İlker Yıldız (Basketfaul): ‘’TBSL’de Yerli Oyuncuların Takımlarına Katkıları’’
İlker Yıldız (Basketfaul): ‘’TBSL’de Yerli Oyuncuların Takımlarına Katkıları’’

2019-2020 ING Erkekler Basketbol Ligi’nin 23. haftası sonrasında lige ara verilme kararı alınmıştı. Bu yazımda, sezonun 23. haftası sonrasında ligdeki yerli oyuncularımızın takımlarına katkılarını birçok istatistik alanı ile değerlendirmeye çalışacağım. Bu alanlar başta yerli oyuncularımızın takımlarına sayı alanında yüzdelik katkıları olmak üzere; süre, ribaunt, asist, blok, top çalma ve verimlilik olmak üzere birçok alanı kapsayacak şekilde olacaktır.

En Fazla Yerli Oyuncu Oynatan Takımlarımız

TBSL’de en çok yerli oyuncu oynatan takımlarımız ise; Teksüt Bandırma BK (12 oyuncu ve tamamı kendi altyapısından), Sigortam.Net İTÜ BB (11), Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol (10) ve Tofaş (10) oldu.

Takım İstatistiklerinde Yerli Oyuncularımız

Gelelim yazımızın en önemli kısmına. Geçtiğimiz sezona göre yerli oyuncularımızın, istatistiklerin hemen her kategorisinde küçük de olsa yüzde olarak düşüşler olduğunu görüyoruz. Ancak bu mukayesenin çok da gerçekleri yansıtmayacağını da baştan söylemeliyim. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz sezon birkaç kulübümüzün çeşitli nedenlerden dolayı lige erken havlu atmalarından dolayı, ligin büyük bir bölümünü yabancısız olarak oynamak zorunda kalmışlardı. Bu da geçen sezonki yerli oyuncuların istatistiklerinde suni bir artışa sebebiyet vermişti. Bu sezon benzer durum her ne kadar Teksüt Bandırma BK’da görülse de, Teksüt Bandırma BK’nın yerli oyunculara bakış açısındaki kulüp misyonunun bu konuda diğerlerinden olumlu anlamda mukayese kabul etmeyecek şekilde çok daha farklı olduğunu da özellikle belirtmeliyim.

Yerli Oyuncularımızın Sayı Katkısı

Üçüncü sırada ülke basketbolumuzun gözbebeği olan Teksüt Bandırma BK geliyor. Teksüt Bandırma BK ligde oynadığı son üç maç olan Frutti Extra Bursaspor, Sigortam.Net İTÜ BB ve Gaziantep Basketbol maçlarına yabancı oyuncuları olmadan, sadece kendi altyapısından yetiştirdiği oyuncularla çıktı. Bu koşullara rağmen bu üç maçtan bir galibiyet çıkartırlarken, diğer iki maçı da tecrübe eksikliğinden kaynaklı nedenlerle kaybettiler. Koç Sayın Hakan Demir’in özellikle henüz 17 yaşında olan Alperen Şengün (sayı ortalaması: 4,95) ve Furkan Haltalı (3,40)’ya ciddi süre ve sorumluluklar vermesi de ayrıca takdiri hak ediyor. Takımın yaşça en büyüğü olan ama henüz çoğu takım için çok genç olarak addedilen 23 yaşındaki Rıdvan Öncel (11,80), A Milli Takımımızın aday kadrosunda yer alan ve ülke basketbolumuzun gelecekte kendisinden çok şeyler beklediği Şehmus Hazer (7,39), geçtiğimiz sezon TBL’de atletizmi ile öne çıkarak fırtına gibi esen ve bu sezon Sigortam.Net İTÜ BB maçında triple double’ı kıl payı kaçıran Erkan Yılmaz (2,72), Sadık Emir Kabaca (2,83) ve Atakan Erdek (0,93) gibi genç yerli kadrosuyla gelecek sezonlarda ülke basketbolumuza çok daha büyük katkılar sunacaklarına inanıyoruz. Top çalma kategorisinde; Sigortam.Net İTÜ BB, Teksüt Bandırma BK ve Darüşşafaka Tekfen takımları yer almakta.

Ülke basketbolumuzun, BSL gibi üst düzey bir ligde yerli ve genç oyuncularımıza süre ve sorumluluklar vermede cesaretli davranan; Selçuk Ernak, Orhun Ene, Hakan Demir ve Mustafa Korhan Aydanarığ gibi koçlara fazlasıyla ihtiyacı var.