Necip Kapanlı (Basketfaul): ‘’Ümit veren gelişmeler.’’
Necip Kapanlı (Basketfaul): ‘’Ümit veren gelişmeler.’’

Türk basketbolcusunu sürekli karalayan,yabancılara hayran ciddi bir grup oluştu. Tabii milli takımla da fazla ilgileri yok.

Onlara göre Türkler yeteneksiz ve tembel... Oysa o hayranlık duyduklarına nasıl sabır gösterildiğini, ne şanslar verildiğini takip etseler belki bizimkilere karşı daha hoşgörülü olacaklar.

Çok net söylüyoruz... Bu yıl işler değişti... Parası azaldığı için daha düşük nitelikli yabancı oyuncu almak mecburiyetinde kalan takımlar Türkler'e daha fazla şans vermeye başladı. Bunların yanı sıra Teksüt Bandırma, TOFAŞ, Darüşşafaka gibi kulüpler kulüp politikası gereği bugün değil, yıllardır Türkler'i kazandırmaya çalışıyor.

GELELİM BANDIRMALILAR'A.

BGL'ye dudak bükenler var. Teksüt Bandırma, Anadolu Efes'i geçen sezon BGL'de oynayan 4 oyuncusunun da katkısıyla yenerken acaba ne düşünmüşlerdir. Sayısı fazla olmasa da bazı kulüplerin BGL'yi bir zorunluluk olarak gördüklerinin, yani hissetmediklerinin farkındayız. Ama hem kulübün, hem Türk Basketbolu'nun geleceği açısından sorumluluk duyan çoğunluk kaliteli üretim yapıyor.

ŞEHMUS BASKETBOLU ÖĞRENİYOR

Oynayan oyuncunun göstereceği değişim açısından Şehmuz Hazer en doğru örneklerden biri. Geçen sezon deli dolu, deparına güvenen, B planı olmayan, yetenekli ama içgüdüleriyle oynayan Şehmus'un yerinde şimdi fiziksel özelliğinin yanı sıra oyunu düşünerek ve bilinçli oynayan bir oyuncu var. 

ALPEREN'DEKİ DEĞİŞİM.

Alperen Şengün'ün 2 sene benchte oturduğunu varsayın. Bugünkü halinden ne kadar ileride olabilir? Ama Alperen kulübü ve koçunun kendisi gibi gençlerin arkasında durduğunu bilmenin özgüvenini yaşıyor ve deneyerek, hatalar da yaparak doğruya yaklaşıyor. İlk haftadaki Karşıyaka maçıyla son Efes maçındaki Alperen'de bile farklılıkları görebilirsiniz. Hücumda zor ama çalışmış olduğu hareketleri yapma cesareti, savunmada göğsünü siper etmeye başlaması, özgüveninin artması gibi... Alperen sezon boyunca yeni hatalar da yapacak ama sezon bittiğinde büyük olasılıkla pozisyonu da netleşirse, büyük bir oyuncu adayından söz edebiliriz. 

Rıdvan Öncel oynadığı için milli takım kamplarına çağrılmaya başlandı. Belki yarın Sadık Emir Kabaca ve Furkan Haltalı'dan da benzer şeyler söyleyeceğiz.

Buradaki isimler birer sembol. Elbette onların konumunda başka oyuncular da var. Teksüt Bandırma'da da, başka takımlarda da... A takıma entegrasyon konusunda benimsenmiş bir politikalarını göremesek de Fenerbahçe'den, Efes'ten yetişen çok değerli oyuncular da var.

Genç, olgun, yaşlı... Yerli oyuncuların turşusunu kurmak da elimizde, onları daha iyi oyuncu haline getirmek de... Bu nedenle oyuncuları değil, onlarla ilgili karar vericileri yargılamak daha doğru olur.

 

Ben ümitliyim... Ama lütfen hep birlikte sabır gösterelim.