Erdem Özcan (Banses): ''Mutlu Son.''
Erdem Özcan (Banses): ''Mutlu Son.''

FIBA Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda başarılı maçlar çıkaran Teksüt Bandırma akşam oynanan 14. son hafta maçında Fransa temsilcisi EB Pau Lacq Orthez’i 81-66 gibi farklı bir skorla mağlup ederek Son 16 Turu’na yükseldi. Takımımızın grubunda en önemli başarısı güçlü Yunanistan ekibi AEK’yi deplasmanda Atina’da mağlup etmesiydi. Son 16’ya kalmamızda bu galibiyetin çok önemi vardı. Bu sezon yepyeni bir kadro ile hem İNG Basketbol liginde hem FİBA Şampiyonlar ligindeki takımımızın başarısı gerçekten takdir edilmesi gerekiyor.

Akşam, Fransız takımıyla oynayan maçta takımımız neticeye daha maçın başındaki galip gelme isteği açık açık belli oluyordu. Nitekim hızlı hücumlarla kaşla göz arasında 12-0 seri sonunda ilk periyot 17 sayı farkla 28-11 bitti. Özellikle; Terry, Prewitt, Hummer ve Smith’in çok istekli ve arzulu oyunları bu neticeyi getirdi. Türk oyuncularımız da iyi bir grak çizdiler. Onlara güvenen Başantrenör Hakan Demir ikinci periyotta yabancı oyuncular kenarda otururken 5 Türk oyuncusuna yer vermesi basketbol adına sevindiriciydi. Daha sonra sırayla yabancı oyunculara yer vererek oyun tecrübelerini de arttırmış oldu. 12.23 dakika süre alan genç Sadık’ın sayısı yoktu ama çok iyi mücadele etti. Hele bir pozisyonda rakibine blok yapıp ribaunda da top çalması alkış aldı. Neticeye bakarak konuk ekibin zayıf bir ekip olduğu sanılmasın. Özellikle son periyotta maça bayağı asıldılar ama TEKSÜT buna fırsat vermedi. Sert savunmaları bazen zorluyordu ama bu durumlarda turnikeye giremeyen oyuncular üç sayılık atışlarıyla savunmayı deldiler diyebiliriz. Bizim savunmamız da maç boyunca başarılıydı. Koç Hakan Demir son periyotta 22 sayılık fark 10 sayıya inmesine rağmen çok sakindi. Ve molayı sadece bitime 7.02 dakika skor 64-54 iken aldı. Sonra da Kalinoski’nin üçlüğü takımı iyice rahatlatmasının ardından Erkan Yılmaz’ın son saniyedeki smaç basketi de haklı olarak büyük alkış aldı.

“Son 16” demek daha başka Avrupa takımlarını izleyeceğiz demektir ki gerçekten bu başarı; idarecisinden tutun taraftarına kadar tüm TEKSÜT Bandırma ekibinin başarısıdır.