İlker Yıldız (Basketfaul): ‘’Yaşat ki Ülke Basketbolumuz Yaşasın’’
İlker Yıldız (Basketfaul): ‘’Yaşat ki Ülke Basketbolumuz Yaşasın’’

Ülke basketbolumuzun son on yıllık sürecine baktığımızda yetiştirdiği oyuncularla erkek basketbolumuzun adeta tek başına lokomotifliğini TEKSÜT Bandırma BK’nın üstlendiğini söylesek abartmış olmayacağımızı düşünüyorum. TEKSÜT Bandırma BK’nın, ING Basketbol Süper Ligi 21. haftasında oynadığı Frutti Extra Bursaspor karşısında parkeye tamamı kendi altyapısından yetiştirdiği 12 oyuncuyla çıkarak, BSL tarihinde adeta bu alanda bir rekora imza attığını söyleyebiliriz. Bilindiği gibi TEKSÜT Bandırma BK BSL’de, pilot takımı Bandırma Kırmızı da TBL’de açık ara yerli oyunculara en çok süre ve sorumluluk veren takım durumundaydılar. TEKSÜT Bandırma BK takımındaki genç oyuncuların (1999 doğumlu ve üzeri) sezonun ilk yarısında aldığı sürelerin, TBSL’de süre alan bütün genç oyuncuların %44,38’i ve Bandırma Kırmızı takımındaki genç oyuncuların sezonun ilk yarısında aldığı sürelerin, TBL’de süre alan bütün genç oyuncuların %43,60’ı gibi neredeyse yarısına eşit bir yüzde teşkil ettiklerini görüyoruz.

Ne oldu da TEKSÜT Bandırma BK takımı hem TBSL’de ilk sekize girerek play-off’lara kalma adına önemli bir avantaj yakalamışken hem de Avrupa Kupalarında yer aldığı Şampiyonlar Liginde (Basketball Champions League B grubu: 14 maçta 8 galibiyet ve 6 mağlubiyet ile grubunu dördüncü sırada tamamladı) 1/8 final turunda karşılaşacağı kritik ERA Nymburk (Çekya) maçları öncesinde (ilk maç deplasmanda 03.02.2020, rövanş maçı ise Bandırma’da10.02.2020 tarihinde oynanacak) yabancı oyuncuların tamamıyla yolları ayırıp, sadece yerli oyuncularla yola devam kararı alınmak zorunda kalındı! Hiçbir kulüp hele de TEKSÜT Bandırma BK gibi ülke basketbolumuzun kurumsal açıdan en iyi yönetilen ve kulüp yönetiminde uzun vadeli planlar yapabilme ufkuna sahip bir kulübünde bir anda hem lig hem de Avrupa Kupası hedeflerinden vazgeçme durumuyla karşı karşıya kalındı?

Basketbol açısından gerek yazılı gerekse de sosyal medyayı son birkaç haftada detaylı bir şekilde incelediğimde TEKSÜT Bandırma BK’da yaşanan bu üzücü durumla ile yazı ve paylaşımlarda bulunan kişilerin bir elin parmaklarını geçmediğini gördüm. Bu duruma hem çok üzüldüm hem de çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. TEKSÜT Bandırma BK’da yaşanan bu üzücü gelişmeleri ilk önce kendimin de yazılarımla dahil olduğum Basketfaul’de çıkan “TEKSÜT Bandırma BK: Altyapımızı korumamız için, küçülmemiz şarttı” haberiyle öğrendim. Bu haber aynı zamanda TEKSÜT Bandırma BK resmî sitesinden de aynı gün yer aldı. Haber şu şekildeydi;

TEKSÜT Bandırma BK yetkilileri kulübün küçülme gerekliliğinin ortaya çıkmasından sonra yabancılarla yollarını ayırdıklarını belirttiler. TEKSÜT firmasının bugüne kadar bütün yükümlülüklerini zamanında yerine getirdiğini ifade eden yetkililer altyapıyı sürdürebilmek için operasyon yapmak zorunda kaldıklarını söylediler.

Yetkililer şöyle konuştu: “İçinde bulunduğumuz şartlar sonucunda küçülmemiz kaçınılmaz duruma geldi. Biz de bu zorunlu operasyona yabancılardan başladık. Kendileriyle yaptığımız konuşmada durumu ilettik ve onlar da bize teşekkür ettiler. Aslında yabancılarla 15 Mart'a kadar devam edebilirdik ama Avrupa’da birçok kulübün oyuncu aradığı şu dönemde onların da önünü açmak istedik. Bu kulüp gücünü altyapısından yetiştirdiği oyuncularla kendi kaynaklarından alıyor. Sezonun geri kalan bölümünde kendi yetiştirdiğimiz oyuncularla aynı şekilde mücadele edeceğiz. Bu zorunlu durumun özellikle genç oyuncular için bir fırsat olduğunu da düşünüyoruz."

Bu Duyarsızlık Neden?

28 Şubat 2020 tarihindeki bu haberden sonra takip ettiğim kadarıyla basketbol camiamızda bu konuya eğilen ve ülke basketbolumuzun gururu olan bu yapılanmaya yazılarıyla dahi olsa destek amaçlı bir çaba içerisinde bulunan pek bir kişiyi de göremedim. TBF yetkilileri başta olmak üzere basketbol camiasının içerisinde bulunan çoğu kişinin az ya da çok TEKSÜT Bandırma BK’nın yaşadığı durum ile ilgili bilgisinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Üzücü olanı da bu olsa gerek, yani bu süreç içerisinde TEKSÜT Bandırma BK yöneticilerine yaşanan problemlerin çözümü konusunda ne gibi yardımda bulunulabileceği ile ilgili yardım elinin uzatılmamış olunmasıdır. Basketfaul editörü olan değerli büyüğüm Sayın Necip Kapanlı’nın “Sorumlular, güç sahibi olup gücünü kullanmayanlardır” başlıklı yazısında altının çizilmesi gereken; “Bu duyarlılığı şimdiye kadar hissetmemiş olan güç sahiplerini an itibariyle göreve çağırıyor ve basketbol kamuoyunun altyapısı itibariyle milli takım gibi gördüğü kulübe destek olmak için var güçleriyle çalışmalarını bekliyoruz” ifadesinin hala basketbol camiasında karşılık bulmamasıdır!

Milli Takımlarımızla Özdeşleşti

Ülke basketbolumuzun oyuncu yetiştirme adına gurur kaynağı ve aynı zamanda da bu yönden markası olan TEKSÜT Bandırma BK’nın adeta milli takımlarımızın oyuncu havuzu olduğunu hepimiz biliyoruz. Geçen yaz düzenlenen FIBA Erkekler Avrupa Şampiyonalarının U20, U18 ve U16 kategorilerinin 12 kişilik nihai kadrolarına; U20 Milli Takımımıza 4, U18 Milli Takımımıza 4 ve U16 Milli Takımımıza da 1 oyuncu olmak üzere toplamda 9 oyuncu verme başarısı göstererek, TEKSÜT Bandırma BK bir kez daha adeta milli takımımız ile özdeşleştiği. Geçtiğimiz yaz altyapı milli takımlarımızın nihai şampiyona kadrolarına 13 farklı kulüpten 35 farklı oyuncunun yer aldığını ve bu oyuncular arasından 9 oyuncunun TEKSÜT Bandırma BK altyapısından yetişen oyuncular (%25,71) olduğunu görüyoruz. TEKSÜT Bandırma BK, altyapı milli takımlarımızın şampiyona nihai kadrolarına 9 oyuncu verirken, üç büyük İstanbul kulübümüzden ise sadece 2 oyuncunun bu kadrolarda yer alabildiğini ayrıca belirtmek isterim. Bu istatistikler sadece geçtiğimiz yıla ait olmakla birlikte benzer şekilde son 10-15 yıllık süreçte TEKSÜT Bandırma BK altyapılarının, istikrarlı bir şekilde milli takımlarımızın ana oyuncu havuzu olduğunu da söylebiliriz. Ülke basketbolumuza üst düzeyde oyuncular yetiştirerek, gerçek anlamda katma değer sunan bir kulübün pozitif ayrımcılığa tabii olmasını beklerken, çok değer verdiğim ve inandığım TBF yöneticilerinden bu konuyla ilgili henüz bir ses çıkmaması da beni derinden yaralamıştır.

Örnek Kulüp!

Hatırlanacağı gibi TBF Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu geçtiğimiz yıllarda TEKSÜT Bandırma BK’ı örnek kulüp olarak göstererek; “Banvit (o zamanki kulüp sponsoru) gibi bir yapılanmanın 3 tane daha olması Türk basketbolunun çok önemli yerlere gelmesini sağlayabilir. Biz arkadaşlarımızla yaptığımız her organizasyonda bunun devam etmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu tip organizasyonlar birçok oyuncuya ve antrenörümüze birçok imkân tanıyor. Diğer kulüplerle yaptığımız görüşmelerde her zaman Banvit örneğini gösteriyoruz. Böyle güzel örnekler yaratabilirsek sanırım basketbol açısından daha iyi bir ivme kazanacağımıza inanıyorum” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Sayın Türkoğlu’nun açıklamalarını çok yerinde ve değerli bulmuştum. Gerçekten de ülke erkek milli takımlarımıza TEKSÜT Bandırma BK tek başına bu kadar katkıda bulunabiliyorsa, üç tane daha TEKSÜT Bandırma BK’nın olması durumunda erkek milli takımlarımızın bileğini büken bir milli takımın Avrupa ve Dünya’da olabileceğine ihtimal dahi vermiyorum. Her daim şuna inanmışımdır ki, bir ülkenin sportif başarısına bakmak isterseniz ilk kıstasınız o ülkenin A Milli Takımları olmalıdır. Bir Spor Federasyonunun başarılı addedilmesindeki belirleyici ana unsurların; A Milli Takımlar düzeyinde elde edilen istikrarlı başarılar ve uluslararası düzeyde kabul gören büyük oyuncuların sayısının fazlalığıdır. Eğer bu iki önemli kıstası gerçekleştirememişseniz, kulüpler düzeyinde bol yabancılı Euroleague, EuroCup, Champions League, FIBA EuropeCup şampiyonluklarıyla dünya basketbol camiasında itibar kazanamazsınız. Ülke basketbol kamuoyu olarak bu iki şartı gerçekleştirme adına tüm imkanlarınızı seferber etmediyseniz, TEKSÜT Bandırma BK gibi kulüplerin sorunlarını çözmede yardımcı olmadıysanız ve bu tür kulüplerin sayısının artması adına ciddi anlamda teşvikler sunmadıysanız, o zaman kendi işinizi zorlaştırıyorsunuz demektir. Hiçbir federasyon, kendi ülke basketbolunu tek başına dünya çapında en iyi konuma gelmesini sağlayamaz. Bu hedeflere ulaşmada en önemli destekçileri, Euroleague şampiyonluğu gibi hedefler peşinde koşan yarışmacı kulüplerden çok ülke basketboluna oyuncu yetiştirmeyi hedef belirlemiş TEKSÜT Bandırma BK gibi kulüplerdir. Bu tür kulüpleri yaşatmak ve sayılarını arttırmak ise federasyonun birinci önceliği olmalıdır.

Türk Sporcuların Yetişmesine Katkı Veren Kulüpleri Teşvik

Bugüne kadar BSL’de 80’den fazla takımın yer aldığını görüyoruz ve bu takımların 55'inin değişik nedenlerle ya kapandığını ya basketboldan ya da üst liglerden vazgeçtiğini görüyoruz. Detaylı bir araştırmayı henüz yapmadım (en yakın zamanda yapacağım) ama Avrupa’nın en üst liglerinin çoğunda bu kadar fazla ömrü kısa süreli olup da kapanan kulüp herhalde yoktur. Hiç kuşkusuz bu kapanan kulüplerimiz arasında en çok yüreğimizi dağlayan, oyuncu yetiştiren kulüplerimiz olmuştur. Bu tür kulüplere vaktinde TBF başta olmak üzere spor camiası tarafından yeterli ilgi, destek ve yardım yapılmış olsaydı muhakkak ülke basketbolumuzun durumu olumlu anlamda kuşkusuz çok daha farklı olurdu. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışına benzer bir anlayışı, ülke basketbolumuz açısından da ifade edebiliriz: “TEKSÜT Bandırma BK gibi kulüplerimizi yaşatmalıyız ki ülke basketbolumuz yaşasın”. Çünkü bu tür kulüplerimiz yerli ve milli anlayışın en iyi yansıması olarak bu ülkenin evlatlarına gerçek anlamda değer veriyorlar. Bu ülkenin evlatları kendilerine imkânlar verildiği taktirde neler yapabildiklerini bizlere gösterdiler ve göstermeye de devam edeceklerdir. Yeter ki, TEKSÜT Bandırma BK gibi kulüplerimizin ülkemiz için yaptıklarının değerini bilelim ve onları yaşatıp, sayılarını arttırmanın yollarını bulalım. Bunun en kolay yollarından birisi de “Türk Sporcuların Yetişmesine Katkı Veren Kulüpleri Teşvik Projesi” gibi projeleri daha somut ve yeterli hale getirmekle gerçekleşecektir. TBF yetkililerinin birinci önceliğinin bu tür kulüplerimizin desteğini alarak, o kulüplerimizi yaşatacak projeler geliştirmesi olmalıdır. Siz bunu başardığınız taktirde hem TEKSÜT Bandırma BK gibi kulüplerimiz kimseye muhtaç olmayacak hem de peşinden yeni TEKSÜT Bandırma BK’lar ortaya çıkacaktır.

Aydın Örs’ü Dinlemeliyiz!

Yazımın sonunda TBF Eğitim Kurulu Başkanı ve Türk basketbolunun efsane ismi Sayın Aydın Örs’ün adeta evi olarak gördüğü TEKSÜT Bandırma BK ziyaretinde benzer cümleler zikrettiğini de biliyoruz. Sayın Örs: “Türkiye Basketbol Federasyonunun yetiştirici kulüplere farklı destekler yaratmalı diye düşünüyorum” şeklinde sorunun çözümünü gösteren cümlelerini sarf ettiğinden bu yana yaklaşık olarak dört aya yakın süre geçti. Basketbolumuzun efsane isminin bu cümlelerinin aslında çok şeyler ifade ettiğinin de şu ana kadar anlaşılması ve bu sorunun çözüme kavuşturulması gerekirdi düşüncesindeyim. Değerli TBF yetkilileri başta olmak üzere basketbol camiamızın bütün paydaşlarının, TEKSÜT Bandırma BK’nın yaşamış olduğu sorunların çözümü konusunda şimdiye kadar ayağa kalkmış olması gerekirdi. Şu ana kadar beklenen reaksiyon gerçekleşmemiş olsa da, en kısa zamanda yetkililerin çoğunun ülkemizin medarı iftiharı olan TEKSÜT Bandırma BK’nın yaşadığı zorlukların çözümü adına elbirliği içerisinde olacaklarına inancım tam. Çünkü bu sorunun çözümü basketbolumuz adına bir kulübün sorunlarının çözümü meselesi değil, ülke basketbolumuzun en önemli meselesi olan yetiştirici kulüplere bakış açısındaki zihniyetin çözümü meselesidir.

Her şey Türk Basketbolu için.

MİLLİ TAKIMLARIMIZDA FORMA GİYMİŞ
TEKSÜT BANDIRMA ALTYAPISINDAN YETİŞMİŞ OYUNCULAR

#

ADI SOYADI

#

ADI SOYADI

#

ADI SOYADI

1

Alperen Demir

19

Fatih Cantitiz

37

Önder Atun

2

Alperen Şengün

20

Furkan Haltalı

38

Özgür Şahin

3

Arber Berisha

21

Göktuğ Gökdoğan

39

Ragıp Berke Atar

4

Arda Çete

22

Hakan Sayılı

40

Rıdvan Öncel

5

Atakan Erdek

23

Harun Can Doğan

41

Sedat Ali Karagülle

6

Batuhan Uçum

24

İbrahim Yıldırım

42

Şafak Edge

7

Bora Can Işık

25

İsmail Cem Ulusoy

43

Şehmus Hazer

8

Boran Güler

26

İzzet Türkyılmaz

44

Talat Altunbey

9

Can Ali Koç

27

Kerem Özel

45

Taner Uğur Bayhan

10

Cenk Şekeroğlu

28

Mahmutcan Çetin

46

Tibet Deniz Görener

11

Denizhan Ene

29

Mehmet Ali Binen

47

Tolga Geçim

12

Eray Akyüz

30

Mehmet Bardak

48

Ümit Türkoğlu

13

Erkan Yılmaz

31

Mehmet Erim Özgül

49

Yesukan Onar

14

Erkin Şenel

32

Mehmet Umut Özden

50

Yiğitcan Turna

15

Erolcan Çinko

33

Mert Ali Dalgalı

51

Yunus Emre Akçay

16

Evren Sönmezcan

34

Mert Gizir

52

Zafer Sezer Alp

17

Eyüpcan Öncü

35

Metehan Akyel

 

 

18

Faik Altınkalem

36

Oğulcan Danacıoğlu