TEKSÜT Bandırma BK, FIBA Şampiyonlar Ligi'nde En Başarılı 3.Takım
TEKSÜT Bandırma BK, FIBA Şampiyonlar Ligi'nde En Başarılı 3.Takım

Turnuvaya katılım konusunda net ve şeffaf ilkeler belirleyen FIBA Şampiyonlar Ligi, Kulüp ve Ülke sıralamalarını içeren bir erişim listesi geliştirdi. Listelere göre; Ülke sıralamasında Türkiye üçüncülüğü alırken, Kulüp sıralamasında ise TEKSÜT Bandırma BK üçüncü sırada yer aldı.

2016 yılından beri düzenlenen FIBA Şampiyonlar Ligi, bu seneyle birlikte organizasyonun 4. yılına girdi. Şampiyonlar Ligi yönetimi, bugün ise son 4 yılda Kulüplerin ve Ülkelerin gösterdiği performansa göre bir başarı listesi duyurdu. Takımların turnuva içerisindeki turlarda aldığı galibiyetlerin yıllık ortalamalarla toplandığı geniş bir değerlendirme kriteri oluşturan FIBA, en sonunda ise başarılarına göre takımları sıraladı.

Organizasyonun en başından beri birçok temsilcisiyle kupada yer alan Türkiye ise en başarılı ülkelerden biri oldu. 4 yılda ortalama 96.8 puan toplayan Türkiye, listede 3. sırada yer almayı başardı.

Kulüpler sıralamasında ise 2016-2017 sezonunda FIBA Şampiyonlar Ligi’nde final oynama başarısı gösteren ve her sezon gruplardan çıkarak kendine üst sıralarda yer bulan TEKSÜT Bandırma BK, 2016-17 sezonunda 48, 2017-18 sezonunda 37, 2018-19 sezonunda 28, 2019-2020 sezonunda 5 ve toplamda 118 puanla üst üste dört sezondur mücadele ettiği ligde en başarılı takımlar arasında üçüncü sırada yer aldı.

 FIBA Şampiyonlar Ligi’ndeki başarılı Kulüpler ve Ülkeler sıralaması şu şekilde yapılmaktadır:

Kulüp Sıralaması

  • BCL'ye katılan her kulüp, gösterdiği performansa göre puan toplar.
  • Bu puanlar toplandıktan sonra “BCL Kulüp Sıralaması” oluşur.
  • Kulüp sıralaması, BCL'ye katılan kulüplerin sınıflandırılmasında ve BCL kura çekimlerinin çeşitli aşamalarındaki kulüpleri yerleştirmede kullanılır.
  • Son üç (3) sezonda toplanan puanlar, her yeni sezonun sıralamasını belirlemeden önce dikkate alınır.

Ülke Sıralaması

  • Her ülkenin kulüpleri tarafından toplanan puanlar ile “BCL Ülke Sıralaması” ortaya çıkar.
  • Her ülkenin kulüpleri tarafından yıllık olarak kazanılan toplam puan, aynı sezon turnuvaya o ülkeden katılan kulüplerin sayısına bölünür.
  • Ülke sıralaması, her ülkenin BCL'nin çeşitli aşamalarına katılma hakkına sahip olduğu kulüp sayısını belirlemek için kullanılır.

Erişim Listesi’nin amacı, her sezon kulüplerin katılımını belirlemek için, Basketbol Şampiyonlar Ligi'nin temeli olan spor ilkelerini vurgulayan şeffaf ve objektif sürecin sağlanmasına yardımcı olmaktır. Basketbol Şampiyonlar Ligi'ne katılan kulüplerin puanlarının toplaması aşağıdaki şekilde yapılmaktadır:

İlk Turda Elenme

1 puan

İkinci Turda Elenme

2 puan

Üçüncü Turda Elenme*

4 puan

Normal Sezona Katılım

5 puan

Normal Sezonda Galibiyet

2 puan

Play-Offlara Katılım**

0 puan

Play-Offlarda Galibiyet**

1 puan

16 Turu’na Katılım

5 puan

16 Turu’nda Galibiyet

2 puan

Çeyrek Finallere Katılım

3 puan

Çeyrek Finallerde Galibiyet

2 puan

Dörtlü Finale Katılım

4 puan

Dörtlü Finalde Galibiyet

2 puan

Üçüncülük

1 puan

İkincilik

2 puan

Şampiyonluk

4 puan

* 1 ve 4’üncü sezon için uygulanamaz

** Sadece birinci sezon için uygulanabilir