BCL: ‘‘TEKSÜT Bandırma BK’nın Hazer’i Haftanın Oyuncusu oldu, gözler Play-Off’ta.’’
BCL: ‘‘TEKSÜT Bandırma BK’nın Hazer’i Haftanın Oyuncusu oldu, gözler Play-Off’ta.’’

Şehmus Hazer FIBA Şampiyonlar Ligi’ne röportaj verdi.

1) Sezonun en zor deplasmanlarından birinde, A.E.K.’e karşı verimlilik puanı olarak +33 alarak BCL için bugüne kadarki en yüksek verimliliğe sahip oldun. Böylesine harika bir performansa neyin yardımcı olduğunu söyleyebilir misin? Maçtan önce çok iyi oynayacağını bekledin mi?

Yaklaşık 3 sezondur A takım formasıyla parkeye çıkıyorum. Her zaman daha fazlasını sahaya koymak için mücadele ediyor ve çalışıyorum. Sadece tek bir maç özelinde değil, her maç aynı disiplin ve kararlılıkla performans sergilemeye çalışıyorum. Artık bu seviyelerde oynamaya alıştım diyebilirim. Bireysel olarak da takım idmanlarının dışında çalışıyor ve kendimi geliştiriyorum. Bunların yanı sıra tabi ki sabırlı olmak da büyük bir önem taşıyor.  Formayı aldıktan sonra kendinizi geliştirmek zorundasınız. Ben de her zaman kendimi geliştirmeye çalışıyor ve daha iyi olmak istiyorum. Maç içerisinde tamamen oyuna konsantre oluyorum. İstatistikleri ben de maçtan sonra fark ettim. Parkeye çıktığımda sadece Takımıma yardım etmek için elimden geleni yapmaya çalışıyor ve o ana konsantre oluyorum.

2) Bu hafta BCL’de Haftanın Takımı’na seçilen en genç oyuncu oldun, tebrikler! Bu, bu sezon bir oyuncu olarak gelişmen ve ilerlemen için neler düşünüyorsun? Bugüne kadar olan performansınız beklediğiniz gibi mi?

Teşekkür ederim. Bu benim için de gerçekten mutluluk verici oldu ama daha yolun çok başındayım. Kendimi geliştirmem gerekiyor. Dünyada çok büyük oyuncular var. Benim de hedefim her zaman çalışıp, üzerine koyarak daha da iyi olmak. Performans anlamında şu an tatmin olmuş değilim. Bu yaşlarda performans olarak inişlerimiz ve çıkışlarımız oluyor. Daha iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız ve kalıcı bir performans ile iyi istatistiklere sahip olmanız gerekiyor. Ben de bunun farkındayım ve çalışmalarıma devam ediyorum. Bu sezonla alakalı olarak da tam olarak istediğim seviyede değilim henüz. Önümüzde daha zaman var. Bence sezon sonu geldiğinde tam performansımı değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır. Şu an daha Liglerin ortasındayız, umuyorum ki şu andan çok daha üst seviyeye çıkacağım.

3) Takımda Alperen Şengün, Furkan Haltalı gibi birçok yetenekli genç oyuncu var. Bu sezon ve geçen sezondaki deneyimlerinizden yola çıkarak, genç oyuncuların BCL’de oynaması yararlı mı?

Kesinlikle Avrupa Kupaları’nda oynamak biz genç oyuncular için çok önemli. Kendi Ligimiz de çok zorlu ancak Avrupa’daki oyun sistemleri bizden farklı olabiliyor ve bunları görme fırsatı yakalıyoruz. Aynı zamanda Avrupa’da oynarken maç temponuz da artmak zorunda. Hem Lig hem Avrupa maçı oynamak gerçekten zorlayıcı ama bizlere çok şey katıyor. Haftada iki maç oynadığınız zaman maç alışkanlığınız da artmaya başlıyor ve bu bize çok şey katıyor.

4) Ayrıca bu sezon Haftanın Takımında yer alan ilk Türk oyuncusunuz. Avrupa maçlarında oynamanın (siz, Rıdvan Öncel, Furkan Haltalı, Alperen Şengün dahil) TEKSÜT Bandırma’nın çekirdeği olarak bir kimlik yaratmasına yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet öncelikle Haftanın Takımı’nda yer alan ilk Türk oyuncu olmak benim içinde gurur verici oldu. Kulübümüz bizim gibi birçok genç oyuncuya sahip. Aynı zamanda bu durum zaten TEKSÜT Bandırma BK’nın bir misyonu. Bizler de bu şansı değerlendirmeye çalışıyoruz.

5) TEKSÜT Bandırma’nın artık Rasta Vechta maçından başlayarak üç önemli maçı var. Play-Off yapabileceğinize inanıyor musunuz? A.E.K. galibiyetinden sonra bu hedef şimdi daha mı açık?

Sezon başında da bizlerin hedefi Play-Off yapmaktı. Hiçbir zaman eleniriz veya devam edemeyiz gözüyle bakmadık. Son topa kadar savaşarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. İlk günde olduğu gibi bugün de düşüncemiz ve duygularımız aynı. Son maça kadar giderek final oynamak istiyoruz.

6) Genel olarak en sevdiğiniz oyuncu kim ve en sevdiğiniz şutör kim? Kariyerinizde takip etmek istediğiniz ve örnek aldığınız bir oyuncu var mı? (İster Avrupa’dan, ister NBA’den, aktif veya emekli olmuş oyuncu da olabilir.)

Çok fazla isim var o yüzden tek bir isim vermem zor olur. Ama küçükken Dimitris Diamandidis’i çok sever ve takip ederdim.