Basketfaul: ‘’Beklentileri Aşamlar: Alperen Şengün - Yoksa yeni bir Mehmet Okur mu?’’
Basketfaul: ‘’Beklentileri Aşamlar: Alperen Şengün - Yoksa yeni bir Mehmet Okur mu?’’

Her şeyden önce henüz 18'inden gün almaya başlamamış bir çocuktan bahsettiğimizi unutmayalım. Alperen, Bandırma Kırmızı sayesinde kendinden büyüklerle savaşmanın avantajını çok iyi kullandı. Teksüt Bandırma'da sezon başında aldığı süre, yabancıların ayrılmasından sonra doğal olarak arttı ve açıkçası performansı, yaşının çok üzerine çıktı.

2019-20 (BSL): 12:71 dakika, 4.6 sayı, 3.6 ribaund, 0.6 asist

2019-20 (FIBA Şampiyonlar Ligi): 14:92 dakika, 6.6 sayı, 3.3 ribaund, 0.6 asist

Aşağıdaki analizde yaptığı iyi şeylerden bahsederken deneyim, güç, çabukluk kazandıkça bunların üzerine büyük eklemeler yapacağını da biliyoruz.

Post up haketleri iyi, vücudunu kullanıyor, iki eliyle bitirebiliyor, zaman içinde portföyünü geliştirecektir. TBL'de 5 oynarken rakiplerine ezici üstünlük sağladığı için 4 numara gibi oynamaya ihtiyaç duymadı ancak bir üst ligde 2.06 boyuyla öncelikli 4 oynaması, 5'ten de ekmek yemeye devam etmesi daha uygun. Bunun için de ayaklarının çabuklaşması lazım ki bu konuda sezon başına göre mesafe kat etti. Hücum ribaundlarını kovalaması, ribaundlardaki sezisi, 5'lerle çember altı kavgası yaşına göre çok iyi. Pick and roll sonrası içeri devrilip uzunu arkasına alıyor ve sayı buluyor.

Şut mekaniğinin kötü olduğu söylenemez ancak çabuk atmadığı için atışı rahatsız ediliyor ve yüzdesi düşüyor.

Post up savunması oldukça iyi. Hücum faul yaptırma hevesiyle geç pozisyon aldığında faullerin kendisine çıktığını sanırız farketmiştir. Oraya ya daha erken gelmeli, ya da kendisini yere bırakmamalı.

Oyun zekası, sezisi, rakipten korkmaması, savaşçılığı, liderlik özellikleri, teknik ekip ve arkadaşlarıyla uyumu harika. 4 numara özelliklerini geliştirirse karşımıza yeni bir Mehmet Okur olarak çıkabilir.