İlker Yıldız (Basketfaul) : ‘’Ülke Basketbolumuzun Lokomotifi: Banvit’’
İlker Yıldız (Basketfaul) : ‘’Ülke Basketbolumuzun Lokomotifi: Banvit’’

Yerli oyuncularının gelişimini kulüp önceliği olarak görüp, onlara süre ve sorumluluk veren kulüplerimizin başında hiç kuşkusuz Banvit’i ilk sıraya yazabiliriz. Banvit, yerli oyuncularının takıma katkı yüzdelerinde lig sıralamasında genelde ortalarda yer almakta. Ancak, yerli oyuncularının gelişimini bir proje dâhilinde gerçekleştirdikleri için, yerli oyuncu katkısının nitelik olarak en verimli şekilde yansıması olarak yine Banvit’i ilk sıraya koyabiliriz. Bu sezonda Banvit’te genç oyuncular lige damgasını vurdu diyebiliriz. Özellikle son haftalardan itibaren sadece üç yabancıyla oynadıkları süreçte yerli oyuncuların nitelik olarak katkısı çok büyüktü. Geçtiğimiz sezon Şehmus Hazer (1999) ve Rıdvan Öncel (1997)’in yakalamış olduğu çıkışı; bu sezon da İsmail Cem Ulusoy (1996), Metehan Akyel (1996), Ragıp Berke Atar (1999) ve sakatlıktan kurtulan Tolga Geçim (1996)’in eklenmesiyle, yerli oyuncu nasıl yetiştirilir ve gelişimi nasıl sağlanırım dersini verdiler. Banvit son yıllarda ülke basketbolumuza sunduğu yüzlerce basketbolcu gencimiz ile ülke basketbolumuzun lokomotifi durumuna yükselmiştir. Banvit demek Türk basketbolunun gururu ve lokomotifi demektir.

İstikrar Abidelerimiz

Genç oyuncu olmalarına rağmen birkaç sezondur aynı istikrarla ligimizde mücadele eden oyuncularımızdan da söz etmeden olmaz. Bu oyuncularımızın yıllar sonra, istikrar abidesi tecrübeli oyuncularımız olacaklarından kuşkum yok. TBSL’de istikrarlı performanslar gösteren genç oyuncularımız olarak; Banvit BK’dan Rıdvan Öncel’i de sayabiliriz.

“Büyük Oyuncu” Olmaya Aday Oyuncularımız

Basketbolumuzda son yıllarda sıkça dile genel “Büyük Oyuncu” meselesi çok ciddiye alınması gereken bir mesele olarak görülmelidir. Çünkü basketbol camiası olarak bizlerin niteliği, bütün paydaşlarımızın ortak ürünü olarak “Büyük Oyuncular” yetiştirmekle ölçülmelidir. Sadece kulüpler, antrenörler değil; yazarlar, sponsorlar ve bütün paydaşlar olarak niteliğimizi ülke olarak ortaya çıkardığımız büyük oyuncular belirleyecektir. Aksi takdirde ne basketbolumuzun Avrupa’nın en iyisi olmasından ne de ülkemizde en popüler sporlardan birisi basketboldur avuntusundan kurtulabiliriz. “Büyük Oyuncu” olma potansiyeline sahip oyuncularımız olarak; Banvit BK’dan Tolga Geçim ve Şehmus Hazer’i sayabiliriz.

Bu Sezon Parlayan Genç Yeteneklerimiz

Bu sezon adından söz ettiren ve gelecekte ülke basketbolumuz adına önemli yerlere geleceğini düşündüğüm birçok oyuncumuzda boy gösterdi. Gelecek yıllarda bu oyuncularımızın doğru bir kariyer planlaması ile birlikte çok iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Bu genç oyuncularımız; Banvit BK’dan İsmail Cem Ulusoy ve Ragıp Berke Atar olarak sayabiliriz.