Necip Kapanlı (Basketfaul): Kulüpleri altyapılardan soğutacak gelişmeler
Necip Kapanlı (Basketfaul): Kulüpleri altyapılardan soğutacak gelişmeler

Darüşşafaka Tekfen'in, Mert Akay'a "Senin üzerine takım kuracağız, en az 20 dakika süre alacaksın." demiş olması 19 yaşında, henüz kendisini kanıtlamamış ama gelecek vaad eden bir çocuk için büyük piyango değil midir? Kaç genç oyuncuya bu kredi verilmiştir?

Ama Wasserman Grubu, Mert Akay'ın ve ailesinin aklına girip onu menajerlik şirketlerine ait KK Dynamic Kulübü'ne götürdüler, daha sonra da FIBA vasıtasıyla bonservisini (LOC) istediler. Yönergelere göre sözleşmesi devam eden Mert Akay'a Darüşşafaka izin vermedi. FIBA'dan Darüşşafaka'ya ikinci bir mektup geldi:

Sizde kaç yıl oynadı, sözleşmeniz var mı? gibi sorular... Arkasından da şu soru: Ne kadar yetiştirme bedeli istiyorsunuz?

Sonunda FIBA bir rakam belirleyecek ve geçmiş örneklere baktığımızda Darüşşafaka Tekfen söz hakkına sahibi olmadan oyuncusu kaybetmiş olacak. Umarız FIBA bizi yanıltır.

Genç oyunculara verilen harçlıklar, antrenörleri, çalıştıkları tesisler için yapılan masraflar basketbolu öğrensin diye değil, basketbolu öğrendikten sonra A Takıma katkı versin diye yapılır. Tabii ki oyuncu farklı nedenlerle ayrılmak isteyebilir ancak bu durumda da kulübü tatmin edecek bir ödemenin yapılması gerekir.

Şimdi karşımıza bir de Yiğit Hamza Mestoğlu olayı çıktı. Mert Akay'da olduğu gibi menajerleri akıllarına girmiş, Teksüt Bandırma ve Bandırma Kırmızı'dan Yiğit Hamza'yı Murcia'ya götürmek için harekete geçmiş. Aslına bakarsanız hareketten daha fazlası çünkü Yiğit Hamza kayıplarda.

Menajerleri (Octagon/Berkay Sahillioğlu, Azmi Turgut) olayın büyümeden hallolması için Bandırma Kulübüne harika (!) bir teklif yapmış: 5 bin euro...

Genç oyuncular NCAA'ye rahatlıkla gidebiliyor. Onun arkasında üniversite eğitimi olduğu için engellemek veya engellemeye çalışmak mantıklı da değil, doğru da değil... Ülkeye döndüklerinde kulüplerine gelmeleri şartıyla.

Ama yetiştirici kulübe hamam parası karşılığında "Hadi bana eyvallah" deyip gitmek var mı?

Varsa, bu kulüpler neden altyapıyla uğraşsınlar, neden altyapıları için tesis yapsınlar, neden antrenörlere para versinler, neden çocuğun eğitim de dahil bütün masraflarını karşılasınlar? Neden 15-16 yaşından itibaren cep harçlığı versinler?

Oyuncuların ve menajerlerinin nasıl bu kadar rahatlıkla gençleri kulüplerinden kopartmak istediklerine gelince...

Hepimiz kabul etmeliyiz ki basketbolu büyük menajerlik kuruluşları yönetiyor. O kuruluşlar birçok takımın kadrosunu kuruyor, kendi kontrollerindeki takımların maçlarında sonucu belirleyebiliyorlar, birçok internet sitesini istedikleri haberlerin yayınlanması karşılığında besliyorlar... Ve en önemlisi... FIBA'yı parmaklarında oynatıyorlar. Bugün FİBA'daki bir çok karar vericinin menajerlik şirketleriyle ilgisi var. Nitekim FIBA'ya giden sorunlu dosyaların hemen hepsinde karar menajerlerin etkisiyle oyuncuların lehine verilir.

Sözleşmeli oyuncular kulüplerinden koparılabiliyorsa kulüpler neden altyapıya para, mesai harcasınlar? Sözleşmesi sona eren 21-22 yaşındaki oyuncuların da yapılan onca yatırımdan sonra kulüplerine bir kuruş kazandırmadan yolunu ayırması da ayrı bir konu.

FIBA bu konuda kulüpleri değil, basketbolun geleceğini gözeterek karar almazsa, kulüplere önerimiz şudur: Altyapıyla uğraşmayın.