Eurohoops : ''2018-19 BSL: Sezonun En İyi 2. Beşi : Alex Perez (Banvit BK)''
Eurohoops : ''2018-19 BSL: Sezonun En İyi 2. Beşi : Alex Perez (Banvit BK)''

BSL 2018/2019: Normal Sezon Ödülleri

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde bir normal sezonu daha geride bıraktık.

Açık konuşmak gerekirse… Son yılların en kötü durumdaki ligini izledik. Ekonomik problemler yüzünden gençlerle sahaya çıkan takımları da gördük, ligdeki durumları kesinleşince yabancılarını bırakan takımları da… Hoş, zaten işin nereye gittiği ligin sezona 15 takımla başlamasından belliydi.

Yine de bütün bu olup bitenler arasında sezona damga performanslar izleme şansı bulduk.

Bu sebeple de Eurohoops Fırın, her zaman olduğu gibi normal sezon ödüllerini dağıtmak üzere kolları sıvadı. 28 haftalık ligde yıldızların performanslarını inceledi. Onların bireysel performansları ve takımlarının ligdeki yerlerine sağladıkları fayda eksinin sezonun en iyi beşlerini belirledi.

İlk olarak ise ligin en iyi üçüncü beşini seçmiştik, şimdi ise sıra ligin en iyi 2. beşinde!

Alex Perez (Banvit BK)

İstatistikleri: 27 maç 14.9 sayı, 5.6 asist, 2.7 ribaud, 15.7 EFF

En iyi performans: 36 sayı, 5 asist ve Afyon (24. hafta maçı)

Banvit için ne sezondu ama!

12. haftada “Acaba ligden düşer mi?” denilen takım, Hakan Demir ile birlikte rüya gibi bir hikaye yazdı ve ligin dibinden ayağa kalkarak playoff yapmayı başardı. Bu süreçte 17 maçın 12’sini kazandılar.

Bu değişimin birçok nedeni var. Takımın yapısı, oynanan basketbol temeliyle değişti. Saha içinde kredi vermemiz gereken birisi varsa o da Alex Perez!

Aslında Meksikalı guard da sezona Banvit gibi kötü girdi. İstatistikleri sizi yanıltmasın. Lider olarak o da kötü oyunun bir parçasıydı. Değişimle birlikte o da ayağa kalktı.

Alex Perez’in ilk 11 maçtaki performansı: 12.5 sayı, 5.3 asist, %31.3 üçlük yüzdesi

Alex Perez’in sonraki 17 maçtaki performansı: 17.6 sayı, 5.8 asist, %41.9 üçlük yüzdesi

İlk 11 maçtaki performansı sebebiyle onu yargılayabilirsiniz ama bir oyuncu kötü giden sezon içerisinde böyle bir değişim yaşıyorsa takdir de etmeniz gerek. Perez, kendisi için daha doğru bir organizasyon kurulduğu anda sahada etkisini gösterdi ve takımını playoff’a taşıdı.

Ondan beklenen liderliği bu 17 maçta gösterdi. Kritik Afyon, Daçka ve Bahçeşehir maçlarında hep fişi çeken isim oldu.

Sezonu bitiriş biçimine bakınca aslında onun adına üzülmemiz gerekiyor. Her şey en başından böyle gelişseydi, ismini ilk beş için düşünebilirdik ama Meksikalı guard bu seferlik ikinci beşle idare etmek zorunda!