Eurohoops : ‘’Bandırma’dan EuroLeague’e Açılan Kapı: 4 Yılda 7. Oyuncu’’
Eurohoops : ‘’Bandırma’dan EuroLeague’e Açılan Kapı: 4 Yılda 7. Oyuncu’’

Bandırma’nın Avrupa’ya doğrudan açılan kapısı bir oyuncusunu daha EuroLeague’e uğurladı.

Bandırma İhtisas Basketbol Kulübü -eski adıyla Banvit Basketbol Kulübü- istikrarlı düzeninde görkemli başarılarına, hem altyapısından yetiştirdiği hem de sonradan bünyesine kattığı oyuncularını parlatmaya devam ediyor.

Bandırma ekibi son olarak geçtiğimiz sezonu takımda geçiren Meksikalı guardı Alex Perez’i Turkish Airlines EuroLeague takımlarından Zalgiris Kaunas’a yolcu etti.

Ancak bu onlar için hiç yeni değil aslına bakılacak olursa.

2018-2019 sezonunda Anadolu Efes forması giyen Adrien Moerman,2015-2016 sezonunda Banvit formasıyla üst düzey performanslar gösterdi ve neticede o performanslar tüm Avrupa’nın dikkatini çekerken dev bir yatırımın altına giren Darüşşafaka Doğuş onu kadrosuna katan takım oldu.

Böylece Banvit’in, daha doğrusu Bandırma İhtisas Basketbol Kulübü’nün son dört yılda EuroLeague’e ilk ihracatı Fransız uzun forvet oldu.

2018-2019 sezonunu Beşiktaş Sompo Japan’de tamamlayan Can Maxim Mutaf da Moerman gibi 2015-2016 sezonunda dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. 2016-2017’de de o performansını sürdürünce sezon ortasında Anadolu Efes, Bandırma ekibinin kapısını çaldı ve Can Maxim Mutaf, bir sonraki adımını bir EuroLeague takımına atmış oldu.

Anadolu Efes‘ten Can Maxim karşılığında Bandırma ekibine gelen Furkan Korkmaz’a da bu noktada ayrı bir parantez açmakta fayda var. Lacivert beyazlılarla beklentilerden uzak bir sezon geçiren Furkan, Banvit formasıyla adeta yeniden doğdu. Takımının başarılı performansında büyük katkısı olan genç yıldız, burada gösterdiği etkileyici performansın da etkisiyle Philadelphia 76ers‘ın yolunu tuttu.

Bundan bir sezon sonra 2016-2017’de Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde finale kadar yükselen ve Türkiye Kupası’nı kazanan Banvit’in Birleşik Amerikalı guardı Jordan Theodore, hemen ertesi yaz Avrupa’nın dev ekiplerinin dikkatini çekti ve neticede Olimpia Milano ile anlaştı.

Theodore’un o sezonki takım arkadaşı olan Edo Muric de o yaz EuroLeague’in kapısını aralayan bir başka isim oldu. Sloven oyuncu, ertesi sezon Anadolu Efes formasıyla kısa süre de olsa EuroLeague’de yer aldı.

2017-2018 sezonu Banvit için bir önceki kadar parlak geçmese de Basketbol Süper Ligi’nde yarı finale kadar yükseldiler ve Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde de finalist AS Monaco karşısında çeyrek finalde kaybettiler.

Sezonun sonunda bir başka uzun forvetlerini, Angelo Caloiaro’yu bir başka EuroLeague takımına, Maccabi Tel Aviv‘e yolcu edeceklerdi.

Kulüpte radikal bir değişikliğe gidilen 2019 yazında ise sezon boyu süregelen belirsizliğe rağmen kulüp bu anlamda başarısını ve istikrarını yine devam ettirmeyi başardı.

Önce takımın genç kaptanı Tolga Geçim, yıllardır beklenen patlamayı sezonun ikinci yarısında yaptıktan sonra bu yazın başında Anadolu Efes ile anlaştı.

Ardından da takımın sezon boyu kilit isimlerinden biri olan Alex Perez, Zalgiris Kaunas’ın Leo Westermann yerine kadroya son eklemesi oldu.

Bu isimlere ek olarak bir de şu notu düşmekte fayda var: 2013-2014 sezonunda Banvit’i çalıştıran ve 2014-2015’te CSKA Moskova ile anlaşan koç Dimitris Itoudis de Bandırma ekibinin EuroLeague’e ihraç ettiği dev isimlerden biri. Itoudis, o günden bu yana EuroLeague’de her sezon Final Four oynayan ekibin başındaydı ve bu süreçte iki şampiyonluk kazandı.

Özetle söylemek gerekirse Bandırma’da yüzler, oyuncular ve hatta kulübün ismi bile değişiyor ancak başarı ve istikrar kalıcılığını koruyor.