Eurohoops : ''2018-19 BSL: Sezonun En İyi Yerli Beşi : Tolga Geçim (Banvit BK)''
Eurohoops : ''2018-19 BSL: Sezonun En İyi Yerli Beşi : Tolga Geçim (Banvit BK)''

BSL 2018/2019: Normal Sezon Ödülleri

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde bir normal sezonu daha geride bıraktık.

Açık konuşmak gerekirse… Son yılların en kötü durumdaki ligini izledik. Ekonomik problemler yüzünden gençlerle sahaya çıkan takımları da gördük, ligdeki durumları kesinleşince yabancılarını salan takımları da… Hoş, zaten işin nereye gittiği ligin sezona 15 takımla başlamasından belliydi.

Yine de bütün bu olup bitenler arasında sezona damga performanslar izleme şansı bulduk.

Bu sebeple de Eurohoops Fırın, her zaman olduğu gibi normal sezon ödüllerini dağıtmak üzere kolları sıvadı. 28 haftalık ligde yıldızların performanslarını inceledi. Onların bireysel performansları ve takımlarının ligdeki yerlerine sağladıkları fayda eksinin sezonun en iyi beşlerini belirledi.

Son 3 günde sizler için ligin en iyi üçüncü beşi, ikinci beşini ve ilk beşini seçmiştik. Şimdi yerli oyunculardan kurulu bir beş hazırladık. Diğerlerinin aksine “6. adam” ve “genç oyuncu” ödüllerini de ekledik.

Tolga Geçim (Banvit BK)

İstatistikleri: 23 maç 7.7 sayı, 3.3 asist, 3.1 ribaund, 8.7 EFF

En iyi performans: 21 sayı, 5 ribaund vs Galatasaray (25. hafta maçı)

Bitmeyen sakatlıklar, verilmeyen roller ve giderek artan hayal kırıklığı hissi…

Türk basketbolunun en önemli yeteneklerinden biri olan Tolga Geçim için son birkaç sezon böyle geçmişti. Her sene başında ondan ümitlerimiz büyüktü. Genelde hüsrana uğradık. 23 yaşındaki oyuncu, kaptan olarak sahaya çıktığı ilk sezonda ilk “büyük” adımı sonunda attı.

Aslında bu sezonun başı da geçen yıllar gibi başlamıştı. Banvit’in kötü gidişatı, onun ilk 12 maçta sakatlıklar sebebiyle sadece 6 maça çıkabilmesi bizlere “bu sene de mi olmayacak?” sorusunu sordurtmuştu. Sezonun devamı bu önyargıyı çöpe attırdı.

Banvit, Hakan Demir ile birlikte sezonun en güzel hikâyelerinden birini yazarken Tolga da bunun önemli bir parçası oldu. Onun sahada birden çok pozisyonda oynayabiliyor olması Hakan Demir’in elini çok kolaylaştırdı ve Tolga rotasyonun kritik parçalarından biri haline geldi.

Milli oyuncu, 7.7 sayı ve 3.3 asist ortalamasıyla kariyerinin en iyi performansını geçirdi. Üstelik sezonun o kötü dönemini dışarıda bırakırsak asist ortalaması 4.2’ye kadar yükseliyor.

Banvit’in hikâyesi ve onun bu hikâyedeki rolü onu yerli beşine sokmaya yetiyor. Umarız bu sadece bir başlangıçtır. Tolga çok daha fazlasını yapabilecek, ligin kaderini değiştirebilecek bir yetenek. Gelecek sezon onu sadece yerli beşte değil, ligin de en iyi beşinde görmeyi umuyoruz.