Necmi Kepçetutan (Türkgün): ‘’TEKSÜT Çocukları Efes’i Yuttu
Necmi Kepçetutan (Türkgün): ‘’TEKSÜT Çocukları Efes’i Yuttu

Basketbol süper liginde Anadolu Efes ile Fenerbahçe dışındaki takımların denk kadrolar oluşturduğunu ifade etmiştik. Teksüt Bandırma’nın heyecanla izleneceğini belirtmiştik. Geride kalan üç hafta gösterdi ki, Sigortam Net İTÜ dışında her takım bir birini yenebilecek durumda. Ligde yerli oyuncuların katkıları giderek artıyor. Karşıyaka, Galatasaray, Beşiktaş, Tofaş, Teksüt Bandırma’da bu durum sonuçlara belirgin bir şekilde yansıdı. Bahçeşehir Koleji, Arel Ü. Büyükçekmece ve Sigortam Net İTÜ galibiyete bu hafta da ulaşamadı.

Daha rekabetçi, keyifli lig izlediğimiz kesin. İşte Teksüt Bandırma BK-Anadolu Efes maçı. Tam yılın sürprizi. Maç başladığı andan itibaren Anadolu Efes’in kaybedebileceği hissedildi. Euroligden yorgun geldiler. Karşılarında çok diri, doğru oynayan, savaşan bir takım buldular. Yine de bu kadar aciz duruma düşmemeliydi koca Efes. Singleton ve Dunston dışında sahada kimse yoktu. Bandırma ekibi Berke Atar’ı kadro dışı bırakmış. Rıdvan sakat. Sahaya on kişi çıkabilmiş. Daha birkaç ay önce BGL finali oynamış Alperen, Şehmuz, Atakan, Emir aynı anda parkede. Herkes yüreğini ortaya koymuş, mücadele ediyor. Makine düzeni içinde. Anadolu Efes’in her kıpırdanma isteğine yanıt verdiler. Düşünün Alperen, Avrupa’nın en iyi gardı Micic’e blok yapıyor. Topu alan Şehmuz tam saha gidiyor ve Peters’ın üstünden smacı vuruyor. Maçın özeti gibi.

Bir taraf kükremiş sel gibi sahada, diğerinin aklı havada. Herkes iyiydi. Ama Şehmuz, ayrı. Maç boyunca etkili oynadı. Eli hiç titremedi, sorumluluk aldı. Geçen yıla göre daha olgun. 19 sayı ile başı çekti. Efesliler büyülenmiş gibi mükemmel oynayan gençleri izledi durdu. Çaresizlikten üçlüklerden medet umdular. Ama 32 de beş atabildiler. Sezon başında gelen şok onlar için erken uyarı oldu. Bandırma açısından bakarsak, Hakan Demir’le geçen yıl da büyük işler yaptılar. Bu sene de devam edip çok can yakacaklar. Yıllardır emek verilen alt yapının zaferi işte bu. Bu çocukları BSL’de başrolde görmekse inanın galibiyetten çok daha önemli.