Teksüt Bandırma BK Başkanı Özkan Kılıç: ‘’Teksüt ile Bandırma Basketbol birbirine çok yakıştı.’’
Teksüt Bandırma BK Başkanı Özkan Kılıç: ‘’Teksüt ile Bandırma Basketbol birbirine çok yakıştı.’’

Banvit şirketinin basketbola desteğini kesmesi camiayı çok üzmüştü. Türkoğlu'nun "Keşke 3 Banvit olsa..." dediği kulübün nasıl devam edeceği konusunda bir soru işareti doğmuşken yeni sponsor Teksüt oldu.

Basketbolcusuyla, basketbolcuların aileleri ve yakınlarıyla, basketbolseverlerle milyonları bulan kişiye geçmişte şu çağrıyı defalarca yapmıştık: Tercihinizi basketbola destek veren sponsorların ürünlerinden yana kullanın... Bu çağrıyı Teksüt'ü aramızda görmeye başladığımız bugün de tekrarlıyoruz.

Sponsorluk anlaşması sırasında Özkan Kılıç ile sıcağı sıcağına bir söyleşi yaptık... Uzun zamandır hem Avrupa’da hem ulusal liglerimizde başarılarını konuştuğumuz, bütçesel anlamda kendinden daha yukarıdaki takımlara kafa tutan Banvit, bugünden itibaren yoluna Teksüt Bandırma BK olarak devam edecek. Basketbolseverleri nasıl seneler bekliyor olacak?

Söylediğiniz gibi 25 yıllık gelenek bugün sona erdi, bugün geldiğimiz noktadan yine tertemiz bir firma ile geleceğe doğru yeni bir yola çıkıyoruz. Kontrat süresi beş yıl fakat bir yıl bile olsa önemli olan o sürede yapılacak işlerdir. Teksüt ile Bandırma Basketbol İhtisas markaları birbirine çok yakışıyor çünkü hem bakış açılarımız birbirine yakın hem de hedef kitlelerimiz aileler ve çocuklar. Onlar hep üretimden yanalar, bizim de amacımız yıllardır değişmedi.

Teksüt 63 yıllık köklü bir şirket, yaklaşık 600 kişiyi istihdam edip 15 ülkeye ürünlerini ihraç ediyorlar. Avrupa’ya açılan bir yapıları var, bu anlamda da kendimize yakın hissediyoruz. Bizim de hem oyuncularımız hem antrenörlerimiz milli takımlarda ve Euroleague’te kendilerine önemli yerler edinmeye başladılar. Sonuç olarak ben Tek Süt ile anlaşmaya vardığımız için gerçekten çok memnun ve huzurluyum zira her şeyimiz örtüşüyor. Bir başka markayla anlaşsak bu kadar mutlu olur muydum, bilmiyorum.

Türkiye’de spor endüstrisine yapılan yatırım çok sınırlı ve şirketlerin bakış açıları sporseverlerden farklılık gösterebiliyor. Siz önceki destekçinizin ayrılmasından Teksüt’le anlaşılana kadarki sürece başından sonuna hakimdiniz, az çok yıprandığınızı da tahmin edebiliyorum. Son birkaç ayı kendi açınızdan nasıl özetlersiniz?

Bu süreci en yakından yaşayan kişiydim çünkü Banvit’in hem önceki sahipleriyle hem de yeni sahipleri BRF ile şirketin icra kurulunda yer aldım. Dolayısıyla iki sene öncesinden hangi noktaya geleceğimizi ön görüyordum. BRF, şirket devredildikten sonraki 1.5 senede verilen taahhütleri sonuna kadar yerine getirdi elbette ancak sportif anlamda herhangi bir destek göremedik ve bir ayrılık olacağını biliyorduk. Dediğiniz gibi bizim için oldukça yorucu zamanlar olsa da açıkçası yeni bir sponsor aramaya fırsat bulmadan iki firma buluştu. Yine de tek ana sponsorlu bir modeli doğru bulmuyoruz, yaklaşık dört ya da beş tane daha sponsorumuz olacaktır. 25 yıl tek sponsorla devam ettik ancak bunun sonu hüsran da olabilirdi. Neyse ki bir talihsizlik yaşamadık. Bu sebeple yardımcı sponsorların da dahil olduğu daha katılımcı bir yapı oluşturmak istiyoruz.