasıydı. Fakat bu olmadı. Daha önce Bandırma Kırmızı’yla geçirdiği sezon ve fiziğini oyuna adapte etme başarısı nedenlerinden.

17 yaşındaki bir pivot olarak da hem ligde hem de Şampiyonlar Ligi’nde önemli performanslar ortaya koydu. Özellikle Bandırma ekibinde yabancıların gitmesinden sonra ortaya koyduğu performans bence çarpıcıydı.

Evet, yabancılar gittiği için süreleri ve takım içindeki rolü arttı ve belki yaptığı istatistikleri buna bağlayabilirsiniz ama bence sadece bununla sınırlayamayız. Bandırma ekibinin önemli maçlarında karşısında önemli uzunlar olmasına rağmen ayakta kaldı. Hatta takımını oyunda tuttu. Şampiyonlar Ligi’nde playoff maçında inanılma bir son çeyrek oynadı. Türk basketbol tarihinde o yaşta Avrupa kupasında daha önce görülmemiş bir performans sundu. – 25 sayı, 13 ribaund, 2 asist –

Alperen’in kariyeri bu noktadan sonra hangi seviyelere gideceğini tahmin etmek kolay değil ama şunu söylemek mümkün: Türk basketbolunun heyecan verici genç bir pivotu var.

En iyi performansı: 15 sayı, 5 ribaund, 13 EFF vs Bursaspor (Lig kariyer rekoru)

-----

Şehmus Hazer (TEKSÜT Bandırma)

Yaşı ve pozisyonu: 21 / Swingman

İstatistikleri: 22 maç ortalama 18 dakika 7.2 sayı, 2.3 ribaund, 1.7 asist, 5.7 EFF

Saha içi yüzdeleri: %43.2 ikilik, %26.4 üçlük, %66.7 faul atışı

En iyi performansı: 19 sayı, 7 ribaund, 26 EFF vs Bursaspor (Lig kariyer rekoru)

Şehmus Hazer, belki Türk basketbolunun gördüğü en büyük yetenek değil. Hatta onun yaşında oyuna daha fazla etki eden genç yetenekler de gördük ama Şehmus’un bir farkı var: Altyapıdan çıkan diğer Türk oyuncularının aksine o sorumluluk almaktan hiç çekinmiyor!

2 yıl önce Semih Tuna’yla birlikte Bandırma’da onunla röportaj yaparken o farklı karakteri görmüştük. Sözlerinde kendini beğenmişlikten daha farklı bir özgüven vardı ve sürekli oyun içi sezgilerinden bahsediyordu.

21 yaşına yeni yeni basan bu genç adam, bunları sahada da gösteriyor.

Takım içerisinde önemli bir rolü olan Şehmus, bu sezon oyuna girdiği her anda sorumluluk almaktan çekinmeyerek oyunda içinde bir etki yarattı. Bazen iyi bazen de kötü… Fakat bence en önemlisi hep denedi,  hep çabaladı. Çoğu zaman da atletizmi, penetre yeteneği ve enerjisiyle sahaya iyi bir etki getirdi.

Bu sezon TEKSÜT Bandırma’da henüz yabancıların olduğu bölümde bile hücumun kitlendiği birçok anda genç bir oyuncu olarak sorumluluk almaktan hiç çekinmedi. AEK deplasmanında ortaya koyduğu performans tam olarak bunun bir göstergesi! Böylesine zor bir deplasmanda 23 sayı, 6 ribaund, 6 asist ve 3 top çalmayla oynayarak takımını zafere taşımak her genç yeteneğin yapabileceği bir şey değil.

Hala geliştirmesi gereken önemli şeyler var. Oyun içi istikrarını görmemiz gerekiyor. Keza şutu da hala bir problem! Onu özel kılan sezgilerini de bence yaş aldıkça daha doğru kullanmaya öğrenecektir.

Açıkçası ben Şehmus’a da ortaya koyduğu basketbola da çok güveniyorum. Yıllar ilerledikçe daha da büyüyerek bunları ortaya koyacak. Avrupa takımları da onda bu cevheri görmüş olacak ki, sezon ortasında Bandırma ekibinin kapısını çaldılar.

-----

Rıdvan Öncel (TEKSÜT Bandırma)

Yaşı ve pozisyonu: 23 / Guard

İstatistikleri: 19 maç ortalama 20 dakika 11.4 sayı, 1.6 ribaund, 2.1 asist, 9.6 EFF

Saha içi yüzdeleri: %59.4 ikilik, %29.7 üçlük, %80.3 faul atışı

2 sezon önce TEKSÜT Bandırma’nın ligde yarı final oynadığı sezonda büyük bir patlama yapan Rıdvan Öncel, kötü geçen sezonun ardından bu yıl tekrardan kendini buldu.

23 yaşındaki guard, geçen sezona dağınık giren Bandırma ekibinde sakatlıklar ve diğer faktörler yüzünden bir türlü kendini bulamamıştı. Bu sezon başında takımın kaptanlığına yükseltilen Rıdvan, daha fazla sorumluluğunun karşılığını sahada verdi.

Kariyerinin en yüksek sayı ortalamasını yakalayan milli guard, bunu istikrarlı bir şekilde ortaya koydu ve ligdeki 19 maçın 12’sinde çift haneli sayılarda katkı verdi. Açıkçası bence bu çift haneli sayı ortalaması yakalamasından bile daha değerli. Üstelik tam 3 kere de ligdeki kariyer rekorunu kırmayı başardı.

Ligdeki en hızlı guardlardan biri olduğunu zaten onu izlediğiniz birkaç dakikada görebiliyorsunuz. Böyle özgüvenli bir şekilde oynadığı zaman özellikle geçiş hücumlarında büyük bir fark yaratıyor. Daha önceki sezonlara göre bu sezon üçlük yüzdesi düşük kaldı ama ritmini yakaladığı zaman kendisi hiç fena bir şutör değil.

Açıkçası Rıdvan’ın kariyer çizgisinin nasıl olacağına dair bir tahminde bulunmak gerçekten zor. Fakat şundan eminim, kendine güvenen bir Rıdvan izlediğimiz sürece ligde fark yaratan yerlilerden biri olmaya devam edecektir.

En iyi performansı: 24 sayı, 4 ribaund, 7 asist, 28 EFF vs Bursaspor (Kariyer rekoru)