İlker Yıldız (Basketfaul): ''Ülke Basketbolumuzun Geleceği Umut Veriyor.''
İlker Yıldız (Basketfaul): ''Ülke Basketbolumuzun Geleceği Umut Veriyor.''

Bu yazımda 2019-2020 ING Basketbol Erkekler Süper Ligi’nin ilk yarısının sonunda, 1999 ve daha üst yıllarda doğmuş genç oyuncularımızın performanslarını değerlendirmeye çalıştım. Genç oyuncularımızın bu sezonun ilk yarısındaki performanslarını değerlendirirken, son iki sezondaki genç oyuncularımızın istatistikleriyle de karşılaştırmaya çalıştım. Böylece daha net veriler elde edeceğimizi düşünüyorum.

Takımlar Sıralamasında İlk Sırada TEKSÜT Bandırma BK

Ligin ilk yarısı itibariyle en çok genç oyuncuya takımında yer veren ve bu genç oyuncuları takım içerisinde en çok süre alan takımımız, son yıllarda olduğu gibi yine Teksüt Bandırma BK oldu. Teksüt Bandırma BK’nın başta idarecileri olmak üzere, antrenörlerini, sporcularını ve emeği geçen herkesi bir kez daha can-ı gönülden tebrik ediyorum.  Bu sezonun ilk yarısı bitiminde Teksüt Bandırma BK’da 6 genç oyuncu forma giydi ve bu alanda son yıllarda olduğu gibi liderliği kimseye bırakmadılar.

Genç oyuncularımızın süre aldığı takımlara baktığımızda, ilk yarı sonu itibariyle genç oyuncularımızın toplam 23 saat 5 dakika 48 saniye süre aldığını görüyoruz. Genç oyuncularına en çok süre veren takımımız Teksüt Bandırma BK olurken; ikinci sırayı Anadolu Efes ve üçüncü sırayı da Tofaş takımımız aldı. Teksüt Bandırma BK’da süre alan genç oyuncuların toplam süresinin, ilk yarı sonu itibariyle TBSL’de süre alan bütün genç oyuncuların aldığı sürenin %44,38’ine karşılık geldiğini görüyoruz. Neredeyse TBSL’deki genç oyuncuların aldıkları sürenin yarısını tek başına Teksüt Bandırma BK genç oyuncularının aldığını görüyoruz.

En Çok Süre Alan Genç Oyuncu: Şehmus Hazer

Ligin ilk yarısı sonunda en çok süre alan genç oyuncumuz Teksüt Bandırma BK’den Şehmus Hazer (1999) oldu. Şehmus Hazer toplamda 4 saat 17 dakika 40 saniye parkede kalırken, maç başına da 17 dakika 11 saniye gibi ciddi süreler aldığını görüyoruz.

 Şehmus Hazer’den sonra en çok süre alan genç oyuncumuz ise yine Teksüt Bandırma BK oyuncusu olan 2002 doğumlu Alperen Şengün oldu. Alperen Şengün, maç başına 11 dakika 6 saniye süre aldı (toplamda 2 saat 35 dakika 25 saniye).

Genç oyuncular arasında toplam ribaunt ve blok ortalamalarında Alperen Şengün (2,79 ribaunt ve 0,36 blok); asist ortalamasında Ömer Can İlyasoğlu (1,63 asist) ve hem sayı ortalamasında (6,73 sayı) hem de top çalma ortalamasında (0,67 top çalma) Şehmus Hazer ilk sırada yer aldı.

TEKSÜT Bandırma BK’da Yıldız Adayı İki Genç

Teksüt Bandırma BK, benim gibi yerli oyuncu gelişimini ve Milli Takımlarımızı önceleyen basketbolseverler için ülke basketbolumuz adına gözbebeği olarak görülmektedir. Bununla birlikte aynı zamanda en doğru ve en ideal kulüp organizasyonu olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle de diğer birçok kulübümüz içinde Teksüt Bandırma BK organizasyonu örnek niteliktedir.

 TEKSÜT Bandırma BK bu sezonda iki önemli genç oyuncuyu ülke basketboluna kazandırarak, bizlere büyük bir mutluluk daha yaşattı. A Milli Erkek Basketbol Takımımızda son yıllarda uzun oyuncu sıkıntısı yaşarken, Alperen Şengün (2002) ve Furkan Haltalı (2002) gibi iki genç uzun oyuncumuzun sezonun ilk yarısında pırıl pırıl parlamaları bizlere çok büyük bir keyif verdi. TEKSÜT Bandırma BK başantrenörü Sayın Hakan Demir ve bu genç oyuncularımızı yetiştiren altyapı hocalarına ayrıca teşekkür ederim.