İlker Yıldız (Basketfaul) : ''Banvit BK altyapı milli takımlarımıza en çok oyuncu veren Kulübümüz.''
İlker Yıldız (Basketfaul) : ''Banvit BK altyapı milli takımlarımıza en çok oyuncu veren Kulübümüz.''

Türkiye’nin önde gelen basketbol sitelerinden basketfaul.com internet sitesinde İlker Yıldız’ın kaleme aldığı yazı şu şekilde:

2019 yılı Altyapı Avrupa Basketbol Şampiyonaları yakın zamanda başlayacak. Bu yıl Altyapı Milli Takımlarımızın tamamı Avrupa Şampiyonalarında yer alırken, Dünya Şampiyonalarında yer alan Altyapı Milli Takımımız ise bulunmuyor. Geçen yıl yedi oyuncumuz iki farklı altyapı milli takım kategorisinde finallerde yer almıştı. Alperen Şengün (U16 ve U17) ve Furkan Haltalı (U16 ve U17).

Milli Takımlarımızın En Önemli Oyuncu Havuzu: BGL

Geçtiğimiz yaz döneminde altyapı milli takımlarımızda yer alan 41 oyuncumuzun; 16’sı Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi (TBSL)’nde, 15’i Türkiye Basketbol 1. Ligi (TBL)’nde, 1’i Türkiye Basketbol 2. Ligi (TB2L)’nde, 24’ü Basketbol Erkekler Gençler Ligi (BGL)’nde süre aldı. BGL, Altyapı Erkek Milli Takımlarımız için adeta bir oyuncu havuzu olma özelliği taşımaktadır.

Bu sezon sonunda, 2018 yılında Altyapı Milli Takımlarımızla finallerde yer alan 41 genç oyuncumuzdan 16’sının iki farklı ligde süre aldığını görüyoruz. Bu oyuncularımız: Alperen Şengün (TBL, BGL), Atakan Erdek (TBL, BGL), Çağatay Özkan (TBSL, BGL), Efe Ergi Tırpancı (TBSL, BGL), Emre Tanışan (TBSL, TBL), Eray Akyüz (TBL, BGL), Erkin Şenel (TBSL, TBL), Furkan Haltalı (TBL, BGL), Görkem Doğan (TBSL, TB2L), Hakan Sayılı (TBL, BGL), Mert Akay (TBSL, BGL), Mert Konuk (TBSL, TBL), Mustafa Kurtuldum (TBSL, BGL), Ömer Can İlyasoğlu (TBSL, BGL), Önder Atun (TBL, BGL) ve Sadık Emir Kabaca (TBL, BGL). Bu 16 oyuncumuzun 8’i Banvit Basketbol Kulübü (Bandırma Kırmızı), 2’i Anadolu Efes, 2’si Tofaş, 2’si Pınar Karşıyaka, 1’i Darüşşafaka Tekfen ve 1’i de Fenerbahçe Beko’nun sözleşmeli oyuncusuydu.

En Çok Banvit Basketbol Kulübünden Oyuncusu Yer Aldı

2018 yılında Altyapı Erkek Milli Takımlarımızın final kadrolarında yer alan 41 farklı oyuncudan 11’i Banvit Basketbol Kulübü (Bandırma Kırmızı) oyuncusuydu. Banvit Basketbol Kulübü böylece altyapı milli takımlarımıza en çok oyuncu veren kulübümüz olma başarısı göstermeye 2018 yılında da devam etti. İkinci sırada en çok oyuncu veren takımımız ise 7 oyuncuyla Anadolu Efes’ti. Üçüncü sırada 5 oyuncuyla Tofaş yer aldı. Ülke basketbolumuzun lokomotifi olan ve olmaya namzet kulüplerimizi öğrenmek için, Altyapı Milli Takımlarımızda yer alan oyuncularımızın kulüplerine bakmak yeterlidir diye düşünüyorum.

Basketbol Geleceğini Düşünenler Kazandı

Bu sezon basketbollarında önemli gelişme kaydeden genç oyuncularımıza baktığımızda, bu oyuncularımızın çoğunun süre ve sorumluluk alabileceği doğru takımlara gidenler olduğunu görüyoruz. Bu sezonu basketbol gelişimleri adına verimli geçiren ve önemli çıkış yapan ilk 10 oyuncumuzu sıralamak istiyorum. Bu oyuncularımızın çoğu bu yaz altyapı milli takımlarımızda ter dökecek ve ben de altyapı milli takımlarımızda gösterecekleri performansları ilgiyle takip edeceğim.

1) Ragıp Berke Atar (Banvit, TBSL)

2) Alperen Şengün (Bandırma Kırmızı, TBL ve BGL)

3) Sadık Emir Kabaca (Bandırma Kırmızı, TBL ve BGL)

Bu sezon gösterdikleri lig performanslarıyla bizlere hayal kırıklığı yaşatan beş genç oyuncumuzu da sıralamaya çalıştım. Bu dört oyuncumuzun bu sezon oynadıkları liglerde gösterdikleri performansların, gerçek performanslarının çok altında olduğunu söyleyebilirim. Bu oyuncularımızın basketbol gelecekleri adına doğru tercihler yapmaları, onları ülke basketbolumuz adına çok önemli yerlere getireceğinden eminim.

1) Erkin Şenel (Banvit ve Bandırma Kırmızı, TBSL ve TBL)