TEKSÜT Bandırma BK Başantrenörü Hakan Demir: ‘’TEKSÜT Bandırma BK'nın benzeri yok.’’
TEKSÜT Bandırma BK Başantrenörü Hakan Demir: ‘’TEKSÜT Bandırma BK'nın benzeri yok.’’

TEKSÜT Bandırma Koçu Hakan Demir, kulübün misyonuna uygun bir kadro kurulduğunu belirtirken, altyapıdan yetişen oyuncuların kulüplerinden bedelsiz ayrılmamaları gerektiğini vurguladı.

Demir'den pasajlar...

BU KULÜBÜN ÖRNEĞİ YOK

Son iki sezondur bu takımın bütün yerli oyuncuları kendi altyapısından yetişen oyuncular. Son 30 yıldır bunun örneği yok. Bu şablon birçok kulübün hayali. Bu bakımdan TEKSÜT Bandırma'nın yaptığı iş çok büyük.

BU GENÇLERİN ELİ AYAĞI BİRBİRİNE DOLAŞMIYOR

Geçen sene kulüpten yetişen çocuklar ve 3 yabancıyla play off oynamayı başardık. Gençlerin deneyimli olanlarından bazıları ayrıldı ama gelenler de milli takımlarda oynamış, değerli çocuklar. Bu yaş grubunda maç deneyimi oldukça yüksek. Gençlerin üst ligde oynarken eli ayağı birbirine dolaşır ama TEKSÜT Bandırma organizasyonundan yetişenler, milli takım deneyimlerinin de etkisiyle maçın nasıl kazanılacağını bilen oyuncular. Tek handikapları fiziksel olarak kendilerinden güçlü oyuncularla mücadele edecek olmaları.

YABANCILAR DA GENÇ SAYILIR

Dışarıdan bakıldığında bu kadronun riskli bir tercih olduğu yorumu yapılabilir ama geçen sene benzer bir kadroyla alnımızın akıyla çıktık. Yabancılar, genç Türklerin yanında çok deneyimli oyuncular olduğunda bütünlük sağlanmıyor. Bu nedenle yabancı rotasyonumuzu da genelde genç sayılabilecek oyunculardan kurduk.

KADRO MİSYONUMUZA UYGUN

Şartlar, tesisler, kulübün ciddiyeti, organizasyonu da dikkate alındığında mücadele eden, savaşan bir takım olacağımızı düşünüyorum. Yapımıza, misyonumuza uygun bir kadro kuruldu. Önemli olan yabancıların kimyaya bir an önce adapte olabilmeleri.

BU SEZON DAHA İYİSİNİ YAPABİLİRİZ

Ligde hala belirsiz takımlar var. Bunun olmaması gerekiyordu. Görüntüye göre ilk 8-10 takım belli. Geçen seneki 11. hafta sonuncuyken ligi 8. sırada tamamladık. Bu sezon daha iyisini yapabiliriz. Şundan eminim ki oyuncular sezon içinde ilerleyecek.

YETİŞTİRİCİ BEDELİ ŞART

TEKSÜT Bandırma gibi yetiştirici kulüp istiyorsak ayrılan oyuculardan bir kazanımı olmalı, bu oyuncuları alan kulüpler bir bedel ödemeli. Futboldaki gibi bir sistem getirilmeli ki yetiştirici kulüpler sağlıklı olarak devam etsin.

NBA BİLE BEDEL ÖDÜYOR

Altyapıdan yetişen oyuncular, yeterince faydalanamadan giderlerse yetiştiricilerin motivasyonu azalır. Tolga, Metehan, Cem'i basketbola kazandırdık ve karşılığında hiçbir şey gelmedi. Yönerge hazırlanarak bu oyuncuların ilk transferinden bir bedel alınmalı. NBA bile Avrupa'dan oyuncu alırken bir bedel ödüyor.

ALTYAPISI OLMAYAN BSL KULÜPLERİ

8 yıldır BSL'de oynayıp bir oyuncu yetiştirmemiş kulüpler var. Oyuncu alırken için para ödemesi gerekirse belki o kulüpler de altyapıya zorunlu olarak önem verecek.