İlker Yıldız (Basketfaul): ''TEKSÜT Bandırma BK’a birçok alanda teşekkür borçluyuz.’’
İlker Yıldız (Basketfaul): ''TEKSÜT Bandırma BK’a birçok alanda teşekkür borçluyuz.’’

2019-2020 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi’nde dördüncü hafta içindeyiz. İlk üç hafta sonunda yerli ve yabancı oyuncu istatistiklerini içeren bir yazıyı sizler için kaleme alma ihtiyacı hissettik. Bunda asıl neden yerli oyuncularımızın ilk üç haftada gösterdikleri iyi ve bizleri mutlu eden performanslarıydı. Birçok yerli oyuncumuzun bu iyi performansını, istatistikler yardımıyla sizlere daha derinlemesine sunmaya çalıştık. Ligin ilk üç haftasında bireysel oyuncu istatistiklerinde geçtiğimiz sezonların aksine birçok yerli oyuncumuzu görme mutluluğunu yaşıyoruz.

Süre ortalamasında Cevher Özer (1983); sayı ortalamasında Rıdvan Öncel (1997) ve Cevher Özer (1983); asist ortalamasında Barış Ermiş (1985), Berk İbrahim Uğurlu (1996), Sinan Güler (1983), Can Uğur Öğüt (1992) ve Mehmet Yağmur (1987); ribaunt ortalamalarında Cevher Özer (1983), Burak Can Yıldızlı (1994) ve James Metecan Birsen (1995); top çalmada James Metecan Birsen (1995), Yiğit Arslan (1996), Hüseyin Göksenin Köksal (1991) ve Kerem Gönlüm (1977) ve blok istatistiklerinde İzzet Türkyılmaz (1990), Doğuş Balbay (1989), Semih Erden (1986), Cenk Akyol (1987), Cevher Özer (1983), Ege Arar (1996), Kerem Gönlüm (1977), Muhsin Yaşar (1995) ve Alperen Şengün (2002) lig istatistiklerinde ilk 20 sırada yer alarak, son yıllarda istatistik sıralamalarında en fazla yerli oyuncumuzun yer aldığı bir sezon başlangıcını yaşıyoruz.

Bilindiği gibi geçtiğimiz sezondan başlamak üzere Türkiye Basketbol Federasyonu yetkilileri tarafından, Erkekler Basketbol Süper Ligi’ndeki yabancı sayısı 6’dan 5’e indirilmişti. Bazı kesimler yabancı oyuncu sayısının düşürülmesinin Türk basketboluna bir şey kazandırmayacağını iddia etmişlerdi. Ancak görünen o ki yabancı oyuncu sayısının sadece bir (1) azaltılması bile yerli oyuncularımızın kendilerini göstermelerine ve onlara inanmayanları mahcup etmeye yetti diyebiliriz. Şehmus Hazer (1999, TEKSÜT Bandirma BK), Burak Can Yıldızlı (1994, Beşiktaş Sompo Sigorta), Doğuş Özdemiroğlu (1994, Beşiktaş Sompo Sigorta), Berkan Durmaz (1997, Tofaş), Yiğit Arslan (1996, Galatasaray Doğa Sigorta) ve James Metecan Birsen (1995, Pınar Karşıyaka) gibi oyuncularımızın bu sezonun hemen başında ciddi süre ve sorumluluklar alarak, basketbol gelişimleri adına çok önemli atılımlar yaptığını görüyoruz.

Bir (1) Sadece Basit Bir Rakam Değildir!

Özellikle TEKSÜT Bandırma BK kulübümüzün ülke basketbolumuzun atılımı adına omuzladığı misyonun, düşünsel anlamda diğer kulüplerimizde de ciddi bir değişim meydana getirdiğinden de bahsetmeliyiz. Ülke basketbolumuzda yıllardır en üst ligde sayısız sezonlar yer almalarına rağmen, bu ülke basketbolunun gelişimine katkı anlamında bir tek oyuncu dahi yetiştir(e)meyen ve en azından yetiştiremese dahi yerli genç oyuncuların gelişimi adına sorumluluk almayan birçok kulübümüze karşın TEKSÜT Bandırma BK ülke basketbolumuz adına en doğru olanı savunmaya devam etmekte. TEKSÜT Bandırma BK, diğer birçok kulübümüzün olması gereken yapılanması adına çok iyi bir model olmakta ve aynı zamanda da çoğu kulübümüzün benzer bir çalışma içerisine girmesinin gerekliliğini düşünce değişimi adına zorlamaya başlamıştır. TEKSÜT Bandırma BK’a birçok alanda teşekkür borçluyuz: Hem yerli oyuncu yetişmesi adına ciddi emek harcamaları hem yetiştirdiği oyuncuların gelişimini öncelemeleri hem de Türk gençlerine süre ve sorumluluk verildiği taktirde yabancı birçok basketbolcudan çok daha önemli katkılar vereceğini bizlere gösterdiler ve göstermeye de devam ediyorlar.

Sadece bu sezonun ilk üç haftasında birçok yerli oyuncumuz kendi istatistiklerinde kariyer rekoru kırarken, birçoğu da maçlarda gösterdikleri iyi performanslarla takımlarının en verimli oyuncuları olmayı başardılar. Yabancı oyuncu sayısının sadece bir (1) azaltılması, sadece bir (1)’in rakamsal anlamda azaltılması değil; Türk basketbolunda yerli oyuncuların önemini anlatmak anlamında zihinsel bir dönüşümü gerçekleştiren birinci unsurdur.