Erdem Özcan (Bandırma Gazete) : ‘‘TEKSÜT Basketbol Şansı’’
Erdem Özcan (Bandırma Gazete) : ‘‘TEKSÜT Basketbol Şansı’’

Bandırma Basketbol İhtisas Kulübü  sponsoru Teksüt Süt Mamülleri San. ve Tic.  A.Ş. (TEKSÜT) ün 63 yıllık tarihine bakacak olursak 51 yıllık Bandırma Vitaminli Yem Sanayi A.Ş (Banvit)  ile dikkat çekici benzerlikleri var.

TEKSÜT 1956 yılında komşu ilçe Gönen’de, Banvit 1968 yılında Bandırma’da kuruldu. Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık ile şirketi süt ve süt ürünleriyle 63 yılda Türkiye’nin en köklü süt ürünleri firması olurken, Bandırma’da da başarılı müteşebbis iş adamı Vural Görener’in yem sanayinden sonra beyaz et sanayi ise 50 yılda çok önemli bir sanayi kolu olarak Bandırma ve ülke ekonomisinde önemli bir yer edindi.

İki firma da başarılı yönetimleri sayesinde çeyrek asırda iki dev şirket olarak Türk ticaret ve ekonomisinde önemli yer edindiler. İki şirket de; biri BANVİT diğeri TEKSÜT markasıyla üretilen en güzel, en kaliteli mamulleriyle aranılan, talep edilen marka oldular. 2 firma da önemli istihdam sağladılar. İki şirketin de mamulleri ihraç ediliyor. Bundan en çok Bandırma ve Gönen dolayısıyla ülke ekonomisi yararıandı. 27 bin metrekaresi kapalı, 80 bin metrekare üzerine kurulu 500’e yakın çalışanı olan Teksüt’ün 10 bin üreticiden süt topladığını dikkate alırsak yöre üreticisine sağladığı maddi ve manevi kazancı hesap edebilirsiniz.

Bu iki güzel şirketin de kurucularından biri Cevdet Arınık ve diğeri Vural Görener ile birlikte geçen 50-60 yıllık geçmişlerinde şirketlerin başarılarında birçok benzerlikler görebiliriz. Önce bu iki değerli iş adamı fevkalade mütevazı, ileriyi gören, savurganlıktan hele hele şatafattan, gösterişten hoşlanmayan ve mücadeleci karakterleriyle başarılı, sevilen kişiler olmuşlardır.

Buraya kadar her şey çok güzel beraberlik ve benzerlikleri var. Ancak bu aşamada Vural Bey’in Cevdet Bey’den ayrılan bir önemli özelliği, bir şansı; Özkan Kılıç gibi başarılı bir idarecinin başında olduğu bir basketbol kulübüne sahip olmasıydı. Şimdi bu şans Cevdet Arınık sayesinde TEKSÜT’E geçti.

Banvit Basketbol Kulübü A.Ş. ilk yönetim kurulu fabrikada çalışan işçilerden oluşuyordu. Futbol ile arası hiç iyi olmayan Vural Görener, oğulları Ömer ve Turgut Görener kardeşlerin de desteği ile 25 yılda mahalli liglerden başlayıp Avrupa’ya uzanan basketbolun temellerini attılar.

Kulübü 25 yıldan beri de başarıyla yöneten Başkan Özkan Kılıç, Sportif Direktör Turgay Çataloluk ile Genel Menajer Turgay Zeytingöz en yakın yardımcılarıydı.

Beyaz et sanayi Banvit A.Ş ‘nin ,basketbol falan aklım ermez; varsa yoksa para; düşüncesinde olan Brazilyalılara satılmasıyla tarihi başarılarla dolu Banvit Basketbol Kulübü’nün  sonuna gelindi ama bayrak yere asla düşmedi. Çünkü Banvit Basketbol aslında bir spor okuluydu. Beyaz et satın alınırken Banvit markası bana artık hiç cazip gelmiyor. Sizlere de gelmesin.

Süt ve süt ürünleriyle iştigal eden ülkemizin Gönen’de kurulu dev bir şirketi olan TEKSÜT’ün el uzatmasıyla bu nezih bir spor kolu basketbol bundan böyle  “TEKSÜT Bandırma Basketbol Kulübü” olarak yaşamaya, adını hem Tahincioğlu Basketbol Süper Liginde hem Avrupa’da FİBA Şampiyonlar Ligi’nde “TEKSÜT Bandırma Türkei” adı altında duyurmaya devam edecek.

Hayırlı olsun temennisiyle başarılar TEKSÜT Basketbol Kulübü…