Basketfaul: Banvit BK Başkanı Özkan Kılıç : ‘’Bazı menajerler basketbolumuza zarar veriyor.’’
Basketfaul: Banvit BK Başkanı Özkan Kılıç : ‘’Bazı menajerler basketbolumuza zarar veriyor.’’

Türkiye’nin önde gelen basketbol haber sitelerinden olan basketfaul.com’a konuşan Banvit BK Başkanı Özkan Kılıç : ‘’ Transfer dedikodularının olmayan paralarla menajerlere bağlı internet sitelerinde dile getirilmesi, rakamların cazibesine kapılan altyapı oyuncularımızı da etkiliyor. Bazı menajerlerden çok rahatsızız.’’ dedi.

Basketfaul.com’a konuşan Banvit BK Başkanı Özkan Kılıç’ın yaptığı açıklamada satır başları şu şekilde:

* Metehan Akyel ve İsmail Cem Ulusoy'un bizle sözleşmesi sona erdi. Bu oyuncular kulüpleriyle konuşmadan başka bir yere giderlerse ayıp etmiş olurlar. Serbest kalan oyuncularla ilgili olarak bizim de devam edip etmeme konusunda düşüncelerimiz olacak ancak sonuç ne olursa olsun her şeyi üslubuna uygun şekilde yapmalıyız.

* Sözleşmesi biten oyuncularımızla ilgili 650 bin - 750 bin TL rakamları menajerler tarafından bilinçli olarak çıkartılıyor. Bunlar hayali rakamlar ve piyasayı kızıştırma amacına dönük olarak bilinçli olarak kullanılıyor. Oyuncularımızla ismi geçen kulübün bu paraları veremeyeceğini hepimiz biliyoruz ama sonuçta menajerler piyasa rakamlarını yukarı çekmeye çalışıyor.

* Bu tür dedikoduların biz çok zararı dokunuyor çünkü sözleşmesi devam eden genç oyuncularımız da 'Mete Abiye bu rakam önerilmişse, benim de rakamlarım artmalı' düşüncesine kapılıp kıpırdanmaya başlıyor. Çocuk bize 9 yaşında gelmiş ve her şeyi burada öğrenip milli takımlarda oynamış ama hayali rakamları duyunca o da kendisiyle ilgili ölçütler koymaya, mevcudu yeterli görmemeye başlıyor. Tabii veliler de menajerlerin gazına gelmiş durumda. Bu durum bizim gibi altyapıdan oyuncu yetiştiren bir kulübe büyük zarar veriyor.

* 25 yıldır basketbolun içindeyiz ve aptal değiliz. Ortada büyük bir tezgâh var. Hangi hareketin, hangi amaçla yapıldığını çok iyi biliyoruz. 22 yaşındaki bir oyuncuya, hele hele bugünkü ekonomik şartlarda 650-700 bin teklif edilmeyeceğini biliyoruz ama bu rakamlar genç çocuklarda yanlış algılara neden oluyor.

* Altyapı milli takım kadrolarında 15 civarında Banvitli oyuncu var. Kulübü sağlıklı şekilde yaşatmaya çalıştığımız şu günlerde bizi üzmesinler, kızdırmasınlar ve küstürmesinler.

* Bazı menajerlerin basketbolumuza verdiği başka zararları da biliyor, şimdilik onları saklı tutuyoruz. Türk Basketbolu kulüplerle ayakta kalabilir ve kulüp yapılarına zarar veren herkes Türk Basketboluna ihanet ediyor demektir.