Basketfaul : ‘’Keşke Banvit gibi 3 kulüp olsa ve yetiştirici bedeli’’
Basketfaul : ‘’Keşke Banvit gibi 3 kulüp olsa ve yetiştirici bedeli’’

Türkiye’nin önde gelen basketbol sitelerinden basketfaul.com internet sitesinde çıkan haber şu şekilde:

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu'nun, "Keşke üç tane daha Banvit olsa" sözlerinin arkasında yatan gerçek altyapıydı. Banvit yıllardır altyapısından yetiştirdiği oyuncuları A takımında değerlendirmekle kalmadı, bütün liglere de onlarca oyuncu gönderdi.

Altyapı emek işidir, sabır işidir, hepsinden önemlisi gönül işidir. Hele hele maddi olarak altyapıya yaptığınız yatırımların karşılığını alamazsanız, para işidir.

Banvit altyapıyı sevdi, şampiyonluklar kazandı, milli takımlara oyuncular gönderdi ve "Keşke Banvit gibi üç kulüp olsa" sözünü sonuna kadar hak etti.

Bugün BGL sayesinde BSL takımlarının altyapı çalışmaları çok daha ciddi ancak 82 milyonluk ülkede yüzbinlerce çocuk basketbol oynamak isterken düzgün altyapısı olan kulüp sayısının yeterliliğinden söz etmek mümkün değil.

Üstelik yetiştirip yok pahasına elinden kaçırıyorsan, çoğu kulüp için altyapı anlamsız dahi gelebilir. Anlamlı gelebilmesi için Ömer Onan'ın da üzerinde durduğu "yetiştirme bedeli" konusundaki yönerge mutlaka hızlandırılmalıdır.

Şöyle düşünün... Banvit yetiştirmiş olduğu ve sözleşmeli liglerdeki diğer kulüplerde oynayan oyuncuları için yıllık sözleşme miktarının yüzde 4'ünü sistematik ve sürekli olarak alabilmiş olsa A takımdaki iki oyuncusunun parasını çıkarır, bu yönerge tüm kulüplerin altyapıya daha fazla önem vermesini sağlar.

Bu sezon çok büyük olasılıkla Tolga geçim Banvit'ten ayrılacak. Tolga Geçim 11 yıl önce bu kulübe geldiğinde 12 yaşındaydı ve ne öğrendiyse burada öğrendi. Banvit'in yeni Tolgalar yetiştirmek için sonraki sözleşmelerinden yüzde 3-4 civarında bir meblağ alması hakkı değil mi?

Bu konu gerçekleşene kadar basketbolumuzun gündeminde kalmalıdır.