Fahri Güler (Basketfaul): ‘’Yolu açın, geliyorlar!..TBL 11. Hafta EN'leri’’
Fahri Güler (Basketfaul): ‘’Yolu açın, geliyorlar!..TBL 11. Hafta EN'leri’’

Bu hafta skorlara baktığımız zaman yine beklenmedik sonuçlar vardı. Kazanabilir dediğin takımların hemen hemen hepsi kaybettiler belki de. Oynanan 8 maçın 6'sını ev sahipleri kazanırken sadece iki takım deplasmanda galip geldi. Zirvedekiler ve alttakiler kaybederken ortalardaki takımlar kazanmayı başardılar. Alt sıralardaki takımlar 3 galibiyet geri düşerken bu kadar kısa sürede oluşan farkı ilerde kapatmak daha da zorlaşacak. Zirvedekiler ile ise fark 1 galibiyete inmiş durumda. 11. sıradaki takımla lider arasında sadece iki galibiyet fark var. Lig giderek daha enteresan bir hal almaya devam ediyor. Bu sonuçlardan dolayı bazı hamleler gelmeye başlayabilir.

Gençlere yol verin derken, özellikle Düzce’nin ve Bandırma Kırmızı lige çıkma parolası ile başlayan takımları yendiler. Alınan sonuçların en büyük etkisini genç oyuncuların oluşturduğunu göreceksiniz. Düzce’de hücumda Eray, savunma da ise Mert Ali müthiş oynadı ve çok büyük bir zaferin mimarları oldu. Bandırma ekibine bakıyoruz; Eray-Ercan-Hakan-Sadık-Sedat ve arkadaşları şampiyonluk adayını sürklase edip önemli bir zafer elde ediyorlar. Şimdi zirveye bir galibiyet uzaktalar ve ilerleyen haftalarda liderliğe çıkarlarsa şaşmayalım.

Play-Off sıralaması için çok önemli olan karşılaşmayı ev sahibi ekip farkı 26 sayıya kadar çıkardığı karşılaşmayı 80-67 kazanmayı başardı ve üst sıralarda yer almaya devam etti. Maça istekli başlayan konuk ekip Akhisar oldu ve 6-11 öne geçti. Merthan ve Hazer ile etkili olan Akhisar Belediye olurken Eray ve Ercan ikilisi oynadıkları 1x1 ve ikili oyunlarla öne geçmeyi başardılar ve periyot 22-18 ev sahibi lehine geçti. Savunmada agresif olan ve çabuk ellerle rakibini bozan Bandırma ekibi Sadık ile oynana ikili oyunlarda dışarıdan bulduğu üçlükler ile etkili olmaya başladı. Açık alanı bulan ve bu fırsatları iyi değerlendiren ev sahibi yakaladığı 12-0 seri ile farkı 49-30’a getirdi ve Hazer’in bulduğu son saniye üçlüğüyle devre skoru belirlenmiş oldu 49-43. Üçüncü periyoda 0-4 başlayan konuk ekip olsa da genç oyuncuların enerjisi düşmeden oyuna devam etmeleri, aynı tempo ile oyunu sürdürmeleri rakibini oyununda düşürdü ve top kayıpları yapan rakibine karşı farkı 20 sayıya 63-43 çekti. 4. Periyotun başında skor 69-43'e geldikten sonra tam saha preslere başlayan Akhisar cephesi 0-9 seri yaptı ve skor 69-52'ye geldi. Oyun kontrolü elinde tutan Bandırma ekibi oyunun rolantide geçtiği son bölümlerde farkı 15'lerin altına indirmedi ve maçı da 80-67 kazanarak hiç beklemediği kadar rahat bir galibiyet almayı başarmış oldu ve galibiyet sayısını 7 ye çıkardı. Akhisar cephesi ise 1. periyotun sonunda yaşadığı düşüşe engel olamadı ve kalan sürede istemediği bir basketbol ile beklemediği bir mağlubiyet daha almış oldu ve 6 galibiyette kaldı.

Haftanın Altın Karması: Eray Akyüz ve Ercan Osmani

Haftanın Genç Oyuncusu: Eray Akyüz