Cemal Vural Atabey (Bandırma Şehir) : ‘‘TEKSÜT Karşılığını Misli ile Alacak.’’
Cemal Vural Atabey (Bandırma Şehir) : ‘‘TEKSÜT Karşılığını Misli ile Alacak.’’

1964 yılında babamın görevi nedeniyle Bandırma’ya geldim. Tam 55 yıldır da bu kentten ayrılmadım. 1965 yılında Bandırmaspor’un kuruluşunu hayal meyal hatırlıyorum. İlk sene Balıkesir’e babam ile beraber maçlara gittim. Daha sonra maç günleri babamlar Şehir Kulübünde toplanırlardı. Herkes takım elbise kravatlarla çocuklarını ellerinden tutar maçlara götürürlerdi. Çok güzel günlerdi.

1994 yılında Bandırma yepyeni bir heyecanla tanıştı. Görener ailesi Banvit Basketbol Kulübünü kurdu. İlk yıllar amatör heyecanlarla geçti. Ancak daha sonra Özkan Kılıç başkanlığındaki kulüp inanılmaz bir profesyonelliğe adım attı. Bugün ülkedeki tüm kulüplerin gıpta ile baktıkları alt yapıyı oluşturdular. Milli takımların yaş gruplarının tamamını artık Bandırmalı gençler oluşturuyor. Banvit ile basketbol hep beraber anılır oldu. Banvit adı basketbol sayesinde adeta herkesin beynine kazındı. Türkiye’de ilk kez bir ilçe takımı ligde 2 takım ile temsil edildi.

Her sene play oflara kalındı, Türkiye Kupası Bandırma’ya geldi. Avrupa Şampiyonlar Kupasında bir ilçe takımı olan Banvit final oynadı. Bandırma’nın adını tüm Avrupa ezberledi. Sonra, sonrası hayal kırıklığı oluyordu nerdeyse. Banvit Brezilya Katar ortaklığına satılınca kafalarda 2019 yılında bitecek sponsorluk devam edecek mi sorusu yankılanmaya başladı. Şahsi fikrim Banvit’in yeni sahiplerinin böylesine mükemmel organizasyona balıklama atlayacağı şeklindeydi. Para ile yapılamayacak reklamı ellerinin tersleriyle ittiler. Zannettiler ki, Banvit olmasa Basketbol Kulübü yürümez. Ama yanıldılar ve çok şey kaybettiler.

Ekonomik sıkıntılar yaşayan ülkemizde bir babayiğit çıkıp ben elimi taşın altına koyuyorum dedi. Bu babayiğit adam TEKSÜT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Gönenli işadamı Cevdet Arınık’tı. Kendisini hiç tanımıyorum. Bandırma İhtisas Basketbol Kulübüne sponsor olunca merak edip araştırdığımda 1956 yılından bu yana üretim yapan şirketin gün geçtikçe doğru adımlarla büyüdüğünü gördüm. Gönen’de kurulu şirket süt ürünleri üretiminde Türkiye’de ilk 10 arasındaymış. Yaklaşık 500 kişiye iş olanağı sunan TEKSÜT şimdi basketbol camiasının da parlayan yıldızı olacak.

Ticaretten hiç anlamam. Lakin Banvit’in böylesine bir şansı neden kullanmadığını ise hiç anlamadım. Bu noktada TEKSÜT Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık’ın ileri görüşlülüğünü de kutlamak isterim.

İsimlerini çok duyurmaya ihtiyaçları var mıdır bilemem, ama şimdi TEKSÜT’ü herkes duyacak ve bilecek. Avrupa maçlarında naklen yayınlarda 2 saat televizyon TEKSÜT adını söyleyecek. Basketbola gönül verenler artık TEKSÜT ürünlerini tercih edecekler. Milli takımda oynayan çocuklar TEKSÜT Bandırma adını tüm Dünya’ya duyuracaklar.

Başlıkta dediğim gibi ; TEKSÜT basketbola yaptığı bu yatırımın karşılığını misliyle alacak.