Eurohoops (John Askounis): “TEKSÜT Bandırma’da Gelecek Bugün”
Eurohoops (John Askounis): “TEKSÜT Bandırma’da Gelecek Bugün”

TEKSÜT Bandırma, kadrosu birçok genç isimle dolu bir takım.

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda 11 maçta beş galibiyeti bulunan TEKSÜT Bandırma için playofflar garanti değil. RASTA Vechta ve EB Pau Lacq-Orthez maçları ile Polonya’daki Anwil Wloclawek deplasmanında kaderi belli olacak Bandırma ekibinin. Sonuçtan bağımsız olarak 2019-2020 normal sezonunda Bandırma’nın farklı farklı genç oyuncuları performanslarını sergiledi.

Hakan Demir’in takımında birçok tecrübeli Birleşik Amerikalı ve genç Türk oyuncular var. 11. haftada 17 yaşındaki Furkan Haltalı ve Alperen Şengün, 10 dakikadan fazla süre aldı. 20 yaşındaki Şehmus Hazer, 23 sayı ile takımını AEK deplasmanında galibiyete taşıdı.

Furkan Haltalı

Elbette heyecan verici bir sahne ancak mesele sadece Atina değildi. Haltalı, kariyerinde daha şimdiden Şampiyonlar Ligi’nde 10 maça çıktı ve 2,1 sayı, 1,9 ribaund ortalamaları ile oynuyor. İlk sezonunda sakin kalıp gelişimine odaklanan genç pivot için gelecek parlak gözüküyor.

Alperen Şengün

Bir başka genç yıldız da Alperen Şengün. Furkan gibi o da henüz 18 yaşına basmadan Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde fırsat buluyor. Şu anda 4 sayı ve 2,8 ribaund ortalamaları ile oynaması da Bandırma’nın yetenekli bir takım olduğunu gösteriyor.

İzlenecek örnekler

Şehmus Hazer, Basketbol Şampiyonlar Ligi kariyerinin üçüncü sezonunu oynuyor. Genç takım arkadaşlarıyla kısa süre önce aynı noktada olan Hazer, rolünü artırdı ve bu sezon 10,5 sayı, 2,3 ribaund, 1,6 asist, 1,2 top çalma ortalamaları yakaladı.

Rıdvan Öncel’i de es geçmemek lazım. 22 yaşındaki kısa forvet, kadroya daha fazla genç Türk takviyesi yapıyor. Maç başına 13,8 dakika alırken 3,2 sayı, 1,6 asist, 1,1 ribaund ve 0,9 top çalma ortalamaları yakalıyor.

Gelişimi sonuçlarla birleştirmek

TEKSÜT Bandırma, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde genç oyuncularını daha büyük sınavlara hazırlayan, onları yıldızlaştıran takımlardan biri. 2017 yılında Final Four oynayan takım, NBA oyuncusu Furkan Korkmaz ve EuroLeague oyuncusu Tolga Geçim gibi isimleri bünyesinde bulunduruyordu. 2018 ve 2019 yıllarında playoff oynamaları da takımın kendi geleceğini fazlasıyla inşa edebildiğini gösteriyor.

Haltalı, Şengün, Hazer ve Öncel’in gelişimleri sürüyor ve bu sırada da galibiyetlere katkı veriyorlar. BCL’de playoff hedefinin yanı sıra Demir’in öğrencileri, Basketbol Süper Ligi’nde de 16 maçta dokuz galibiyet ile altıncı sırada. BSL’de bir playoff daha yakın olabilir.