Eurohoops : ''Yılın Hikayesi: Banvit BK’daki Değişim''
Eurohoops : ''Yılın Hikayesi: Banvit BK’daki Değişim''

BSL 2018/2019: Normal Sezon Ödülleri

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde bir normal sezonu daha geride bıraktık.

Açık konuşmak gerekirse… Son yılların en kötü durumdaki ligini izledik. Ekonomik problemler yüzünden gençlerle sahaya çıkan takımları da gördük, ligdeki durumları kesinleşince yabancılarını bırakmak zorunda kalan takımları da… Hoş, zaten işin nereye gittiği ligin sezona 15 takımla başlamasından belliydi.

Yine de ne olursa olsun, bu bizim ligimiz. Bu yüzden Eurohoops Fırın’ın yanlışları ve doğrularıyla bütün bu lig serüvenini ödüllendirme zamanı geldi! Hazırsanız, başlayalım!

Yılın Hikâyesi: Banvit BK’daki Değişim.

Banvit için ne sezondu ama!

Yıllarca kulübe hizmet vermiş ve altyapının gelişiminde önemli rol oynayan Ahmet Gürgen ile yola çıktıkları sezonda ilk yarının takım olarak belki de en büyük hayal kırıklığı onlardı.

Yıllardır alışık olduğumuz gibi yine playoff için mücadele etmesini beklediğimiz Banvit, ilk 11 maçta sadece 2 galibiyet alarak ligin dibinde yer alıyordu. Üstelik oynadıkları basketbolla da pek ışık vermiyorlardı.

Fakat 24 Aralık’ta Hakan Demir’in takımın başına geçmesi her şeyi değiştirdi.

Kendisinden önce gelen yeni yabancı oyuncularla birlikte Banvit’teki düzeni değiştiren Hakan Demir, ortaya bambaşka bir Banvit çıkardı. Alex Perez ve Jordan Morgan’dan daha fazla katkı alan Türk koç, Gary Neal, McKenzie Moore ve DJ Shelton ile birlikte hücumda daha potansiyelli, savunmada ise daha geleneksel bir takımla yükselişe geçti.

Tolga Geçim’i de takımın ana rollerinden birine geçiren Hakan Demir, diğer genç yerlilerini zaman içerisinde takıma monte etti. Perez, Rıdvan, Morgan ve Tolga’nın sezon başındaki performanslarıyla o geldikten sonraki performansları arasındaki farkı düşünürsek ne kadar başarılı bir iş çıkardığını görmüş oluyoruz.

Bu başarılı işin, sonuçları da saha içerisinde fazlasıyla geldi.

İlk 11 maçta sadece 2 galibiyet alabilen Banvit, sonraki 17 maçta ise tam 12 galibiyet aldı. 17 maçta aldıkları 12 galibiyet onların %70.1 galibiyet yüzdesi tutturmasını sağladı. Eğer Banvit bunu sezon başından itibaren tuttursaydı ligi 3. sırada tamamlıyordu.

Üstelik belirtmem gerekir ki bu seriyi yaparken işleri hiç kolay değildi. Neal ve Moore’un sakatlıkları sebebiyle zaman zaman sahaya sadece 3 yabancıyla çıktılar ve buna rağmen böyle bir ivme yakaladılar. Ayrıca Banvit A.Ş’in gelecek sezon için sponsorluktan çekilme kararı da ne olursa olsun kulübün üstünde bir baskı yarattı.

Fakat bütün bunlara rağmen 11. haftada “Acaba düşer mi?” denilen takım, ligde yakın tarihte görmediğimiz bir hikâyeye imza atarak playoff yapmayı başardı.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde bundan daha iyi bir hikâye varsa ben bilmiyorum…