Eurohoops Özel: Basketbol Süper Ligi’nin En İyi 10 Genç Oyuncusu
Eurohoops Özel: Basketbol Süper Ligi’nin En İyi 10 Genç Oyuncusu

Basketbol Süper Ligi’nde 2019-2020 sezonu heyecanı, 28 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve normal sezon heyecanı 3 Mayıs 2020 Pazar günü son bulacak. Daha sonrasında oynanacak playoffların ardından şampiyon belli olacak.

Ancak bu amansız mücadele öncesi henüz izlenecek çok sayıda maç var ve bu maçlarda ligimizin gencecik oyuncuları kendilerini gösterip kendilerinden yaşça büyük isimlerin arasından sıyrılmaya çalışacaklar.

Bu isimler arasında bazıları daha önce kalitelerini gösterdiler ve bir kez daha büyük umutlar vaat ediyorlar. Bazılarının ise henüz kanıtlayacakları şeyler var.

Eurohoops Fırın, sezona ramak kala, yaklaşık dokuz aylık süreçte ligimizde forma giyecek 21 yaş ve altındaki en iyi 10 genç oyuncuyu sıraladı.

Şehmus Hazer – TEKSÜT Bandırma BK

Yaş: 15 Şubat 1999 / 20

Pozisyonu: Skorer guard

İstatistikleri:  25 maç ortalama 15 dakika 5.7 sayı, 1.8 ribaund, 0.8 asist

Batman’dan Bandırma’nın yolunu tutan ve bu güzide şehirde aldığı eğitimi cesur oyunuyla harmanlayan 20 yaşındaki genç oyuncu, bu sezon ligde en çok öne çıkmasını beklediğimiz yerlilerden.

Türk basketbolunda pek görmeye alışık olmadığımız bir prototip aslında Şehmus.

Sahada her an her şeyi yapabilecek yeteneğe sahip. Yaz döneminde şutu üzerinde özel çalışmalarını bizlere kanıtladı. Özgüveni ve gözü karartan oyununu A takım seviyesine bu yaşında yansıtabilmesi büyük artı. Galatasaray ile oynanan hazırlık maçında 23 dakikaya 28 sayı sığdırıp maçın adamı oldu. Daha ne olsun?

TEKSÜT Bandırma’nın kısa rotasyonundan 2 yerli oyuncunun ayrıldığını, gelen yabancılardan Omar Prewitt’in de belli bir kaliteye sahip olduğunu düşünürsek bu sezon süreleri artacaktır.

Alperen Şengün – TEKSÜT Bandırma BK

Yaş: 25 Temmuz 2002 / 17

Pozisyonu: Pivot

İstatistikleri: —–

17 yaşında, eski adıyla Banvit’in BGL takımının şampiyonluğuna MVP olarak katkıda bulunmş bir isim Alperen Şengün.

2002 doğumlu oyuncuyu sahada gördüğünüzde, aslında Bandırma ekibinin altyapıda Türk basketboluna nasıl katkıda bulunmak istediğini anlayabiliyorsunuz.

Yine Gloria Cup’ı ele alalım. Alperen Şengün, A Takım formasını ilk kez bu yaz terletiyor. Buna rağmen fiziksel ve oyun bilgisi olarak diğer oyunculardan hiçbir eksiği yok. Sadece tecrübeye ihtiyacı var.

Sürekli kendisinden büyüklerle mücadele etmenin getirdiği avantajları A Takım’da dahi sahaya yansıtabiliyor Alperen Şengün. Potansiyeli nedir sorusunun cevabı henüz net olmasa da bu sene BSL’de alacağı sürelerde bir gözümüz onun üzerinde olacak.

Ragıp Berke Atar – TEKSÜT Bandırma BK

Yaş: 13 Temmuz 1999 / 20

Pozisyonu: Pivot

İstatistikleri: 26 maç ortalama 9 dakika 2.8 sayı, 2.4 ribaund

Türkiye 2017 yılında, Slovakya’da düzenlenen U-18 Avrupa Şampiyonası’nı 4. sırada bitirirken takımın en çok öne çıkan oyuncusuydu Berke Atar.

Ondan geçtiğimiz sezon da beklentiler yüksekti aslında. Hazırlık döneminde bunları karşılayacağının sinyallerini vermiş ve Hunter-Hines ikilisinin koruduğu CSKA çemberine 18 sayı atmıştı.

Sezon beklenilen gibi geçmedi. Bazen konsantrasyon problemleri yaşandı, bazen takımın gidişatı onun hatalarına tolerans tanımayacak düzeyde ince bir ipteydi.

20 yaşındaki Berke’nin çok özel bir pozisyon bilgisi var. Onu diğer uzunlardan farklı kılan da bu. İkili oyunda nerede olması gerektiğini biliyor ve iyi bitirişler yapıyor.

Ancak A Takım seviyesinde üst klasman bir pivot olmak istiyorsa fiziksel olarak mutlaka daha sert olmalı, itiş kakıştan yılmamalı.

Bir diğeri de elbette şut, şut ve şut… Onun hassasiyetinde bir uzunun çok daha iyi şut atabilmesi gerek.

Altyapılarda NBA radarındaydı. Hala o seviyeye çıkabilir. Nereye gideceğine kendisi karar verecek.

Sadık Emir Kabaca – TEKSÜT Bandırma BK

Yaş: 13 Aralık 2000 / 19

Pozisyonu: Uzun Forvet

İstatistikleri:  —

Askerde olduğumdan dolayı bu sezon maalesef Türkiye Ümit Milli Takımı oyuncularını Avrupa Şampiyonası’nda seyretme fırsatı bulamadım. Döndüğümde turnuvayı takip eden Utkan Şahin bana takımda en çok öne çıkan oyunculardan birinin Sadık olduğunu ancak organizasyonda olması gerekenden az süre aldığını ifade etti.

Evet, hiç de fena olmayan rakamlar yakalamıştı Sadık.

Fakat hazırlık döneminde A Takım’da bulacağı şansları iyi değerlendireceğinin ipuçlarını da bizlere verdi.

Türk basketbolunun 4 numara problemi malumunuz. Aynı bir üst sırada yer alan Adem Bona gibi o da bu problemi çözmeye aday oyunculardan. TEKSÜT Bandırma gibi gencine el üstünde tutan, oranın havasını bilen, Metehan Akyel’in ayrılmasından sonra onun sürelerine talip olan Sadık Emir Kabaca, verilen görevin üstesinden gelecek gibi duruyor.

Turnuvada üçlük isabeti bulamamasına rağmen Gloria Cup’ta çizgi gerisinden de iyi bir sınav verdi. Gelişiminin çok büyük bir parçası orası.