Basketfaul : ‘’ Alperen'den resital millilerden galibiyet.’’
Basketfaul : ‘’ Alperen'den resital millilerden galibiyet.’’

Genç Milli Takımımız gruptaki ikinci maçında Almanya'yı 62-54 yenmeyi başardı. Çok kısır geçen karşılaşmada kötü hücum performansı sergileyen iki takımdan Alperen Şengün'e sahip olan taraf kazandı. Alperen adeta basketbol resitali sergilerken takımın ürettiği 62 sayının 28'ini kendi başına üretti. Milliler hem dış atışlarda hem de serbest atışlarda çok kötü bir gün geçirdi.

Karşılaşma son derece kısır başladı. İlk 5 dakika boyunca skor 4-2'de tıkanırken iki taraf da şutlarını bir türlü baskete çeviremedi. Millilerde Alperen'in tek başına ürettiği 8 sayı nefes almamızı sağladı. Çeyrek boyu iki takım da çok fazla sayıda top kaybı yaptı. İlk çeyrek 14-8 üstünlüğümüz ile sonuçlandı.

İkinci çeyreğe iyi başlayıp farkı kısa sürede çift hanelere çıkardık. Dış atışlarda hala istediğimizi bulamasak da Alperen önderliğinde pota altını domine ettik. Almanya pota altına gömülerek savunmasını sıkılaştırınca oyunda tıkandık. Farkı eritseler de hiç dış atış bulamamaları sayesinde ilk devreyi 30-22 önde tamamladık.

İkinci yarıya adeta kontak kapatarak başladık. İlk 5 dakikada Almanya'dan gelen 8-0'lık seri ile skor eşitlendi. Oyuna bir türlü konsantre olamazken top kayıpları kötü şut tercihleriyle birleşti. Almanya geriden gelip öne geçerken çeyrek skoru 21-7 Almanya lehine olurken son çeyreğe 43-37 geride gittik.

Son çeyreğe Alperen'i pota altında kullanma planıyla çıktık. Alperen de beklentileri karşılayıp ekibimizin ilk dört  isabetini buldu. Almanya hücumda çok etkili olamazken kombine savunmamızla rakibin düzenini bozduk. Atakan'ın serbest atış isabetleri skoru eşitlerken Tibet ile 5 dakika kala öne geçtik. Millilerde Alperen rüzgarı devam ederken önce bir isabet buldu ardından Atakan'ı dip çizgide üçlükle buluşturdu. Farkı 4 sayıya çıkardık ama basit hatalar yapınca Almanya bizi yakaladı. Son 1 dakikaya eşitlikle girdik. Maçı belki de en kritik hücumunda Alperen hücum ribaundunu aldı ve kendisine faul yapıldı. Faul dönüşünde Mustafa'nın inanılmaz asistiyle basketfaulü gerçekleştirdi. Almanya hücumunda Furkan topu çalıp smaçlayınca 40 saniye kala farkı 5 sayıya çıkardık. Almanya'ya kalan sürede kolay sayı imkanı vermedik ve karşılaşmadan 62-54 galip ayrıldık.